41 binnenland 'Fouten bij invoering van euro' TO©S Winkeliers redden wat WD is nog niet af van Groen SCHULDENCRISIS Kritiek minister De Jager WINKELCENTRUM Grond onder parkeergarage zakt verder weg maandag 5 december 2011 Minister De jager (Financiën) vindt dat Europa meer begro tingsdiscipline had moeten af dwingen bij de invoering van de euro. Hij hoopt dat op Europese top belangrijke knopen worden doorgehakt. HILVERSUM - Bij de invoering van de euro zijn grote fouten gemaakt en daarvan krijgen we nu de reke ning gepresenteerd. Dat stelde mi nister Jan Kees de Jager (Finan ciën) gisteravond in het televisie programma KRO Brandpunt. „De euro had anders ingevoerd moeten worden, want er zaten te grote weeffouten in. Daar betalen we nu de prijs voor. Dat had vijf tien jaar geleden anders gemoe ten", zei hij. Volgens De Jager had Europa des tijds veel strenger moeten zijn. „Het had met een veel sterkere be grotingsdiscipline gepaard moeten gaan. Het had nooit zo mogen zijn dat we het aan de blauwe ogen van een ieder over hebben gelaten om die regels die we hebben, ook toe te passen." Eind deze week proberen Europe se regeringsleiders op een top af spraken te maken over de verdere aanpak van de schuldencrisis. Ne derland pleit voor strakke regels en sancties om begrotingsdiscipli ne in Europa af te dwingen. De Jager hoopt dat er op de top be langrijke knopen worden doorge hakt. Hij spoort vooral de Zuid-Eu- ropese landen aan actie te onder nemen. Tot voor kort werd het ge voel van urgentie niet door ieder een in heel Europa gedeeld, stelt de minister. „Met name het begin van hervormingen en bezuinigin gen heeft in Zuid-Europa wel heel erg lang op zich laten wachten." Ook na de Europese top zijn de problemen nog niet opgelost, waarschuwt De Jager. Hij om schrijft de schuldencrisis als een 'veelkoppig monster'. De 'storm' zal nog wel even voortduren. Staatssecretaris Ben Knapen (Euro pese Zaken) wijst er ook op dat de komende top niet alles zal oplos sen. „Dit is een marathon. Dat is een lang eind", zei hij gisteren in het tv-programma Buitenhof. Vol gens Knapen is het belangrijkste nu om helder te maken dat er een afdwingbare begrotingsdiscipline is, omdat dat vertrouwen schept. Ook moet worden gekeken hoe het Europese noodfonds 'voldoen de body' kan worden gegeven en wat Italië gaat doen. Dat land moet z'n huishouden op orde krij gen, aldus de bewindsman. Daar naast moeten landen maatregelen nemen om economische groei te brengen. De Portugese premier Coelho zei gisteren te vrezen dat de Europese Unie uiteen zal vallen als er geen oplossing wordt gevonden voor de schuldencrisis. Volgens Coelho is de crisis veel dieper geworden en is daarom een veel sterkere aanpak noodzakelijk. Afgelopen zaterdag leek de red ding van de euro een stukje dich terbij gekomen door een compro mis tussen Frankrijk en Duitsland. De Duitse minister van Financiën Schauble, zette de deur op een kier voor euro-obligaties. De Duitse bondskanselier Merkel spreekt vandaag met de Franse pre sident Sarkozy over de schuldencri sis. Frankrijk toonde zich bereid Europa meer bevoegdheden te ge ven om een strakke begrotingsdis cipline van de eurolanden af te dwingen. Van Duitsland wordt dan verwacht het verzet tegen de gemeenschappelijke leningen van landen op te geven. PAUL KUSTERS Het normaal in deze periode zo drukke Heerlense winkelcentrum is uitgestorven. De situatie rond winkelcen trum 't Loon verslechtert met de dag. Bewoners en on dernemers mochten giste ren even naar hun wonin gen en winkels. door Stefan Gillissen Onder toeziend oog van een heuse politie macht gaan de onder nemers richting win kelcentrum 't Loon in Heerlen. Ze mogen naar hun winkels om voor raad weg te halen. Ook bewoners van appartementen boven het cen trum mogen even naar huis. Voor al de oudere bewoners zijn verdrie tig vanwege het gedwongen ver trek uit hun woning. In het winkelcentrum hangt een spookachtige sfeer. Rolluiken zijn naar beneden. De afgesloten voor ingang van het centrum toont al te kenen van verzakking. Bij de voe- De parkeergara ge onder winkel centrum 't Loon in Heerlen. De grond onder dit deel van de gara ge zakt weg. De pilaar zakt mee. foto Gemeente Heerlen gen die het eerste compartiment scheiden van de overige drie van 't Loon zijn kleine brokstukken te zien. Stof dwarrelt over de vloer. Medewerkers van de gemeente spannen doeken bij het onveilige gedeelte. Dat houdt pottenkijkers door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Hij wordt er niet graag aan herinnerd, maar ooit vond Mark Rutte het milieu te belang rijk om aan links over te laten. Eind 2008, toen hij nog fractie voorzitter van de VVD was, lan ceerde hij met veel bombarie het begrip Groen Rechts. De WD moest grote milieukwesties, zoals de klimaatverandering, voortaan serieus nemen. Sindsdien is er wei nig meer van vernomen. Integendeel, de WD werd al snel weer de partij van de automobilist en 'de schoorsteen moet roken'. Af gelopen week nog verblijdde WD-minister Melanie Schultz de liberale achterban met de verho ging van de maximumsnelheid op de meeste snelwegen en met een miljard extra voor nieuw asfalt. Maar Groen Rechts is niet dood. Onder de naam Liberaal Groen proberen vierhonderd voorname lijk VVD'ers de partij van Rutte duurzamer te maken. Afgelopen vrijdag stuurden ze een open brief aan fractievoorzitter Stef Blok, die op de algemene ledenvergadering van de WD onder meer Groen Rechts had doodverklaard. Of Blok nog eens even zijn eigen ver kiezingsprogramma zou willen le zen, vroeg Liberaal Groen en wat meer leiderschap zou willen tonen om een duurzame energievoorzie ning tot stand te brengen. Groen Rechts leeft dus nog, maar wie zitten er achter? „Het is", zegt oprichter Gijs Droge, die een ad- viesbedrijf heeft op het gebied van communicatie en public affairs, „een denktank van mensen die on tevreden zijn over de groene koers van de WD. Voor een groot deel zijn het actieve WD'ers: burge meesters, wethouders, gedeputeer den en enkele Tweede Kamerle den." Namen? Droge somt op: Tweede Kamerleden Anne-Wil Lucas en René Leegte, burgemeester Anne- marie Jorritsma van AJmere en mi nister Edith Schippers van Volksge zondheid. En oud-ministers van Milieu Ed Nijpels en Pieter Winsemius? „Die zijn geen lid", zegt Droge „maar PAKJESAVOND BIJ VELEN ONDER DRUK DOOR CRISIS TOOS EN HENK# NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4