iolandré kuipers Het wordt hard werken voor André Ruimtestations Het aftellen voor de Nederlandse astro naut André Kuipers is begonnen. Over twee weken wordt hij de ruimte inge schoten om een halfjaar te werken in het internatio naal ruimtestation ISS. „Pas als ik mijn collega's aan het werk zie, merk ik hoe bijzonder mijn werk is." dinsdag 6 december 2011 Tussen de sterren door onze correspondent Ftoris Akkerman Ook in Rusland, dat een rijke ruimtevaartge schiedenis kent, is André Kuipers een held. Twee schoolmeisjes stappen op hem af in het astronautenopleidingscen trum van Sterrenstad en vragen Kuipers of hij met de rest van de klas op de foto wil. Een minuut la ter staat de 53-jarige Nederlandse astronaut tussen de trotse kinde ren. Daarna zegt hun begeleider: „Wij wensen André Kuipers een goede reis." Op 21 december stapt Kuipers in het ruimtevaartuig Sojoez voor een tweede reis naar het interna tionale ruimtevaartstation ISS (In ternational Space Station). In Ster renstad, ten oosten van Moskou, heeft hij zijn laatste trainingen ge had, voordat hij afreist naar de lan ceerbasis Bajkonoer in Kazachstan. In zijn blauwe overall met de Ne derlandse vlag op de linkermouw staat hij tussen de Sojoez-raketten, waarin hij heeft getraind. Gloedvol speekt de geboren Am sterdammer over het nut van zijn missie. „Het is heel mooi om te zien dat landen die elkaar vroeger bestookten, zoals Frankrijk, Duits land, de Verenigde Staten en Ja pan, daar boven met elkaar samen werken." De innovatie tijdens zijn missie is een ander voordeel. Kuipers voert in het ISS dertig experimenten uit, waaronder menselijk, biologisch en stralings- en zonne-onderzoek. „Instituten doen in de ruimte proeven die niet mogelijk zijn op aarde. Daar kun je hooguit voor twintig seconden met gewichtloos heid werken. In het ruimtevaartsta tion geldt deze beperking niet." De reis is financieel voordelig, be nadrukt hij. „Het is duurder om subsidies te geven aan defensie of aan boeren. Het geld van mijn mis sie komt namelijk terug. Bedrijven hebben zich aangesloten bij de 'je leeft in een koffer. Ik stap het ene vliegtuig na het andere in' ruimtemissie en krijgen daardoor opdrachten binnen." Kuipers is een pionier. „De mens wil altijd verder. Naar de polen, de bergen en de lucht in om te kijken wat daar te halen valt. Welke ken nis kunnen we in de ruimte verga ren? Mijn missie is een voorberei ding voor de toekomstige reizen van de mensen in het zonnestel sel. Hoe is het om te leven in ruim tevaartschepen?" In Bajkonoer neemt hij afscheid van zijn gezin. Hij ziet zijn vrouw en kinderen daarna zeven maan den later terug in het Amerikaan se Houston. Heel wat anders dan zeven jaar geleden toen Kuipers elf dagen in het ISS verbleef Totaal is hij dit keer acht maanden van huis. Vier weken ging hij in trai ning in Sterrenstad. Straks volgt de ruimtemissie en daarna reist hij na terugkomst in Kazachstan di rect door naar Houston voor een maand revalidatie. „Mijn kinderen van negentien en twintig jaar vin den dat ik best lang weg ben. Mijn twee andere kinderen van drie en vijf jaar hebben het niet in de ga ten." Kuipers maakt een evenwichtige indruk. Een vereiste voor een as tronaut. „Ik heb een apart leven. Je leeft in een koffer. Ik stap het ene - vliegtuig na het andere in. Van de buitenkant lijkt het heel spectacu lair. Maar de dagelijkse routine blijkt anders. Ik moet examens af leggen. Dan ben ik 53 jaar en zit ik achter mijn boeken. Soms heb ik het daar mee gehad. Pas als ik mijn collega's aan het werk zie, merk ik hoe bijzonder mijn werk is. Het ziet er spectaculair uit als zij in een ruimtepak in een zwem bad ondersteboven hangen." Kuipers denkt dat dit zijn laatste ruimtereis wordt. Hij komt niet weer aan de beurt. „Natuurlijk, als je gezond blijft, maak je een kans. Dan kun je ook op oudere leeftijd een reis maken. Kijk maar naar de Amerikaanse astronaut John Glenn. Maar de ESA (de Europese Ruimtevaartorganisatie) mag één keer per jaar iemand de ruimte in sturen. Er zijn net zes nieuwe as tronauten aangesteld. Verder heb ik generatiegenoten die wellicht nog een keer de ruimte ingaan. Daarbij wil ik mijn jonge kinderen zien opgroeien. Óp de grond blijf ik voor de ruimtevaart werken. Maar als iemand vraagt of ik naar de maan wil, zeg ik geen nee." 1986 1 Saljoet 1 (Sovjet-Unie) Gelanceerd op 19 april 1971 Eerste van een serie ruimtestations die in een baan om de aarde werd gebracht. Saljoet 1 bleef 175 dagen in de ruimte maar was slechts kort bewoond door een driekoppige bemanning. Skylab (VS) Eerste Amerikaans ruimtesta tion in een baan om de aarde. Bevatte werkruimtes en woon gedeelte, op twee niveau's. Drie afzonderlijke teams van astronauten verbleven er in 1973 en 1974 in totaal 171 dagen. Mir (Rusland) Eerste permanent bewoonde ruimtestation. Bestond uit verschillende met elkaar verbonden modules, waarvan de eerste op 19 februari 1986 en de laatste in 1996 werd gelanceerd. Eerste koppeling met Amerikaanse spaceshuttle in 1995. Internationaal Ruimtestation ISS Samenwerkingsverband van 16 landen. Permanent bewoond sinds 2 november 2000. Draait 16 keer per dag rond de aarde met een snelheid van ruim 400 km per uur en weegt meer dan 363.000 kg. Heeft een bemanning van 6 personen. Afmetingen 109 meter bij 51 meter. Leefruimte is gelijk aan een Boeing 747. door Serve Vaessen Zes maanden lang vrij zweven door het interna tionale ruimtestation ISS is een geweldige erva ring, maar ook ongezond. Het menselijk lichaam wordt in de ruimte nauwelijks belast, waar door onder meer botontkalking, af braak van spierweefsel en verslap ping van de hartspier optreedt. Le ven aan boord van het ISS vereist daarom extra aanpassingen. Zo werken André Kuipers en zijn col lega's zich minimaal twee uur per dag op een loopband in het zweet. Elastische riemen waarmee de as tronauten zich op de loopband vastsnoeren, voorkomen dat zij bij iedere stap wegzweven. Gewichts loosheid brengt nog meer onge makken met zich mee. Het gevoel voor 'boven' en 'beneden' raakt to taal in de war, waardoor ongeveer de helft van alle astronauten last heeft van ruimteziekte. Gelukkig duurt de desoriëntatie, misselijk heid en het overgeven meestal niet langer dan een dag. Douchen is er in het ISS niet bij, de waterdruppels zouden in alle richtingen wegdrijven. Daarom be helpt de bemanning zich met vochtige doekjes, shampoo die je niet hoeft uit te spoelen en eetbare tandpasta. Naar de wc gaan in de ruimte is een aparte belevenis. De astronauten snoeren zich zodanig op de toiletpot vast dat het afval nergens kan ontsnappen en tij dens de stoelgang voeren twee af zuigsystemen urine en fecaliën af Eten in gewichtsloosheid vergt eveneens oefening. Het meeste voedsel is gevries droogd en wordt bereid door het in een plastic zak te vermengen met warm water. In overleg met een diëtist kunnen de astronauten hun eigen menu samenstellen. Zo mag Kuipers zich tijdens zijn ver blijf in het ISS tegoed doen aan in totaal vijf kilo oud-Amsterdamse kaas. Voor alles moet er gewerkt wor den aan boord van het ISS. Naast reguliere onderhoudswerkzaamhe den zal Kuipers zich bezig houden met een hele reeks wetenschappe lijke proeven op het gebied van menselijke fysiologie, biologie en materiaalkunde. Ook educatie vormt een belangrijk onderdeel van PromISSe, zoals de missie van Kuipers is gedoopt. Vanwege het drukke werkschema wordt de bemanning al om zes uur in de ochtend gewerkt. Na een wasbeurt en routine-inspectie van het station is het ontbijt, gevolgd door werkoverleg met de vluchtlei- ding op de grond. De werkdag be gint officieel om 8.10 uur en duurt, met onderbreking van een uur lunchpauze, tot half acht 's avonds. Onverwachte problemen, bijvoorbeeld een experiment dat niet naar behoren functioneert, lig gen altijd op de loer. Doorwerken in de avonduren en op zondag, de enige vrije dag in de week, is dan ook geen uitzondering. De maximaal zes permanente be woners van het ruimtestation be schikken over slaapkwartieren waarin zij ook wat persoonlijke spullen kunnen opbergen. De nacht wordt doorgebracht in spe ciale aan de muur bevestigde slaap zakken. Ter ontspanning mag de beman ning eigen muziek, boeken en dvd's meenemen. Maar het liefst kijken de meeste astronauten uit het raam naar de aarde. Sinds vo rig jaar kan dat vanuit de Cupo- la-module, een observatiekoepel die het meest fantastische uitzicht biedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10