race uit de schaduw SpOE't 29 Job Kienhuis eindelijk door magische grens Hockeyers balen van regen in Auckland Waarschuwing van Sarah Sjöström 'Nesbitt is nu een klasse apart. De laatste jaren werd ze tijdens het seizoen altijd iets minder. Dan ben ik straks op het WK wèl de beste.' freen Wüst, na haar nederlaag op de 1500 meter door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Niet nadenken over winnen, gewoon 'mooi schaatsen', dan komt die zege heus. Kjeld Nuis weet het sinds de 1000 meter van gisteren bij de World Cup in Heerenveen. Met zijn 1.08.56 bleef Nuis (22) maar acht honderdsten verwijderd van zijn persoonlijk record in wat hij 'een bijna perfecte race' noem de. Bijna: „Een keer glipte ik weg en kwam ik met mijn schoen op het ijs." Achteraf had die misslag het verschil kunnen maken. „Dat zou ik hebben gezegd als het ze ven hondersten waren geweest", grijnsde de schaatser van Control, waarmee hij verwees naar de twee nederlagen die hij in vorige wereld bekers leed, tegen ploeggenoot Ste fan Groothuis. Het verschil was toen zeven honderdsten. Gisteren werd Groothuis verslagen maar vreemd was dat niet. De sprinter kampte met buikgriep. Het deed niets af aan de zege van Nuis. „Met drie keer zilver was ik al blij geweest...,al weet je dat goud dan ook kan." Minstens zo geluk kig was de nummer twee in Thialf, Sjoerd de Vries. „Mijn twee de plaats op het NK had ik al nooit eerder gehaald. Hier waren de omstandigheden moeilijker. Ik klaag er niet over dat het geen goud is. Het verschil met Kjeld was een halve seconde. In de we reld van de 1000 meter is dat een heel groot gat." Daarbij: „Ik ben ook liefhebber. Ik vind het mooi als iemand hard schaatst." De Amerikaan Shani Davis, niet in vorm tot dusver, had gisteren meer woorden dan twee dagen eer der. Na de 1500 meter van vrijdag zei hij alleen maar: „Ik heb niets te zeggen. Het was triest. Waarschijn lijk moet ik stoppen." Na zijn ze vende tijd van gisteren veront schuldigde hij zich daarvoor. „Het is moeilijk om terug te komen. Maar ik heb het eerder gedaan. Ik heb zeven weken om het te repare ren. Het probleem is dat ik veel te hard heb getraind", ging Davis door. „Extreem hard. Dat komt omdat ik hebberig ben. Ik wil over al super zijn." Hij voelde zich in Heerenveen 'uit geput'. Dat verschafte hem een nieuw inzicht. „Ik stop met all- rounden. Wat heb ik aan een bete re vijf kilometer als mijn 1500 en 500 meter troep zijn?" Het nieuwe bewustzijn las hij af aan de ronde tijden dit weekeinde in Thialf. „Die waren voor mij bescha mend." Het respect ging uit naar winnaar Nuis en de anderen. „Ik kan niet boos op hen zijn terwijl ik zelf overstuur ben." Winst en verlies achtervoigingsploegen De Nederlandse achtervolgings- ploeg won ook de tweede wereld bekerwedstrijd van het seizoen. Sven Kramer, Wouter olde Heuvel en Jan Blokhuijsen kwamen tot een tijd van 3.42,35 en bleven daar mee Zuid-Korea bijna anderhalve seconde voor: 3.43,82. Het brons ging naar Duitsland: 3.45,28. De Nederlandse schaatsvrouwen gingen tijdens de ploegachtervol ging onderuit. I Marrit Leenstra kwam at vroeg in de wedstrijd ten val, waardoor de equipe als laatste eindigde. De overwinning ging naar Canada, dat het baanrecord aanscherpte tot 3.00,01. Rusland werd tweede, de Zuid-Koreaanse vrouwen kregen het brons omgehangen. Dat Davis nu minder is, zei Nuis niet zoveel. „Hij is een aantal jaren de beste geweest. Daar zijn we echt nog niet vanaf" Voor Nuis is het een 'supersei- zoensstart'. Andere jaren begon hij steeds geblesseerd. Kenners voorspelden ook al langer een over winning voor hem. „Ik voelde extra druk, maar dat werkte best wel positief Ik blijf gewoon mooi schaatsen. Gewoon met je ogen bijna dicht naar de lijn toe, blijven glijden en goed in de hoeken zit ten" Toch blijft het eerstvolgende doel een goed NK Sprint eind de cember - niet het WK in Calgary. „Als je aan het WK gaat denken in december, gaat het je niet lukken." Bij de vrouwen blijft Christine Nesbitt blijft ongenaakbaar op de 1000 meter. De Canadese kwam gisteren tot een tijd van 1.15,32 en was daarmee wederom een klasse apart. De Chinese rijdster Yu Jing werd op gepaste afstand tweede: 1.15,85. De Russin Jekaterina Sjicho- va eindigde als derde: 1.16,t6. Voor het eerst dit seizoen stond er geen Nederlandse vrouw op het podium van de 1000 meter. Marrit Leenstra werd beste Nederlandse: vijfde (1.16,23). Jorrit Bergsma won zaterdag op overtuigende wijze de 10 kilome ter. De marathonschaatser van BAM kwam tot een tijd van 12.50,33 (tweede tijd ooit in Hee renveen) en bleef daarmee zijn ploeggenoot Bob de Jong ruim voor: 12.55,11. Ook nummer drie, Bob de Vries, komt uit voor BAM: 13.03,41. Sven Kramer leed in het rechtstreekse duel met Bergsma een gevoelige nederlaag. De vedet te kwam pas na 13.15,46 over de streep en werd slechts negende. Jesper Hospes werd zaterdag ver rassend derde op de 500 meter, in 35,06 seconde. De Fin Pekka Koske- la won in 35,01, de Japanner Joji Kato werd tweede in 35,02. maandag 5 december 2011 door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Dat Job Kienhuis zijn eigen Nederlands record op de 1500 meter weer eens verbeterde, was nauwelijks een verrassing. De tijd die de 22-jarige zwemmer gis teren neerzette tijdens de laatste dag van de open Nederlandse zwemkampioenschappen was dat wél. Met 14.58,34 bleef Kienhuis in zijn thuisbad in Eindhoven niet al leen bijna zeven seconden onder zijn vorige besttijd (15.05,27), hij dook ook als eerste Nederlander ooit onder de grens van vijftien minuten. De pupil van Marcel Wouda wilde de 1500 vrij al twee keer eerder binnen een kwartier afwerken, maar zowel tijdens de Swim Cup Eindhoven (april) als de WK in Shanghai (juli) slaagde hij niet in die opzet. „Fantastisch dat het hier wel lukt", zei Kienhuis na zijn geslaagde ra ce. „Ik wist dat ik goed zou zijn, had me heel goed voorbereid op deze wedstrijd. Ik wilde gaan vlam men. Dat is gelukt. In de laatste honderd meter krijg je echt een kick als je het gejuich van het pu bliek hoort. Dan vlieg je over het water." Uiteraard plaatste Kienhuis zich met zijn recordtijd voor de Olym pische Spelen van komende zo mer. Hij is straks in Londen de eer ste Nederlander in 36 jaar op de deelnemerslijst van de 1500 vrij. Henk Elzerman was in 1976 in Montreal de laatste. Kienhuis wist het: „Dit is héél bijzonder. In Ne derland is het lange tijd bijna on mogelijk geweest om je op deze af stand voor de Olympische Spelen te plaatsen. Tegenwoordig kan dat dus wel. Marcel vindt de lange af standen ook mooi, dat speelt ook wel mee." Kienhuis werkte sinds de WK in China veel aan zijn techniek. „De keerpunten vooral, maar ik heb ook mijn houding een beetje ver anderd. Ik houd mijn hoofd nu wat dieper en stiller in het water." Daarnaast zit hij tegenwoordig thuis twaalf a veertien uur per dag in een zogeheten hoogtetent. Hij slaapt en studeert erin. De gebo ren 1\ventenaar kreeg het ding van Maarten van der Weijden, die er in de aanloop naar de Spelen van 2008 (Peking) vele uren in door bracht en goud won op de tien ki lometer open water. In de tent wordt een hoogte van drie kilometer gesimuleerd, is dus sprake van zuurstofarme lucht. Het gevolg is dat Kienhuis' lichaam meer rode bloedlichaam pjes aanmaakt, die zijn uithou dingsvermogen verbeteren. „Het lijkt te werken, we zien al een lich te toename van rode bloedlichaam pjes." eindhoven - Het Zweedse zwemta- lent Sarah Sjöström heeft op het open NK zwemmen een duidelij ke waarschuwing afgegeven aan haar Nederlandse concurrentes. De Scandinavische snelde op de 100 meter vrij naar een tijd van 53,05. Ranomi Kromowidjojo ein digde op eerbiedige afstand in 53,60 als tweede. Femke Heemskerk werd in 54,13 derde, voor Marleen Veldhuis (54,38). Kromowidjojo was na afloop on der de indruk van het optreden van Sjöström, maar het maakte haar zeker niet aan het schrikken. De Nederlandse favoriete voor het goud op het koningsnummer bij de Spelen was zeer content met haar optreden in Eindhoven om dat ze haar tijd van eerder dit jaar bij de wereldtitelstrijd in Shanghai verbeterde. Kromowidjojo en Heemskerk toonden zondagochtend in de se ries al het vereiste vormbehoud op de 100 vrij. Marleen Veldhuis wil zich volledig concentreren op de 50 meter vrij en doet de dubbele afstand er vooral bij voor de esta fette. Sjöström liet na afloop we ten dat ze nog wel wat harder kan. Het Spaanse team toont de Davis Cup na de 3-1-zege op Argentinië. AUCKLAND - De 33e editie van de Champions Trophy voor hockey- mannen is in Nieuw-Zeeland hape rend van start gegaan. Na een vlot te openingsdag, met een degelijke zege van Nederland tegen outsider Zuid-Korea (2-0), viel de tweede speelronde gisteren in het water. Door zware regenval was het veld in Auckland onbespeelbaar. De vier geprogrammeerde duels, inclusief de topper Neder- land-Duitsland, werden verscho ven naar vandaag. Bondscoach Paul van Ass baalde van de afgelas ting. „We waren helemaal klaar voor Duitsland", liet hij weten. Een dag eerder nam Nederland de eerste hindernis redelijk soepel. Met de verdiende overwinning op Zuid-Korea rekende de nummer drie van de wereld af met een se- foto Miguel Angel/AP rie slechte resultaten op de grote toernooien tegen de nummer zes van de mondiale ranglijst. De Nederlandse hockeyers vielen gedoseerd aan, vanuit een goede veldbezetting. Van Ass wilde hoe dan ook voorkomen dat Zuid-Ko rea de favoriete countertactiek kon toepassen. Nederland opende al vroeg de sco re. De nieuwe aanvoerder Taeke Taekema scoorde uit zijn tweede strafcorner. De Zuid-Koreaanse doelman koos de verkeerde hoek, 1-0. Na de pauze had Nederland het even moeilijk. Na een paar ha chelijke momenten voor doelman Jaap Stockmann zorgde Bakker voor de rustgevende 2-0. Het zware examen tegen olym pisch en Europees kampioen Duitsland kon evenwel niet door gaan. Van Ass gaf zijn spelers de rest van de verregende dag vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47