PZC 'Politie dichter bij burger goede zaak' Biotoop moet bijen redden Stakingsdreiging Arcelor neemt toe Sieraden en computer Dronken bestuurder ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 17 20 en 21 BLAUW OP STRAAT Zeeuws-Vlaanderen krijgt volgens nieuwe Politiewet twintig wijkagenten o o o gestolen uit woningen eindigt op rotonde Mate vervuiling Sasse gracht was niet bekend Dinsdag 6 december 2011 mamBrnmanmBmummmmm Bij modelbouwplaten moet alles kloppen tot in de kleinste details Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De drie Zeeuws- Vlaamse burgemeesters vinden het een goede zaak dat de regering de politie dichterbij de burgers wil brengen. Ze zeggen dat naar aanlei ding van het voorstel dat de Twee de Kamer vorige week heeft aange nomen om minstens één wijka gent per vijfduizend inwoners in te zetten. Voor Zeeuws-Vlaanderen komt dat neer op een twintigtal wijkagenten. Terneuzen heeft als enige in Zeeuws-Vlaanderen nu al twee wijkagenten. „We hebben daar goe de ervaringen mee", zegt burge meester Jan Lonink. „Bij proble men in een wijk kun je de wijk agent inschakelen. Het model van de wijkagent past goed in het ge meentelijk veiligheidsplan, maar dan moet je als gemeente ook op andere gebieden wijkgericht en ge biedsgericht gaan werken. Wij doen dat in Terneuzen al, in nauw overleg met dorps- en wijkraden. De wijkagent is een goed instru ment om de politie dichtbij bur gers te brengen. Ik denk dat je wijk agenten wel moet koppelen aan de problemen die er zijn. Daar moet je ze gericht op inzetten." „Hoe je ze noemt maakt me niet zoveel uit", reageert burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst. „We hebben nu ook bij de politie al con tactpersonen in de dorpen. Waar het mij om gaat is dat we voldoen de politiecapaciteit houden, dat is het belangrijkste. Als ik politie no dig heb, moet die beschikbaar zijn. Als ik ze niet nodig heb, dan mo gen ze van mij best elders worden ingezet." Hulst kent geen wijken met grote problemen. Meer blauw op straat kan het veiligheidsgevoel vergroten, maar kan ook averechts werken. Mulder: „Als er in de bin nenstad tien politiemensen op straat lopen, denken de mensen: er zal wel wat aan de hand zijn. Dat er contact is tussen burgers en poli tie, daar gaat het om." Dat vindt ook burgemeester Jac ques Suurmond van Sluis. „Op zich ben ik wel blij met dat besluit over de wijkagenten. De gedachte erachter is: meer blauw op straat, en dat hebben we nodig." Suur mond denkt dat de wijkagent voor al nuttig is in stedelijke gebieden. „Maar als je zestien kernen hebt verdeeld over een groot grondge bied, dan ligt dat toch anders. We moeten de mensen ook niet voor de gek houden, want de veldwach ter van vroeger krijg je echt niet meer terug." door Wout Bareman OOSTBURC AXEL door Wout Bareman ZELZATE - De stakingsdreiging bij staalgigant ArcelorMittal in Zelza- te groeit. Een ultieme poging van directie en vakbonden toch nog tot een akkoord te komen, is mis lukt. De directie bleef op het stand punt staan dat de huidige economi sche situatie én de marktprijzen geen ingrijpende aanpassingen van de cao rechtvaardigen. Tijdens een eerdere stemming wees 87 procent van de 3300 arbei ders de oorspronkelijke cao-voor- stellen voor 2on-20t2 af. Ze waren vooral verbolgen over de voorge stelde loonsverhoging van maar 0,3 procent en de aanscherping van de voorwaarden voor het brug pensioen. De vakbonden raadplegen de ar beiders de komende dagen op nieuw. Er wordt een stembiljet rondgestuurd dat in de loop van volgende week ingevuld moet wor den teruggestuurd. Wordt het voorstel door 66,66 procent van de arbeiders weggestemd, dan volgt een staking. Die zou op donderdag 22 december ingaan. De fabriek stuurt tussen kerst en nieuwjaar zelf sowieso too arbeiders van de afwerkingslijnen naar huis vanwe ge de krimpende orderportefeuil le. Bij de staalgigant werken, inclu sief bedienden, 4500 mensen on der wie enkele honderden Zeeuws-Vlamingen. Inbrekers hebben afgelopen week einde ingebroken in woningen in Zuiddorpe en Oostburg. In de Ter Duinestraat in Zuiddorpe gebeurde dat zondag tussen 14.00 en 20.45 uur. Na het forceren van een raam werd de woning doorzocht en wer den sieraden meegenomen. In een huis aan de Zuidwal in Oostburg werd tussen zaterdag 18.00 uur en zondag 22.30 uur ingebroken, ook door het forceren van een raam. Er wordt een computer vermist. Een dronken automobilist is in de nacht van zondag op maandag met zijn auto bovenop een rotonde aan de Buthdijk bij Axel terechtgeko men. De politie kreeg rond middernacht de melding dat er op de dijk een eenzijdig ongeval was gebeurd. Eenmaal ter plaatse werden de agenten geconfronteerd met de auto, midden op de rotonde. De 24-jarige bestuurder uit Axel bleek onder invloed. TERNEUZEN - Met een kraan werd gisteren aan de noordkant van kruispunt Sint Anna in Terneu- zen-zuid een nieuwe biotoop voor de uitstervende Knautiabij (zand- bij) aangelegd: een sloot met drie zandheuvels. Het gebeurde onder het toeziend oog van Luciën Calle en Alex Wieland van de stichting Lanschapsbeheer Zeeland. De bio toop wordt op initiatief van de ge meente Terneuzen aangelegd. Die participeert met elf andere ge meenten in de zogenoemde Zeeuwse Coalitie Biodiversiteit en koos de bedreigde zandbij als 'am bassadeur'. Aan de zuidkant van de kruising bevindt zich een vergelijkbare bio toop met een kleine populatie. Luciën Calle: „We hopen dat de zandbij zich straks ook in dit nieu we gebiedje vestigt. Dat weten we waarschijnlijk pas over een paar jaar als de biotoop vol staat met beemdkroon, de bloemetjes die de bij bij voorkeur bezoekt." Volgens Calle wordt de zandbij net als andere diersoorten ernstig bedreigd door de verslechterende flora. De gemeente Terneuzen be taalt de aanlegkosten (zo'n dui zend euro) en Landschapsbeheer begeleidt het project. Alex Wieland (in de nieuwe sloot) en Luciën Calle van Landschapsbeheer Zeeland begeleiden de aanleg van de nieuwe biotoop bij kruispunt Sint Anna en ziekenhuis De Honte. Inzet: een zandbij. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49