81 buitenland Monti saneert Italië keihard Egypte stemt islamitisch Di Rupo start met veel beren op weg KREDIETCRISIS Bonden woest over plannen 25 doden in Syrië Links wint in Kroatië Terugkeer evacués Diefstal kost vinger Iran dreigt na melding neerhalen drone VS Succes N-VA leidde tot lange formatie Weer panda's in Groot-Brittannië maandag 5 december 2011 Het Italiaanse kabinet van pre mier Monti deelde gisteren een vernietigende klap uit. Zelfs on der de grootste fans van 'de pro fessor' is de onvrede manifest. Ze vinden dat hij geen woord houdt en weer degenen laat bloeden die altijd al betaalden. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Kil en zakelijk presenteer de de Italiaanse premier Mario Monti gisteren zijn eerste besluit: een extra bezuinigingsoperatie (de vijfde dit jaar) ter waarde van 24 miljard euro, nodig vanwege tegen vallende economische groei en ho gere uitgaven aan rente op de staatsschuld. Het pakket maatrege len dat hij gisteravond, een dag eer der dan verwacht, bekend maakte, hakt er keihard in en heeft alom kritiek en verontwaardiging opge roepen. Ook onder hen die tot nu toe de grootste fans waren van Monti en hem in het parlement een meerderheid garanderen. Het 'pakket' is een mengsel van be zuinigingen, hervormingen en maatregelen ter stimulering van economische groei, maar ook de invoering van nieuwe belastingen. Voor de linkse partijen, de groot ste sponsors van het zakenkabinet, en de vakbonden is er geen sprake van de beloofde 'sociale eerlijk heid'. „Het effect zal vernietigend zijn, ook op de economie. Indirec te belastingen gaan omhoog, pen sioenen worden aangepakt maar er is geen heffing op de grote patri moniale rijkdommen", stelde de gematigde bond Cisl. Monti heeft het aangedurfd de an- ciënniteitpensioenen in lijn te brengen met de rest van Europa en het principe te introduceren dat je krijgt wat je afdraagt. De grens van veertig dienstjaren, door de grootste bond 'heilig' genoemd, wordt opgerekt naar 42 voor man nen en 41 voor vrouwen. De mini mum pensioenleeftijd voor ouder domspensioen wordt versneld ver hoogd van 65 naar 70 jaar en er komt geld voor het stimuleren lan ger door te werken. De door Ber lusconi afgeschafte onroerendgoed- belasting wordt heringevoerd en verzwaard en inkomens boven de 75.000 euro en luxegoederen wor den zwaarder belast. EDINBURGH - Een reuzenpandapaar arriveert met een speciale vlucht uit China in het Schotse Edinburgh. Voor het eerst in zeventien jaar zijn er weer reuzenpanda's in Groot-Brittannië. Yang Guang (Zonneschijn) en Tian Tian (Schatje) zijn door China voor tien jaar uitgeleend aan de dierentuin van Edinburgh. Van de reuzenpanda's leven er naar schatting nog 1600 in het wild in China. Zo'n 300 leven in dierentuinen. China heeft onlangs ook een Franse dierentuin een pandapaar beloofd. Dat moet volgend jaar aankomen, foto Andy Buchanan/ANP CAIRO - Islamitische partijen zijn de grote winnaars in de eerste ron de van de Egyptische parlements verkiezingen. Gezamenlijk kregen ze 65 procent van de stemmen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceer de officiële cijfers. De voorheen verboden Moslim broederschap is de grootste partij, met 36,6 procent van de stemmen. De fundamentalistische al-Nour kreeg 24,3 procent. De gematigde moslimpartij Wasat kwam uit op 4,2 procent. De liberale coalitie Kotla Masriya of Egyptisch Blok haalde een score van 13,3 procent. De liberalen speelden een sleutelrol in de volks- DAMASCUS Ongeveer tien leden van de gehei me politie in Syrië zijn gisteren ge deserteerd. Dat hebben leden van de Syrische oppositie gezegd. Vol gens bronnen bij de oppositie zijn in de afgelopen maanden enkele duizenden militairen gedeserteerd. Afgelopen weekend zouden min stens 25 doden gevallen bij gevech ten in Syrië. ZAGREB De centrumlinkse oppositie van Kroatië heeft volgens een exitpoll gisteren met overmacht de parle mentsverkiezingen gewonnen. Het blok onder leiding van Zoran Mila- novic van de sociaaldemocratische SDP kreeg 44,5 procent van de stemmen. De regerende conserva tieve HDZ kreeg 22 procent. opstand tegen president Hosni Mu barak eerder dit jaar. De overwinning van de goed ge organiseerde Moslimbroederschap was voorspeld. Dat het salafisti- sche, zeer fundamentalistische al-Nour zo sterk voor de dag kwam, is echter voor velen een ver rassing. Het nieuwe 498 zetels tel lende Egyptische parlement lijkt daardoor conservatiever te worden dan vooraf was verwacht. De overwinning van de islamisten in Egypte volgt het patroon van Tunesië en Marokko. Ook daar pro fiteerden de islamisten van nieu we vrijheden die een beweging voor meer democratie wist te be- KOBLENZ Geëvacueerde inwoners van de Duitse stad Koblenz mochten gis ter weer naar huis, nadat explosie- venexperts twee vliegtuigbommen onschadelijk hadden gemaakt in de Rijn. Zij detoneerden een grote Britse vliegtuigbom van 1800 kilo gram en een kleinere Amerikaanse bom. Maar liefst 45.000 mensen moesten hun huizen verlaten. LEUVEN Een 23-jarige Spaanse vrouw heeft zaterdag bij het stelen van voedsel dat over de datum was, een vinger verloren. Ze haalde op een afgeslo ten terrein uit een container wat voedsel. Toen ze over de gesloten poort terugkroop, bleef ze met een ring hangen aan iets scherps. Een deel van de vinger werd afgerukt. werkstelligen. De Israëlische minis ter van Defensie Ehud Barak noemde die ontwikkeling zaterdag 'zeer zorgwekkend'. De kopten, een christelijke minder heid in Egypte, lieten gisteren we ten dat ze zich zorgen maken over de gevolgen die een overwinning van de islamisten zal hebben voor hun gemeenschap. De parlementsverkiezingen wor den in etappes gehouden en du ren nog tot in januari. De stembus gang in de eerste regio's verliep zonder grote incidenten, maar cri tici zijn onder meer ontevreden over het zeer ingewikkelde en on doorzichtige kiesproces. TEHERAN Teheran heeft gisteren gedreigd met militaire maatregelen na een incident waarbij een Amerikaans onbemand vliegtuig zou zijn neer geschoten boven Iran. Dat was te zien op de Iraanse staatstelevisie. „De Iraanse militaire reactie op de schending van het luchtruim door de Amerikaanse spionagedrone zal zich niet beperken tot de grenzen van Iran", aldus een legerfiinctiona- ris. Het is niet duidelijk op wat voor maatregelen hij doelde. Het Iraanse leger maakte eerder op de dag bekend dat het een Ameri kaans toestel had neergeschoten in de buurt van de grens met Afgha nistan en Pakistan. De drone van het type RQ;i70 zou in handen zijn van het Iraanse leger en nog in re delijke staat verkeren. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De regering-Di Rupo be gint vandaag met het voordeel van de twijfel. Na anderhalfjaar forma tieleed zijn de meeste Belgen al lang blij dat er eindelijk een rege ring is. De afkeer van het politieke metier is de laatste tijd echter niet minder geworden. Kan Di Rupo het tij keren? Hij begint onder een slecht gesternte. Zijn regering steunt niet op een Vlaamse meer derheid; en wordt gedomineerd door Franstaligen alsof niet 60 pro cent van de Belgen Vlaams is. Ei gen schuld, aldus de Walen, dan had de N-VA als grote winnaar van de verkiezingen maar niet moeten afhaken. Ook dan was er een regering-Di Rupo gekomen, maar met een terechte Vlaamse meerderheid. Nu moest Di Rupo wel in zee met de Vlaamse christendemocraten, li beralen en socialisten, de verlie zers van 2010, die volgens de pei lingen samen evenveel stemmen hebben als de N-VA. Die partijen kunnen zich geen concessies aan Di Rupo en de zijnen meer permit teren, willen ze niet bij de volgen de verkiezingen door de N-VA van Bart De Wever worden afgeslacht. Dat beperkt de speelruimte van de nieuwe regering. Wel wist Di Rupo het veertig jaar voortslepen de conflict over het tweetalige kies district Brussel-Halle-Vilvoorde, te 'ontmijnen'. Dat zou mét de N-VA nooit gelukt zijn! Ook kwam er een akkoord over elf miljard euro aan bezuinigingen en belastingver hogingen. Het gemiddelde gezin le vert honderden euro's per jaar in. Links én rechts voelen zich gepakt, maar Di Rupo heeft dat vooral zijn eigen socialistische achterban door de strot moeten duwen. Snel zal blijken of ook Europa en de fi nanciële markten van Di Rupo's goede bedoelingen te overtuigen zijn. En of hij het schaamrood van de Belgische politieke wangen kan poetsen. Hoofdreden voor de lange duur van de formatie was het succes bij de verkiezingen van juni 2010 van de N-VA van Bart De Wever. De Vlaams-nationalisten - die Vlaam se onafhankelijkheid willen - kre gen als grootste partij de hoofdrol in de formatie. Maar zij haakten in juli af toen bleek dat de andere par tijen hun eisen op bestuurlijk en economisch gebied weigerden inte graal over te nemen. Met lede ogen zag De Wever toe hoe de Vlaamse liberalen en chris tendemocraten, de stembusverlie zers, hem als een baksteen lieten vallen en Elio Di Rupo in staat stel den zijn eerste regering te vormen. Maar er is hoop voor de N-VA. Vol gens de laatste peilingen is haar aanhang gegroeid van 27,8 procent in 2010 naar 39,8 procent nu. T:i Wolong China Coai«(V3tran and ftesaaith C01 es® tofFandt s China Wildlife Goaseivatiotr Association Thrè container is the property of FédEx,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8