61 binnenland Hiv-patiënten nuchter onder medisch wonder 0 Nieuw 0909-5010558 Feest rond Sinterklaas kan snel op erfgoedlijst O B&C VAKBEWEGING De FNV-bonden hebben afgelopen weekeinde besloten dat ze op een andere manier samen verder willen. Jetta Klijnsma zal nieuwe vakkoepel vorm geven Maak kans op raamdecoratie van Rivièra Maison t.w.v. 1500, Bel naar maandag 5 december 2011 door Floor Ligtvoet Eindelijk weer zorgeloos een relatie kunnen begin nen. Nooit meer afgewe zen worden uit angst. Het zou 'een absolute bevrijding' zijn om te genezen van hiv, zeggen de bezoekers van de hiv-informatie- dag, afgelopen zaterdag in Amster dam. Het is hen een lief ding waard om te ervaren wat de enige genezen man op aarde, Timothy Brown, is overkomen. „Dan hoeft mijn tandarts ook niet meer te vragen of ik aan het eind van de dag wil komen zodat hij de materialen goed kan schoonma ken", zegt Paul (32) uit Utrecht. „Complete onzin, maar leg hem dat maar eens uit" Paul, die zijn achternaam niet noemt omdat hij zijn moeder nog niet heeft ingelicht over zijn hiv, en honderden andere bezoekers zijn naar theater Carré gekomen. Daar staan ze oog in oog met de Amerikaan die die droom wél wer kelijkheid zag worden. Medisch wonder Timothy Brown had niet alleen hiv, maar ook leukemie. Tot dat een Duitse arts een ze^r ingrij pende behandeling bedacht die hem niet alleen van de kanker, maar ook van de hiv bevrijdde. De vraag is wel welke prijs de Ame rikaan hiervoor betaalde. Een ho ge, zo wordt duidelijk wanneer de Timothy Brown: „Ik ben er zo geluk kig mee." man door twee mensen het po dium op geholpen moet worden en later met veel moeite antwoord geeft op de vragen. Brown is dan wel kanker- en hiv-vrij, zijn revali datie is nog lang niet voltooid. Bezoekers, die zelf vaak al jaren hiv-remmers slikken, realiseren zich plotseling dat zij, ondanks hun ziekte, stukken vitaler zijn. „Toch is het geweldig", vertelt Ti mothy Brown hen hakkelend. „Ik ben er zo gelukkig mee." Brown ziet zichzelf als de boodschapper van de hoop. Maar het publiek in Amsterdam blijft er nuchter onder. „Ik ben jaloers natuurlijk", geeft Paul toe. „Maar zijn behandeling is moeilijk te reproduceren en ik wil het ook niet op die manier." De Amerikaan kon genezen door twee stamceltransplantaties. Medisch ge zien is het niet verantwoord deze methode toe te passen op mensen met alleen hiv, vertelt Joep Lange. Daarvoor is het te risicovol: „)e gaat iemand zonder leukemie geen chemotherapie geven én bestra len." Inmiddels leidt hiv, door medicij nen, in veel gevallen niet meer tot de dodelijke ziekte aids. „Er is zelfs best goed mee te leven", verzekert Luit Mulder (55). „Het went." De behandeling van Brown ziet hij niet als een optie. Maar wie weet opent die de weg naar een andere behandeling. Hij is net als veel' an deren toch wat somber gestemd. Farmaceuten verdienen dik geld met het maken van hiv-remmers dus waarom zouden ze aan een echte oplossing werken, vragen ze zich af Toch geeft Torna Cihlar, hoofd onderzoek bij de grootste hiv-rèmmerfabrikant Gilead, de zaal weer vertrouwen in de toe komst. „Het onderzoek naar een medicijn tegen hiv is onze absolute prioriteit geworden." Gilead zoekt de oplossing niet in stamceltrans plantatie maar in gentherapie, ge bruikmakend van de genen van de hele kleine minderheid die be stand is tegen besmetting met hiv. zie onze website:binnenland Interview van Nieuwsuur met ex-hiv-patiënt Timothy Brown DEN HAAG - Jetta Klijnsma (1957) heeft nog niet definitief ja gezegd, maar eigenlijk kan ze niet meer te rug. De voormalig staatssecretaris van Sociale Zaken, tegenwoordig Tweede PvdA-Kamerlid, neemt de leiding van de bouw van een nieu we vakkoepel. Ze doet dat met vier nog te kiezen anderen, waarvan er eentje van bui ten de FNV moet komen. Voor de zomer moet de klus geklaard zijn. En dan is Klijnsma weer vertrok ken, ze wil geen rol binnen de vak beweging. Ze zat met onderbrekin gen van 1990 tot 2006 namens de PvdA in de gemeenteraad van Den Haag, en was er wethouder van Welzijn (1998-2006) en Financiën (2006-2008). Wethouder van Finan ciën Sander Dekker (WD) zat met haar in het college. „Jetta is in staat om de grootste criticasters bijeen te brengen." Verkenner Herman Wijffels ver klaart de keuze voor Klijnsma uit haar goede naam bij de vakbonden en constateert dat er een groot draagvlak is voor haar. Haar fractie genoot Hans Spekman begrijpt wel waarom Klijnsma is gevraagd. „Ze weet hoe je een organisatie van on deraf opbouwt. En ze hamert op het gemeenschappelijke belang, ge lukkig is iedereen binnen de FNV daar nu ook van overtuigd." Jetta Klijnsma foto PvdA De negentien FNV-bonden gaan in een andere vorm toch samen verder. Kempha nen Agnes longerius en Henk van der Kolk ruimen het veld. door Jan Trommelen De vakcentrale FNV is za terdag niet uit elkaar ge knald. De voorzitters van de negentien FNV-bonden willen met elkaar verder, maar dan op een totaal an dere manier. Dat is het goede nieuws na twee dagen crisisover- UTRECHT - Het sinterklaasfeest hoort bij Nederland, net als Kin derdijk en de Amsterdamse grach tengordel. Daarom prijkt het feest waarschijnlijk volgend jaar op de nationale erfgoedlijst en mogelijk ook op de werelderfgoedlijst. Daar mee zou het beschermd zijn en kan het niet van de ene op de an dere dag worden veranderd. Het Sint Nicolaas Genootschap Ne derland is druk met de voorberei dingen de viering in Nederland be schermd te krijgen. Dat kan pas wanneer ons land een handteke ning zet onder het Unesco-verdrag over immaterieel erfgoed uit 2003, waarschijnlijk begin volgend jaar. „We spiegelen onze aanvraag voor lopig aan die van de Belgen. Zij hebben de sinterklaasviering al ja ren op de nationale inventaris staan. Samen met hen willen we het feest ook op de werelderfgoed- lijst krijgen", aldus voorzitter Jan van Wijk van het genootschap. Het feest vastleggen als immate rieel erfgoed betekent niet dat Sin terklaas altijd op dezelfde manier moet worden gevierd. Directeur Ineke Strouken van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur: „De gedachte erachter is dat tradi ties pas blijven leven als mensen ze blijven dragen. Tradities leven en bewegen mee met de tijd." B&C Raamdecoratie en Rivièra Maison hebben samen een prachtige raamdecoratie collectie ontwikkeld. De stijlvolle stoffen in mooie, pure tinten en de sfeervolle details zorgen voor een totaal nieuwe beleving in raamdecoratie! o l ^ncrno'Tic De Rivièra Maison raamdecoratie collectie bestaat uit rolgordijnen, vouwgordijnen, gordijnen en houten horizontale jaloezieën. Elk raamdecoratie product heeft een persoonlijk tintje, zoals een decoratief zakje, prachtige houten knopen of een jute band. De modellen hebben allemaal een bijzondere naam gekregen. Van 1st Avenue tot 7th Avenue, van Kingsbridge tot Brooklyn Bridge. De raamdecoratie wordt op maat gemaakt en maakt ieder raam bijzonder. De collectie is verkrijgbaar bij geselecteerde Rivièra Maison winkels en bij meer dan 100 woninginrichters die u kunt vinden op www.bece.nl RAAMDECORATIE Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 (co.öoper gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 9 december 2011. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6