buitenland8 Zondaars EU sneller afgestraft molenaar V Moeite met traplopen? Onderzoek naar zes ex-SS'ers va 2395,- EUROCRISIS Merkel en Sarkozy pleiten voor automatische sancties Griekenland mag Macedonië niet uit Navo weren Bon voor GRMlS brochure! dinsdag 6 december 2011 III lllllllil I llllll SHSS® SS a«HB8B8tt OMtt m Frankrijk en Duitsland willen automatische sancties tegen begrotingszondaars. Sarkozy: desnoods met slechts 17 landen verder. Europees Hof krijgt belangrij ke rol toebedeeld. Beurzen veren op. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL/PARIJS - Duitsland en Frankrijk willen dat eurolanden die hun tekorten te hoog laten op lopen, automatisch gestraft wor den. De huidige plannen, waarin de lidstaten onder elkaar uitma ken of een begrotingszondaar be boet wordt, zijn volgens kanselier Angela Merkel en president Nico las Sarkozy onvoldoende. Het Frans-Duitse duo 'Merkozy' kondigde gisteren na overleg in Pa rijs aan dat zij morgen in een brief aan EU-voorzitter Herman Van Rompuy vergaande voorstellen op tafel zullen leggen voor hervor ming van de unie. De Europese re geringsleiders kunnen daar dan donderdag en vrijdag op hun top in Brussel over praten. Zij willen dat hun ideeën de basis vormen voor een nieuwe Europees ver drag, dat al komend voorjaar goed gekeurd zou moeten worden. „Als dat niet lukt met alle 27 EU-landen, dan moet het maar een verdrag worden voor de 17 eu rolanden", aldus Sarkozy. Andere landen kunnen zich daar dan later eventueel bij aansluiten. Er werd uitgekeken naar de ont moeting in Parijs, omdat zonder Frankrijk en Duitsland geen ak koord over de aanpak van de euro- Premier Rutte wandelt met zijn Zweedse collega Reinfeldt door Stockholm. Zweden heeft geen eu ro, maar Rutte benadrukt dat het van groot belang is ook de niet-euro- landen betrokken te houden. foto Jerry Lampen/ANP crisis mogelijk is. De financiële markten reageerden voorzichtig positief op de plannen. Maar het is de vraag of het vertrouwen in de euro er op korte termijn mee her steld kan worden. Verdragswijziging is immers een proces dat lang duurt, terwijl de eurocrisis om acute oplossingen schreeuwt. Die kwamen er giste ren niet. Ook het plan van Merkel en Sarkozy om het nieuwe perma nente EU-noodfonds (ESM) al in 2012 in plaats van in 2013 te laten ingaan, helpt niet op de korte ter mijn. De automatische sancties zijn een overwinning voor Merkel, die daar (gesteund door onder meer Neder land) steeds voor heeft gepleit. Sar kozy hield aanvankelijk vast aan eerdere afspraken waarbij lidstaten pas bestraft worden als een EU-meerderheid het daar mee eens is. Hij vreesde voor verlies van soevereiniteit. Beide leiders willen dat het Euro pees Hof van Justitie in het ver volg zal bepalen of een land de re gels overtreedt. Het Hof zal geen begrotingen mogen afkeuren, maar zijn oordeel zal wel de aan zet zijn tot automatische sancties. Ook willen zij dat alle landen in hun grondwet een maximaal be grotingstekort van 3 procent vast leggen. Zolang de schuldencrisis duurt, moeten de leiders van de eurolan den elke maand bijeenkomen voor een top, vinden Sarkozy en Mer kel. Nederland heeft zich daar tot nog toe steeds tegen gekant, uit vrees voor 'toppeninflatie'. Parijs en Berlijn zien het als noodzaak voor de 'Europese economische re gering'. De Franse en Duitse leiders keer den zich scherp tegen de door de Europese Commissie bepleite 'sta- biliteitsobligaties'. BERLIJN - Het Duitse openbaar mi nisterie is een onderzoek begon nen naar zes voormalige leden van een SS-pantserdivisie die verant woordelijk was voor de grootste massaslachting tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk. Mogelijk worden de zes aangeklaagd voor moord. De zes mannen zijn 85 of 86 jaar oud. Het gaat om laagge plaatste leden van de Derde com pagnie van het Eerste Bataljon van het 'Führer-regiment' dat onder deel uitmaakte van de fanatieke 'Das Reich'-divisie. De compagnie was verantwoordelijk voor een bloedbad in Oradour-sur-Glane, slechts vier dagen na D-day. De di visie vermoordde in het dorp 642 mannen, vrouwen en kinderen. De burgers van het dorp werden in schuren bijeengedreven. De deu ren werden gesloten en het dorp werd in brand gestoken. DEN HAAG - Griekenland mag de toetreding van buurland Macedo nië tot de Navo niet blokkeren. Dat heeft het Internationaal Ge rechtshof bepaald. Macedonië werd in 1991 onafhankelijk. Het land wilde onder de naam 'Repu bliek Macedonië' lid worden van de VN, maar Griekenland maakte bezwaar. Athene vreesde dat Mace donië een gelijknamige streek in Griekenland zou opeisen. Besloten werd dat Macedonië voorlopig door het leven zou gaan als de Voormalige Joegoslavische Repu bliek Macedonië. Onder die naam mocht het lid worden van interna tionale organisaties. Dat Grieken land daar toch bezwaar tegen maakte, is in strijd met afspraken. Rechte trap Buitenbocht Bmnenbocht Ontdek de grootste collectie trapiiften, comfortbedden, scootmobielen en sta-op stoelen! OOK VERHUUR (A06EUJK Moeite met ver lopen? Geniet met volle teugen en ga zelf op pad. Maximale stabiliteit, ver bereik, v.a. 399,- Hebt u ondersteuning nodig? Laat u comfortabel naar boven brengen en stap veilig uit Eenvoudige bediening. of bel direct 0341 - 27 40 40 O Trapiiften (Bedden O Scootmobielen Sta-op stoelen Moeite met slapen? Kies voor een slaapsysteem waar u dag en nacht plezier van krijgt, v.a. 420,- Moeite met opstaan? Sta gewoon samen met uw stoel op. Zo eenvoudig is het. v.a. 590,- Naam: i Mevr j i Dhr Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: E-mail: M1pzc_wk49 Gratis demonstratie thuis? Bel direct: 0341 - 27 40 40 Bezoek een dealer bij u in de buurt Open van ma t/m vrij 10-18 uur en op za van 10-17 uur Arnhem Rmgoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapiiften staan alleen in onze speciaalzaken in Nunspeet en in Best Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet WELZIJ NSPRODUCTEN Gratis brochure? 8cl n il - 27-HM» of kijk ep w w ncilenaarv/el/ijn.nl U kunt misschien nog traplopen, maar het kost u de nodige moeite. Als u eenmaal een traplift 5 in huis hebt gehaald, wilt u beslist niet meer zonder. U neemt een zit, laat u comfortabel naar i boven brengen en stapt veilig uit. Het is dus geen enkel probleem meer dat uw slaapkamer of badkamer zich op de eerste verdieping bevindt. Dankzij de trapiiften van Molenaar is verhuizen r niet nodig! Bel voor een afspraak of thuisdemo: 0341 - 27 40 40. Elders 3599,- Adviesprijs 3j39'9,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9