Uitslag dreun buitenland 19 48,5% voor Poetin Nérgens voordeliger... stipreizen.nl Russische kiezer straft Verenigd Rusland Cain staakt campagne STIP 'blEOPbl VERKIEZINGEN RUSLAND De partij van premier Poetin en Medve- dev moet na de stembusgang mogelijk met andere partijen samenwerken. Een Russische vrouw doet haar stembriefje in een mobiele stembus in haar huis in Oster, een kleine 400 kilometer ten westen van Moskou. De regerende partij Verenigd Rusland kreeg zware klappen. foto Sergej Crits/AP maandag 5 december 2011 van de stemmen ging naar Verenigd Rusland. De Russische regeringspartij haalde bij de vorige stembusgang nog ruim 64 procent De Communistische Partij bleef steken op 19,8 procent, aldus een exitpoll van bureau VTslOM. Premier Poetin kan zich de nederlaag van zijn partij Ver enigd Rusland aanrekenen. Hij heeft de kiezer te weinig toekomstperspectief gebo den. door onze correspondent Floris Akkerman Geen revolutie op straat, maar wel in het stem hokje tijdens de Russi sche parlementsverkie zingen. De Russen keerden zich massaler dan verwacht af van de zittende macht: president Medve- dev en premier Poetin en hun par tij Verenigd Rusland. Dat Verenigd Rusland ging verlie zen stond vast Maar naar verwach ting zou de score wel boven de 50 procent uitkomen. Nu krijgt de partij volgens de 'exitpolls' 45,5 procent van de stemmen en daar mee verliest Verenigd Rusland haar tweederde meerderheid in het parlement. De nederlaag van Verenigd Rus land kan op lager niveau doorwer ken. Zeker op plaatsen waar Vere nigd Rusland verloor, zal ze de macht moeten delen. Russen kun nen na gisteren meer inspraak ei sen. Toch zijn het dezelfde par tijen die in het Russische parle ment, de Doema, plaatsnemen. De communisten, de nationalisten en sociaaldemocraten bleken de af gelopen jaar allemaal pro-Kremlin te zijn en stemden mee met Vere nigd Rusland. Ze waren voor hun positie afhankelijk van Poetin. Zij kunnen zich nu ontwikkelen tot echte oppositiepartijen. Want ook na gisteren schuift geen enkele op positiepartij van enige relevantie aan. Of doordat de kiesdrempel van 7 procent niet werd gehaald of doordat oppositiepartijen geen re gistratie ontvingen. Maar de op roep van degenen die aan de zij lijn stonden om op elke partij be- halve Verenigd Rusland te stem men, bleek te werken. Poetin kan zich de jongste uitslag ook aanrekenen. Hij biedt de Rus sen amper een toekomstperspec tief De premier vertelde niets nieuws vorige week tijdens zijn toespraak op het congres van Vere nigd Rusland. Geen concrete plan nen. Geen veelbelovende schets van de Russische toekomst. „We gaan een nieuwe etappe in van de ontwikkeling van het land", sprak hij tot zijn aanhangers. Hij moet nu laten zien welke kant hij met Rusland op wil en kan niet meer volstaan met mooie woorden. De verkiezingen zijn vooral een af rekening met de macht van Vere nigd Rusland. Poetin geldt nog al tijd als de populairste leider van het land. Het was de reden waar om Medvedev zijn plaats afstond aan Poetin als nieuwe president volgend jaar maart. Maar met een gerust gevoel gaat Poetin de ko mende periode niet in. moskou - Veel Russische kiezers hebben president Medvedev en premier Poetin laten vallen. Hun partij Verenigd Rusland verloor gisteren bij parlementsverkiezin gen de meerderheid in het parle ment, blijkt uit een exitpoll van de laatste stembureaus in Rusland. Verenigd Rusland valt terug van ruim 64 naar 48,5 procent van de stemmen, gevolgd door de Com munistische Partij met 19,8 pro cent. De exitpoll is gedaan door bu reau VTslOM op de staatstelevisie. Veel kiezers bleken ontevreden en voelen zich buitenspel gezet. Dat komt mede doordat Medvedev en Poetin hadden afgesproken van baan te wisselen. Of dat nog door gaat na de forse dreun van de kie zers, is onzeker. Als de prognose bewaarheid wordt, moeten Medve dev en Poetin steun zoeken bij an dere partijen. Bij de verkiezingen konden 110 miljoen Russen hun stem uitbren gen op zeven toegelaten partijen. De opkomst bedroeg volgens een voorlopige telling minstens 50 pro cent. De verkiezingen werden ont sierd door vele arrestaties, fraude meldingen en internetaanvallen op kritische websites. zie onze website:buitenland Docu The Putin System: hoe Poetin aan de macht kwam. Prijzen pp, o.b.v. 2 pers. per kamer excL Calamitedenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de pnjs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. atlanta - Herman Cain schort zijn pogingen de Republikeinse kandidatuur voor het Amerikaan se presidentschap te bemachtigen op. Dat heeft hij zaterdag in Atlan ta bekendgemaakt. Cain ligt al lan gere tijd onder vuur vanwege mo gelijke ongepaste seksuele intimi teiten. Afgelopen maandag maakte een vrouw wereldkundig dat ze zo'n veertien jaar lang een buiten echtelijke relatie met Cain had ge had. Daarvoor werden al diverse ande re beschuldigingen van ongepaste seksuele intimiteiten aan zijn adres bekend. Sinds de laatste aan tijging besloot Cain zich te bera den over het vervolgen van zijn campagne voor de Republikeinse kandidatuur. Uiteindelijk staakte Cain, die ge flankeerd werd door zijn vrouw, zijn campagne om nieuwsberich ten te voorkomen die pijnlijk zijn voor zijn gezin. De schier oneindige reeks beschul digingen deden Cains kansen ver dampen, blijkt uit opiniepeilingen. Ook de financiering van zijn cam pagne stokte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9