Graauw leeft, elke dag weer Mate vervuiling Sasse i8l zeeland Bewoners van Ringdijk-Noord in Cadzand zijn bouwverkeer beu Uitverkocht almanak De inrichting van het terrein rond De Statie wordt een stuk duurder door hoge saneringskosten. Op basis van kennis van de Heemkundige Kring waren die niet te voorzien geweest. dinsdag 6 december 2011 TPs^asseesusi^sesKsmtmmesaiesa'^xsKKn&i^Ximuttm FOTOPROJECT Beeld van een dorp door René Hoonhorst De vrouw gooide haar bezem neer en ren de gauw haar huis binnen, toen ze hem met zijn fototoestel zag komen, „De inwoners van Graauw gaan blijkbaar niet graag op de foto", lacht Patrick Keizer. De webontwerper woont zelf sinds het eind van de vorige eeuw in Graauw. En Keizer is in die ja ren nog meer van het dorp gaan houden. De aanhoudende stroom berichten over teruglopende bevol kingsaantallen en krimp jagen hem geen angst aan. Mensen moe ten zich niet op stang laten jagen door 'paniekverhalen', vindt Kei zer. (Oost-)Zeeuws-Vlaanderen gaat nooit verloren en ondanks de krimp is het goed toeven in Graauw, wil Keizer eenieder graag laten weten. Om zijn mening te onderbouwen, wil de gepassioneerde amateur-fo tograaf laten zien hoe het Graauw in vier seizoenen vergaat. Hij foto grafeert de Dorpsstraat van Graauw (de 'hoofdstraat') een he le maand lang tussen twaalf en één uur 's middags. Door dat tel kens vanaf hetzelfde punt en de zelfde hoogte te doen, moet goed te zien zijn wat er dagelijks ge beurt. En door het in juli en no vember van dit jaar én in maart en juli van volgend jaar te doen, ont staat ook een document over een heel jaar Graauw. Niet alleen activiteiten - of het ge brek er aan - op het middaguur zijn te zien, ook de weersomstan digheden zijn perfect te volgen. „Zo is op de foto's van afgelopen maand goed te zien dat het prach tig weer was voor november én Tip? redactie@pzc.nl Rondom de plannen voor een nieuw theater in Middelburg wordt vaak de vraag gesteld: is dat wel nodig, zo'n grote zaal met ruim zevenhon derd stoelen? Nou, afgelopen vrijdag zou die moeiteloos volgestroomd zijn voor de cabaretvoorstelling van Theo Maassen. De zaal in de huidige schouwburg met nog geen zeshon derd zetels was nu al uitverkocht en veel belangstellenden grepen naast de felbegeerde kaartjes. Des te opval lender waren de twee lege plekken op rij vijf. Toen enkele medewerkers van het Middelburgse kantoor die de show hadden bijgewoond zich daar over verbaasden, begon een collega te blozen. Vanachter haar bureau klonk het bedremmeld: „Oh nee, was dat afgelopen vrijdag al?" CANADALAAN dat het de hele maand erg weinig heeft geregend", zegt Keizer. De fo tograaf heeft alle 6r foto's - 31 van juli en 30 van november - vanaf precies hetzelfde punt genomen: zittend op een paaltje net voorbij de herberg in een flauwe bocht. „Vanaf dat punt heb je het mooi ste zicht op de straat en daarmee op een groot deel van het dorps centrum", verklaart Patrick Keizer. Behalve om zijn dorp te promoten en te laten zien dat stil ook mooi kan zijn, begon Keizer het fotodag boek Graauw, beeld van een dorp ook omdat hij 'zin had om iets te doen wat anderen niet doen'. Een kennis wees hem er later op dat in de film Smoke ook een man dage lijks op hetzelfde uur een foto neemt, maar dan van een kruis punt in Brooklyn. „Ik heb die film jaren terug gezien, dus misschien is er toch ergens iets in mijn onder bewuste blijven hangen." De Graauwse foto's zijn te vinden op patrickkeizer.com/fotodagboek. Keizer hoopt ook tijdens de Kunst route, volgend jaar april, uit te kun nen pakken met het beeldendag boek van zijn dorp. Het Graauwse fotodagboek valt een beetje buiten het andere fotowerk van Kei zer. Meestal is de autodidact, hij volgde geen opleiding tot foto graaf, op zoek naar de zelfkant en rafelrandjes van de maatschappij: vervallen gebouwen, vergane glo rie, eenzame plekken op drukke lo caties. Tot eind volgend jaar zoekt Keizer zijn heil ook in steden, die hij bezoekt. Niet om mooie plaat jes van de 'highlights' te maken, maar om beelden vast te leggen van eenzaam- en desolaatheid in een razenddrukke omgeving. door René Hoonhorst Secretaris Hans Hemelaar van de Heemkundige Kring Sas van Gent weet wel dat langs de Sasse wal len vroeger, net als in Hulst, een vest liep. Maar wat voor vervuilde spullen er bij de demping zijn inge gooid, is hem niet bekend. Niet vreemd, vindt Hemelaar. „Er zijn hier in de streek en overal el ders in Nederland zoveel kreekres tanten en vestinggrachten ge dempt met allerhande afval. Dat het spul was vervuild, was destijds niet bekend. Mensen gooiden res ten van de sintels uit de kolenka- chel gewoon in de brandgang en lieten afgewerkte olie zo de tuin in lopen als ze de olie van hun auto verversten. Pas later is men er van doordrongen geraakt dat veel van die stoffen de volksgezondheid kunnen aantasten." De Sasse heemkundigen hebben geen rapportje over de stoffen die in de loop der jaren in de gedemp te gracht terecht zijn gekomen. Maar waar de waterloop liep, is wel bekend. Hemelaar: „Er hangt een luchtfoto van Sas in De Speye uit begin jaren vijftig. Daar is de gracht nog op te zien. Als kring hebben we er voor gepleit om de foto in het cultureel centrum te hangen, omdat mensen dan goed kunnen zien hoe hun stadje er ruim een halve eeuw terug uit zag. Nu de Canadalaan een heel ander gezicht krijgt, is dat nog leuker." Hemelaar is niet alleen liefhebber van de streekhistorie, maar ook ambtenaar van de gemeente Ter- neuzen. Hij hoeft als heemkundi ge niet voor zijn broodheer te spre ken, maar meent toch dat raadsle den het college wat te negatief be naderen. De kosten voor het nieu we multifunctionele centrum De Statie zijn hoger dan eerder ge raamd, maar dat was niet te voor zien geweest. „De heemkundige kring heeft geen gegevens over de aard van de vervuiling en boven dien doet de gemeente altijd uitge breid onderzoek." Collega George Gernaert, projectleider voor De Statie, bevestigt dat. „We hebben alle gegevens uit de archieven van de voormalige gemeente Sas van Gent geraadpleegd en uitgebreid onderzoek gedaan." Bij dat onderzoek is rekening gehouden met onder meer de brand in een voormalige supermarkt en de locatie van een voormalige textielfabriek. Bleek la ter de gracht toch breder en ver- vuilder te zijn, verklaart Gernaert. Hij benadrukt, met Hemelaar, dat de werkzaamheden aan De Statie gecombineerd zijn met aanpassin gen en uitbreidingen van de riole ring. Die zijn gedeeltelijk bedoeld voor de Canadalaan, maar komen ook de waterafvoer en waterber ging van heel Sas ten goede." Wethouder Cees Liefting ziet de raadsvergadering over het krediet voor inrichting van het Statieter rein met vertrouwen tegemoet. „We hebben een goed verhaal." Onthulling van door kinderen van de basisscholen en kinderopvang gemaakt kunstwerk als startsein voor bouw multifunctioneel centrum De Statie in Sas van Gent, maart dit jaar. archieffoto Mark Neelemans mmmKmuaue^sxetemoHmiesKO». Graauw 27 november, de enige dag die maand met regen, foto Patrick Keizer door Martijn de Koning CADZAND - Bewoners van vijftien woningen aan de Ringdijk-Noord in Cadzand klagen over gevaarlijke verkeerssituaties voor hun deur. Die worden veroorzaakt door bouwverkeer richting de grote pro jecten in Cadzand-Bad: de aanleg van vakantiepark Noordzee Resi dence en de bouw van apparte mentencomplex Duinhof De bewoners zijn bang dat het niet gaat om tijdelijke overlast. In een brief aan het Sluise gemeente bestuur wijzen ze erop dat er, na afronding van de huidige projec ten, mogelijk nieuwe initiatieven volgen, zoals de aanleg van een jachthaven. Bovendien brengt de oplevering van de nieuwe recreatie huizen en -appartementen straks een toename van recreatieverkeer en leveranciers met zich mee. Op zich kunnen de bewoners wel leven met wat overlast, geven ze aan. Maar dan moet er wel zoveel als mogelijk aan gedaan worden om de overlast te beperken. En dat is nu niet het geval, menen ze. De briefschrijvers stellen voor een andere route in te stellen voor 'te rugkerend' bouwverkeer. Die zou kunnen lopen via de weg Ret- ranchement-Cadzand. Ze vragen zowel waterschap als gemeente om medewerking daarvoor. De ge meente wordt ook gevraagd de ver keersremmers op de Ringdijk- Noord weg te halen. Bouwverkeer rijdt er hard overheen, wat lawaai, gevaar en scheuren in woningmu ren oplevert. De bewoners pleiten als tijdelijke oplossing voor een dertigkilometerzone of het plaat sen van betonblokken op de weg. Ze wijzen erop dat op langere ter mijn ingrijpendere maatregelen nodig zijn. De dorpsraad Cadzand stelt zich op achter de briefschrijvers, en heeft wethouder Peter Ploegaert en het waterschap inmiddels om een gesprek gevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50