Dialyse uit het ziekenhuis 221 zeeland Even een kopietje... gratis naar binnen Verhagen: Delta kan kerncentrale niet in haar eentje bouwen Zeeuwse fietsers hebben weinig moeite met tegenwind Chemie voor de toekomst als inspiratiebron dinsdag 6 december 2011 miaMim*sa*MMummwiBSs lllf/HH'■Hllii IIIIWi lilllri''TMI1! Hl1 HIHHHHH IlIhlW—1'Hidl lil» PRIVATISERING 1 januari zelfstandig door Nadia Berkelder goes - Over drie weken verlaat de dialyseafdeling het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. De afdeling gaat als zelfstandige afdeling bin nen het ziekenhuis verder, in de toekomst worden op meer lokaties in Zeeland vestigingen geopend. Voor de ongeveer veertig mensen die op de dialyseafdeling werken is een sociaal plan gemaakt: zij tre den uit dienst bij het ziekenhuis. Het personeel houdt dezelfde ar beidsvoorwaarden, zeggen bestuur ders van vakbonden Nu '91 en Ab- vakabo-FNV. Toch is er wat onrust ontstaan on der personeel van de dialyseafde ling: er zijn nog geen harde afspra ken gemaakt over reiskosten en een terugkeergarantie naar het zie kenhuis, zeggen medewerkers. Per soneel is toegezegd dat niemand er op achteruit mag gaan en dat die zaken nog geregeld worden. De dialyseafdeling wordt op 1 ja nuari 2012 zelfstandig: voorlopig al leen nog binnen het ziekenhuis in Goes, maar op korte termijn ook daarbuiten: in de nieuwe Victoria- kliniek in Zierikzee, in nieuw te openen dialysecentra op Walche- ren en in de gemeente Reimers- waal en in het al bestaande dialyse centrum van De Banjaard op re creatiepark De Roompot in Wis- senkerke. Ook in de Goese vesti ging van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis blijft het voor nierpa tiënten mogelijk om zich te laten behandelen. De dialyseactiviteiten van het zie kenhuis worden overgenomen door Zeeland Care, een zorgbedrijf dat eigendom is van investerings maatschappij Zeeland Invest en het Admiraal De Ruyter Zieken huis. Recreatieondernemer Henk van Koeveringe - van Roompot Re creatie - heeft een meerderheidsbe lang in Zeeland Invest Zeeland Ca re bestaat uit drie onderdelen: de dialysecentra, de Victoriakliniek en de bestaande privékliniek Me disch Weiness Centrum Zeeland in Goes. Zeeland Care hoopt dat - als de dialysecentra dichterbij zijn - men sen eerder geneigd zijn om zich te laten dialyseren. Veel patiënten zouden dialyse uitstellen omdat ze het te veel gedoe vinden om twee of drie keer in de week naar het ziekenhuis te rijden, met alle nade lige gevolgen voor hun gezond heid. door Nadia Berkelder Met een zelf uitgeprint theaterkaartje en een beetje lef kunnen Zeeuwen zomaar gra tis naar de Schouwburg in Middel burg. De tickets - een eenvoudig printje met een streepjescode - worden bij de ingang niet gescand. Ongeveer zestig procent van de theaterkaartjes wordt inmiddels via internet verkocht,- vertelt Marian Franken van Theaterver koop Zeeland. Een groot deel van de theaterbezoekers kiest ervoor om traditionele kaartjes per post te ontvangen, maar klanten kun nen hun kaartje ook per e-mail als digitaal bestand ontvangen. Ze moeten dat bestand zelf uitprin ten en meebrengen. Op de kaartjes - die er uitzien als een gewoon gekopieerd A4'tje - staat een unieke streepjescode. Om fraude te voorkomen scant theaterpersoneel de code: zo is meteen duidelijk wanneer er even tueel meer mensen op één kaart binnen proberen te komen. Bij lang niet alle zalen worden de kaar ten ook daadwerkelijk gescand: vaak mogen bezoekers doorlopen op vertoon van het printje. „Je moet wel heel veel risico ne men om daarmee te frauderen", vindt Franken. „Vooral in de schouwburg, waar kaarten voor vaste stoelen worden verkocht. Dan zitten er twee mensen op de zelfde stoel. Volgens mij wordt er ook bijna geen misbruik gemaakt van die internetkaartjes." De re den dat er bij de schouwburg niet wordt gescand is simpel: „Het stropt zo op als we al die streepjes codes moeten scannen, vooral als het heel erg druk is." Theaterverkoop Zeeland verkoopt kaartjes voor een groot aantal thea ters en zalen in Zeeland: de schouwburg in Middelburg dus, maar ook de Mythe en 't Beest in Goes, het Arsenaaltheater, de dorpshuizen in Reimerswaal en voor festivals zoals het Zeeland Na zomer Festival. De organisatie heeft twee 'echte' kassa's: in de schouwburg in Middelburg en in de Mythe in Goes. „Veel mensen kopen hun kaartjes nog gewoon liever aan de kassa." Theaters krijgen een apparaat van Theaterverkoop Zeeland om de kaarten te scannen. Bij veel thea ters gebeurt dat standaard, weet Franken. „Bij voorstellingen waar geen vaste plaatsen zijn, zoals de concerten van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) op het Abdijplein, scannen we de kaartjes wel", zegt Franken. „Anders zou je zo door kunnen lo pen." Toch is het ook in de schouwburg niet ingewikkeld om naar binnen te lopen met een gekopieerde kaart: alleen bij een uitverkochte voorstelling is dat riskant. Maar het gebeurt blijkbaar niet. „Wij hebben nog nooit iemand be trapt." MIDDELBURG - Zeeuwen ergeren zich minder vaak aan tegenwind dan fietsers uit andere provincies. In Zeeland is tegenwind voor 35 pro cent van de fietsers een ergernis en landelijk is dat percentage 50. saemmmmsigmmiamissm Dat komt naar voren uit een onder zoek van de fietsenfabrikant Gazel le. Daarbij bleek dat Zeeuwen vaker hun rijwiel voorzien van persoonlij ke tinten. Dat doen ze dan bijvoor- mmBmmBmmmmBmmmimsmmagaaBmtB&i door Jeffrey Kutterink den haag - Energiebedrijf Delta kan de bouw van een nieuwe kern centrale niet in haar eentje beta len. Samenwerking met anderen is noodzakelijk. De discussie of Delta voldoende financieel solide is, moet in Zeeland worden gevoerd. Dat zei minister Maxime Verhagen (Energie) gisterochtend in de Tweede Kamer. Hij reageerde op de Kamerleden Roland van Vliet (PW) en Liesbeth van Tongeren (GroenLinks). Van Vliet stelde in de PZC van vrijdag dat de PW weliswaar voor kernenergie is, maar dat Delta de bouw van een nieuwe centrale niet kan betalen. Dat komt de veiligheid niet ten goede, aldus Van Vliet. „Het Rijk investeert niet in kernenergie", be nadrukte Verhagen. „De vraag of Delta het financieel aankan moet door de aandeelhouders van Delta in Zeeland worden beantwoord. Delta kan alleen zo'n grote investe ring niet doen. Daarom juich ik sa menwerking met EDF en RWE toe. Maar Delta zal zelf zo'n con sortium moeten samenstellen." Het Rijk rekent vanaf 2013 de kos ten van het behandelen van de ver gunningaanvraag door aan Delta. Paulus lansen (SP) vroeg waarom er 45 miljoen euro is gereserveerd in de begroting voor kernenergie. Verhagen legde uit dat het geld vooral nodig is om de kosten op te vangen die zijn gemoeid met het tot 2033 openhouden van de huidi ge kerncentrale. beeld met bloemenslingers of knuf fels. Als het om ergernis gaat, erge ren Zeeuwen zich weer wel vaker dan andere Nederlanders aan lekke banden. Zeven procent van de fiet sende Nederlanders ergert zich daar- goes - Met het symposium Che mie voor de toekomst (donderdag 8 december van 14.30 tot 17.00 uur in de Mythe Goes) kaarten de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW) aan dat er veel Zeeuwse chemische bedrijven duurzamer werken dan vaak ge dacht wordt. Tegelijkertijd zijn de ze 'pioniers' een bron van inspira tie voor ondernemingen die wil len omschakelen naar een milieu vriendelijke bedrijfsvoering. Direc- teur-ZMf Tjeu van Mierlo en los van Damme van de BZW kijken terug en vooruit naar het belang en de noodzaak van een duurza me chemie. Andere sprekers zijn: Colette Alma, van (VNCI), Ben de Reu (Zeeuws gedeputeerde) en ]an Rotmans van onderzoeksinsti tuut Drift. www.chemievoordetoekomst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38