binnenland j 7 leven voor verscheurd FNV L Politie in het nauw bij FC Utrecht - FC Twente 'Een mooi resultaat' Structuur werkt niet meer Recessie op komst Man opgepakt na doodrijden twee meisjes -KRAS.NL maandag 5 december 2011 'De structuur van de vakcentrale werkt niet meer en de bonden sluiten niet meer aan bij de arbeidsmarkt' Verkenner Herman Wijffels foto Eric Brinkhorst/ANP 'Met een recessie op komst kan de vakbeweging het zich niet permitteren om uit elkaar te vallen' Verkenner Han Noten Agnes Jongerius leg in de bossen bij Dalfsen. PvdA-coryfee Jetta Klijnsma is ge vraagd om een nieuwe koepel op te richten waar de bonden zich bij kunnen aansluiten. Maar de leden krijgen daarin het laatste woord. Hoe die nieuwe FNV - met als werktitel Nieuwe Vakbeweging - in elkaar steekt, moet de komende maanden worden uitgewerkt. De bijna 1,4 miljoen gewone leden die zich afvragen wat er verandert en waar ze straks lid van zijn, moe ten geduld hebben. In het gemeen tehuis van Dalfsen gaven de ver kenners Han Noten en Herman Wijffels wel aan welke richting het opgaat. Nu zijn er twee megabonden (Bondgenoten en Abvakabo) en zeventien kleinere, en dat wringt. gilze - De Nederlandse verdachte van een ongeval in België waarbij twee meisjes zijn doodgereden, is zaterdag opgepakt. De man was doorgereden na het ongeval zater dagmorgen rond 5.00 uur net over de grens in Turnhout. Het gaat om een 30-jarige Nederlander die in j Turnhout woont De politie vond de man in de woning van zijn ouders in Gilze. België heeft Neder land om uitlevering gevraagd. De meisjes van 16 en 19 jaar oud wer den aangereden toen ze samen op een bromfiets zaten. Ze waren op slag dood. De automobilist reed door, maar de politie vond enkele sporen die naar de man leidden. Straks zijn er fors meer bonden, misschien veertig of vijftig, die niet meer zo drastisch verschillen in omvang. Ze verenigen mensen rondom hun beroep of soort werk. En iedereen is vrij om te kie zen bij welke bond hij zich thuis- voelt. Verder moet het vooral simpeler, met minder besturen, raden en an dere tussenlagen. Zo verdwijnt het aparte bestuur van de vakcentrale; dat werk gaan de bondsvoorzitters voortaan doen. Wijffels: „De discussie over de pen sioenleeftijd heeft geleid tot dit conflict binnen de FNV. Maar het had ook op een ander dossier kun nen gebeuren, want de problemen zitten veel dieper. De structuur van de vakcentrale werkt niet meer en de bonden sluiten niet meer aan bij de arbeidsmarkt." Zo zoekt de bond een manier om ook zelfstandigen (zzp-ers) en flex- krachten te binden en niet alleen werknemers in loondienst. De kemphanen Agnes Jongerius (voorzitter vakcentrale FNV) en Henk van der Kolk (voorzitter van de grootste bond FNV Bondgeno ten) zullen er niet meer bij zijn. Jongerius sloot eerder met de werkgevers een akkoord over ver hoging van de pensioenleeftijd, waar de twee grootste bonden Bondgenoten en Abvakabo niet mee konden leven. Het leidde tot een bittere en soms gênante machtsstrijd die de persoonlijke verhoudingen grondig heeft ver ziekt. Mammwmmmmmmi utrecht - Bij supportersrellen na de wedstrijd van FC Utrecht tegen FC TXvente heeft de politie waar schuwingsschoten gelost. Een agent te paard raakte gewond, ver klaarde de politie naderhand. De ongeregeldheden begonnen al tijdens de wedstrijd. Scheidsrech ter Reinold Wiedemeijer legde het duel ook enige tijd stil. De aan hang van de thuisclub werd kwaad nadat supporters van de tegenstan der met vuurwerk gooiden. Wel licht zorgde ook de tussenstand voor enige frustratie. Op het mo ment van de onderbreking leidde FC Twente met 5-0. De Enschede- se club won uiteindelijk met 6-2. In het belang van de toekomst van de vakbeweging stapten beiden za terdag over hun schaduw heen. Zij maken ruimte om een nieuw be gin mogelijk te maken. Alle betrok kenen hebben zaterdag ingestemd met het plan. Toch konden de vechtersbazen het niet opbrengen om samen naar buiten te komen en gezamenlijk te laten zien dat er een oplossing was bereikt. Om met een ruziënde ploeg iets nieuws te gaan bouwen, is geen simpele klus. Toch beschouwen de verkenners Noten en Wijffels de slaagkans als groot. Noten: „Zes weken geleden schatte ik de kans op bijna nul. Maar met een reces sie op komst kan de vakbeweging het zich niet permitteren om uit el kaar te vallen." Verder zet de FNV de deur nadrukkelijk open voor an dere vakbonden om zich aan te sluiten. De achterbannen van de diverse bonden moeten nog wel akkoord gaan. FNV-voorzitter Agnes Jongerius sprak van een 'mooi resultaat'. CNV-voorzitter Jaap Smit staat achter de FNV om op te gaan in een nieuwe vakbond. Ook de PvdA verwelkomt het besluit. Ka merlid Paul Ulenbelt sprak na mens de SP van een breuk met het verleden. Voorzitter Wientjes van werkgeversorganisatie VNO-NCW wil dat de FNV zo snel mogelijk werk maakt van de vernieuwing. zie onze website:binnenland Job Cohen hoopt op een sterke en vernieuwde vakbeweging Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Na afloop van het duel wachtten supporters van FC Utrecht hun te genstanders voor het stadion op. De situatie liep uit de hand, waar op twee agenten waarschuwings schoten hebben gelost. T\vee ver dachten zijn aangehouden. Rond half zeven was de situatie genor maliseerd. De politie gaat de onge regeldheden onderzoeken. Eerder dit seizoen, halverwege sep tember, liep de situatie bij Feye- noord - De Graafschap ook uit de hand. Daar trok de politie het pis tool, maar kwam het niet tot waar- scjujwingsschoten. pagina 26: ruime zege is balsem voor gekwetste ziel Wegens succes verlengd! ssiy Boek vóór 15 dec. een vliegreis vanaf Schiphol met vertrek t/m 31 mrt. en ontvang een GRATIS Park, Sleep Fly arrangement t.w.v. 100! waarom zou je meer betalen Voorwaarden zie: www.kras.nl/ parksleepfly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7