21 zeeland Weer celstraf geëist tegen Checkpoint 'Door het OM op Zeeland mag niet dupe zijn Op weg naar Kerst PZC De krant 6 weken voor 18 euro! Tijdens de vijfde dag van het Checkpoint-proces bij het Haagse gerechtshof was het gisteren de beurt aan de advocaat-generaal en de raadslieden. dinsdag 6 december 2011 De lucht kleurt vaalbei- ge, alsof je per ongeluk een drupje oker in het helderste blauw of wit hebt laten vallen. Een vuile kleur. Ik vraag me af wanneer de eerste winterse neerslag komt Ik word op mijn wenken bediend want met korte intermezzo's en een en kele felle opklaring is de gehele dag een aaneenschakeling van ha gelbuien. Het sinterklaaspapier zit al in de papierbak, alle sche merlampen zijn de hele dag aan. Mijn dochter ligt hangerig en ziek jes in ons bed. De katten, leunend tegen de kachel, kijken me verwij tend aan. Een kille dag na een war me avond. Mijn gedachten gaan te rug naar de surpriseavond, waar iedereen overladen werd met ca deaus en veel lekkers. Het is eigenlijk een vreselijk feest dat niet in deze tijd past. Dagen lang shoppen voor cadeautjes, dichten en knutselen. Bovendien is ergens het 'inpakken in cadeau papier' uit de winkels verdwenen. In het gunstigste geval krijgt u een dotje papier erbij. Alleen in de speciaalzaak in kookartikelen en de boekhandel wordt dit nog gedaan. Met als gevolg dat er nog een halve dag opgaat aan inpak ken. Ook de weekendwas moet nog gedaan worden en aangezien ik een goed gevulde soep beloofd heb, moeten er ook nog wat keu kenuren gedraaid worden. Bijna op tijd ontvang ik mijn gas ten: 'Nog héél even deze was op vouwen.' Maar dan kan het begin nen. Ieder jaar denk ik, een hoop gedoe. Maar het is het waard. Het is hilarisch iedere keer weer. Zo krijg ik dit jaar zwarte nagellak (oh wacht, die is niet voor jou!). Ik verklap een cadeau. De buur vrouw die voorzegt bij het voorle zen. Paps, die de uitdeelorde ver stoort bij ieder boek dat hij krijgt. Hij verdrinkt er meteen in: oh ge weldig! Kerst is waarschijnlijk makkelijker, 1 of 2 mooie cadeaus een beetje fancy ingepakt en hup je zwiert ze onder de boom: Klaar! Maar Sinterklaas is toch ei genlijk veel leuker. pagina 13: Met een warm gevoel voor de wereld, de columns van Marleen Blommaert geboekt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-viaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6j Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om rr iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan CHECKPOINT-PROCES door Emile Calon Het Openbaar Ministe rie vindt opnieuw dat eigenaar Meddie Willerasen van de Temeuzense coffee shop Checkpoint veroordeeld moet worden tot achttien maan den cel. Advocaat-generaal J. van Krieken eiste in hoger beroep giste ren dat het gerechtshof hem ook veroordeelt tot een boete van 50.000 euro. Zijn bedrijf moet ver oordeeld worden tot een boete van 500.000 euro. Begin vorig jaar was ook al door het OM een dergelijke celstraf geëist tegen Willemsen. De recht bank legde hem echter een straf ge lijk aan het voorarrest (66 dagen) op. Verder bepaalden de rechters dat hij 9,6 miljoen euro (eis 28,3 miljoen) moet terugbetalen als ontnemingsvordering. Van Krie ken liet gisteren weten dat het OM pas in een later stadium met een eis tot een dergelijke vordering komt. Hij wil eerst afwachten wat het hof vindt van zijn strafeisen. De eisen tegen de andere mede werkers van Checkpoint zijn gelijk aan die tijdens de rechtszaak in Middelburg. Ze variëren van twaalf maanden cel voor de be drijfsleider tot werkstraffen van 240 uur voor de thuiswerksters die joints draaiden. Van Krieken was zeer duidelijk. „Checkpoint heeft de gedoogre gels overtreden door meer dan de toegestane hoeveelheden soft drugs in voorraad te hebben en moet daarom gestraft worden." Volgens hem heeft Willemsen de verkeerde keuzes gemaakt. „Toen hij merkte dat het aantal klanten maar bleef toenemen had hij er voor moeten zorgen dat die toe stroom afnam." Volgens Van Krieken was er geen sprake van dat de verschillende overheden Checkpoint faciliteer- den, zoals de rechtbank vond. Wel zorgde de toestroom van de vele klanten voor problemen waarop werd gereageerd. „De gemeente stond onder grote druk van de be volking om iets aan die overlast te doen. Dat resulteerde in paniek voetbal in de vorm van het plaat sen van verwijzingsborden en het komen met voorstellen voor cof feeshops aan de grens. Er is tot het uiterste gezocht naar mogelijkhe den om de impasse met bestuurlij ke middelen te doorbreken. Tever geefs. Strafrechtelijk ingrijpen was dus redelijk, proportioneel en zelfs geboden. Het OM vond de coffee shop te groot. Checkpoint was niet meer voor de lokale vraag, zij creëerde haar eigen vraag. Deze si tuatie was in strijd met het lande lijk beleid." De advocaten van Check point vinden dat ze in de aanloop naar het proces in Middelburg door het Openbaar Ministerie op het verkeerde been zijn gezet. Tij dens dat proces is door het OM steeds gezegd dat een melding van de Criminele Inlichtingen Eenheid (CIE) van de politie, voorjaar 2007, de aanleiding was voor het strafrechtelijk onderzoek naar de grootste coffeeshop van Europa. Een informant van de CIE meldde toen dat er grote voorraden soft drugs in een kluis bij Checkpoint zouden liggen en bij de eigenaar thuis. Vorige maand, tijdens het verhoor van de chef van de CIE, kregen de raadslieden echter te horen dat of ficier van justitie J. Valente najaar 2006 aan die chef om informatie vroeg over Checkpoint omdat er een onderzoek zou worden gestart naar het bedrijf Raadsman A. Bals concludeerde gisteren dan ook dat er een onderzoek is gestart tegen niet-verdachte personen op on rechtmatige gronden. Hij noemde door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Zeeuwen mogen niet een onevenredig hoge reke ning gaan betalen voor de bescher ming tegen het water. Staatssecretaris Joop Atsma (Infra structuur en Milieu) zei dat giste ren in de Tweede Kamer. Christen- Unie en SGP vrezen dat water schap Scheldestromen te veel geld moet gaan betalen aan het Hoog waterbeschermingsprogramma. Dat regelt dat de dijken en waterke ringen voldoen aan de wettelijke normen. Atsma wil dat het water schap van elk project tien procent van de kosten ophoest. Kamerlid Esmé Wiegman (Christenunie) vindt het 'absurd dat inwoners uit kleine dorpjes in Zeeland of bij de grote rivieren extra kosten moeten gaan maken voor de bescherming tegen het wa ter'. „De plannen van de staatsse cretaris zijn schadelijk voor boeren en ondernemers in deze waterrij ke gebieden. Dit is tegen alle af spraken dat plannen voor watervei ligheid 'Zeelandproof moeten zijn." SGP' er Elbert Dijkgraaf on dersteunt dat betoog. „Agrarische bedrijven kunnen jaarlijks een ver hoging van honderden euro's tege moet zien." Atsma zei gisteren oog te hebben voor de situatie in Zeeland. „Als ik Zeeland vergelijk met een provin cie als Drenthe - ja, die heeft ook dijken - dan zie ik een groot ver schil. Ik wil niet dat de kosten one venredig terecht komen bij die pro vincies waar veel dijken zijn. Ook vind ik dat de tarieven van de wa terschappen niet onevenredig mo gen stijgen. Ik ga de Zeeuwse situa tie bekijken, want de effecten mo gen niet disproportioneel zijn." Atsma zegde toe in het voorjaar eerst met de Kamer te overleggen voordat hij het wetsvoorstel naar de Raad van State stuurt. Verder zei de staatssecretaris dat waterschappen de kosten van het ICT-debade niet ee'nzijdig bij de inwoners mogen neerleggen. Ook zei hij dat in de zuidwestelijke del ta een zoetwaterbekken moet wor den aangelegd. „De droogte van de zomer en van nu tonen dat aan." Volgens Atsma is het IJsselmeer als bekken onvoldoende voor de le vering van zoet water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2