Stadhuismuseum maakt zich op voor Bezieling blijven koesteren iS| zeeland Zwaargewonde bij ongeval Kerkwerve PRIVATISERING Museum Zierikzee opent eerste week van april de deuren Reis door Europa in drie dagen Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto dinsdag 6 december 2011 1 S door Esme Soesman Het Stadhuismuseum in Zierikzee moet op eigen benen komen te staan. Terwijl het laatste kwartaal klus sen in het (nu nog) gemeentelijk museum haast aanbreekt, worden achter de schermen de eerste stap pen gezet om tot privatisering te komen. Het museum opent de deuren in de eerste week van april volgend jaar. De tijd is rijp voor verzelfstandi ging, schetsen wethouder Wim Stouten en gemeentelijk projectlei der van het museum Marcel Konij nenburg. Het is daarbij in eerste in stantie niet om bezuinigingen te doen. „De belangrijkste afweging is dat het runnen van een mu seum geen kerntaak is van de over heid", verklaart Stouten. Het museum wordt straks privaat geëxploiteerd. De gemeente Schou- wen-Duiveland blijft wel in beeld als subsidieverstrekker en zal dus geld in het Stadhuismuseum moe ten blijven steken. „Financiën mo gen niet leidend zijn om te privati seren", vult Konijnenburg de ach tergrond van de verzelfstandigings- wens aan: „Maar op termijn moe ten er toch wel voordelen zijn te behalen". Als het museum niet meer aan de gemeente 'hangt', wordt het gemakkelijker om in komsten te genereren. Er kunnen fondsen worden aangeschreven, sponsors gezocht voor exposities en dwarsverbanden aangegaan met de middenstand. Daarnaast draait er straks een museumcafé, zijn er mogelijkheden om lezingen en muziekuitvoeringen binnen te halen en kunnen allerlei arrange menten op poten worden gezet. „Je kunt veel flexibeler en efficiën ter draaien. Dat ga je merken. Kan niet missen". Door de verzelfstandiging komen de betaalde krachten (in totaal gaat het om 6 fte) van het gemeen telijk museum niet op straat te staan. Wel is het de bedoeling veel meer met vrijwilligers te gaan wer ken. Die zijn er nu ook wel, maar niet in 'noemenswaardige' hoeveel heden, aldus Stouten en Konijnen burg. Behalve dat het museum meer naar buiten zal gaan treden, worden ook de openingstijden flink verruimd. Was het gemeente lijk museum voorheen 's winters gesloten, nu opent het museum een jaarrond de deuren. Inmiddels hebben zich al 30 vrijwilligers aan gemeld. Het streven is een legertje van zo'n 60 vrijwilligers te vor men. Konijnenburg werkt aan een start notitie die richting moet geven aan het privatiseringsproces. Zoals eerder door de politiek is afgespro ken, wordt de verzelfstandiging pas écht opgepakt als de (twee jaar durende) restauratie van het histo risch stadhuis er op zit. Dat mo ment breekt bijna aan. De renova tie is zo ver gevorderd dat de schoonheid van het pand en de waarde ervan als museum meer en meer zichtbaar wordt. Daar zal straks ook vanaf de straat iets van zijn te zien. Na de renovatie wordt vanuit de Meelstraat een doorkijk je geboden op het terras van het museumcafé; een plek waar men sen kunnen aanschuiven - ook zonder het museum te bezoeken. Via de straat is bovendien een his torisch tafereel in de voormalige vleeshal te zien. Meer info over het vrijwilligerswerk is te krijgen bij het museum via 06-30147554. Met privatisering van het museum in Zierikzee speelt de gemeente in op betrok kenheid van bewoners bij het cultureel erfgoed. Snijdt het mes aan twee kanten? Musea zoals De Burgse Schoole, het Visserij museum in Bruinisse, het streek- en land bouwmuseum in Dreischor en na tuurlijk ook het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk hebben hun ontstaan te danken aan de tomelo ze inzet van vrijwilligers. Dat is mooi, zo'n breed draagvlak vanuit de eigen bevolking. Velen tonen zich met hart en ziel betrok ken bij die musea en steken er heel veel vrije tijd in. Hun motiva tie vloeit voort uit trots over eigen wortels en uit de wens de verha len over het verleden aan een vol- door Ali Pankow gende generatie door te geven. Ook voor het Stadhuismuseum in Zierikzee zijn best voldoende vrij willigers te vinden om straks de hele zaak (prachtig verbouwd en in vernieuwde presentatie) zelf standig te laten draaien, meent het gemeentebestuur. Dat wil zeggen dat vanuit bereid willige bewoners een bestuur wordt gevormd, dat zich gaat inzet ten voor een sluitende exploitatie van het Stadhuismuseum. De ge meentebestuurders vinden het niet meer van deze tijd dat de ge meente zelf zo'n museum draaien de houdt. Volgens hen zijn particu lieren die zich verenigen in een stichting bovendien veel beter in staat geld los te krijgen van fond sen en sponsors. De lokale over heid heeft daar veel minder moge lijkheden voor. Daar is natuurlijk geen speld tussen te krijgen. Met de ingrijpende, kostbare verbou wing geeft het gemeentebestuur er blijk van grote waarde te hechten aan een fraai museum in een mo- numentenstad als Zierikzee. En als wethouder Wim Stouten zegt dat bezuiniging niet het eerste doel is van verzelfstandiging, zal dat wel zo zijn. Derhalve mag ook ver wacht worden dat de gemeente woord houdt en inderdaad subsi die blijft verstrekken aan dit mu seum. Met bezieling vanuit de be volking voor dit soort voorzienin gen kan het mes best aan twee kanten snijden. Maar dan moet de gemeente die bezieling natuurlijk wel echt blijven koesteren en de verantwoordelijkheid van een slui tende exploitatie nooit geheel van zich gaan afschuiven. MEEST GELEZEN 1. Kortsluiting mogelijk oorzaak brand 2. Weg afgesloten wegens ongeluk 3. Zorgen verkoop jachthaven Brouw CULTUUR DICHTBIJ Verslaggeefsters Ali Pankow en Esme Soesman beschrijven cultuurervarin gen: www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl BERLIJN - In drie dagen tijd ziet Goesenaar Ame Hulstein vijf Euro pese steden: Amsterdam, Kopenha gen, Berlijn, Zürich en eindbestem ming Parijs. In zijn kielzog reizen 21 deelnemers uit heel Europa die ideeën hebben voor het opzetten van een bedrijf. Zondag is de reis begonnen, van avond eindigt de 2700 kilometer lange rit in Parijs. StartupBus Euro pe heet het initiatief van Hulstein en Amsterdammer Timan Rebel. „We hebben nu vijf teams, die op de plekken waar we stoppen pra ten met lokale ondernemers. Zij werken als sparringpartners", zegt Hulstein. Vanavond worden de bu sinessmodellen gepresenteerd aan een jury. Wim Stouten (I) en Marcel Konijnenburg in de binnentuin achter het stadhuis De situatie kort na het ongeval gisterochtend op de NS9 ter hoogte van Kerkwerve. foto Roland de jong/Provicom KERKWERVE - Een 27-jarige man uit Zierikzee is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval op de N59, ter hoogte van Kerkwerve. Vol gens de politie was de toestand van het slachtoffer gistermiddag kritiek. De Zierikzeeënaar reed om 7.15 uur richting Burgh-Haamstede toen hij bij Kerkwerve van achter werd aangereden door een vracht auto. De 21-jarige vrachtwa genchauffeur zag vermoedelijk te laat dat er vóór hem werd afge remd. De auto van de Zierikzeeën aar werd doorgedrukt tegen een busje en belandde daarna aan de overkant in de berm. Het slachtof fer werd door de brandweer uit het wrak bevrijd. Hij is overge bracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42