261 sport Ruime zege is balsem voor de gekwetste ziel AZ loopt tegen Misrekening Ajax leidt tot andere formatie EREDIVISIE Koploper AZ gaat in en tegen Heeren veen hard onderuit. De ploeg van trai ner Gertjan Verbeek verliest met 5-1. maandag 5 december 2011 tl i MIfK iilll—HWWWHIiri»TiliWHWIt'IBHliliiTiWWIIH'lff'll door Leon ten Voorde UTRECHT - De ruime overwinning van FC Twente op FC Utrecht (6-2) had ook een therapeutische uitwerking. Het was balsem voor de gekwetste ziel. Voor de club, de trainer, maar ook voor enkele spe lers. Wie gistermiddag in Utrecht aan 'ranglijstjournalistiek' wilde doen, kon FC Twente aan het eind van het weekeinde uitroepen tot de grote winnaar. De bedenker van het woord, Co Adriaanse, liet het dit keer achterwege. Hoewel de kri tiek op de trainer losstaat van de resultaten en zich toespitst op heel andere zaken, had hij heel gemak kelijk een lange neus kunnen ma ken. Hij deed het niet, al liet hij niet na om te zeggen dat het in de club „nooit onrustig is geweest". Daarmee ging de oefenmeester voorbij aan de waarheid,want in tern was het geklaag over zijn aan pak niet van de lucht. Daarom - al zal Adriaanse dat nooit toegeven - kwam de ruimte zege op Utrecht heel gelegen. Het was in elk geval perfect getimed zo. Want de wind die opstak, is nog geen storm ge worden. HET TALENT Afgelopen donderdag liep hij ruim een uur voor de wedstrijd tegen Fulham nog in zijn burgerkloffie rond. Nee, lachte Ola John, hij was niet gepasseerd, maar na al die in spanningen van de laatste maan den kreeg hij even rust. „Want zondag tegen Utrecht is belangrij ker", voegde hij er aan toe. Die aan pak betaalde zich uit, want na een paar mindere optredens bevestig de de rappe linkerspits in De Gal genwaard weer eens zijn talent. De 1-0 bereidde hij voor, de 2-0 maakte hij zelf Nog fraaier was de 5-0 van zijn voet toen John een fij ne demonstratie kappen op de vierkante meter weggaf DE OPSTEKER Nacer Chadli begon er gisteren, Luuk de Jong speelde er al, Leroy Fer ook, maar Willem Janssen stond bij Twente nog nooit op '10'. En dat terwijl hij vorig seizoen bij Roda JC misschien wel de beste aanvallende middenvelder van de eredivisie was. Maar op het hogere niveau van FC Twente had Janssen moeite met het tempo en de be perkte ruimte. Janssen zit zich al een tijdje te verbijten op de bank, maar na de blessure van Chadli kwam hij tegen Utrecht eindelijk op zijn favoriete plek terecht. Dat weerzien draaide uit op een feest der herkenning. Met twee treffers vlak achter elkaar loodste hij TWen- te na rust naar de zege. HIJ BESTAAT NOG De frisse, vrolijke dribbelaar van de voorbereiding was de laatste tijd een donderwolk. Waar ande ren aanhaakten (Ola lohn en Ni- nos Gouriye), zakte Steven Berg huis steeds dieper weg in zijn ei gen frustratie. De jonge aanvaller kwam uiteindelijk zelf tot het be sef dat hij verkeerd bezig was. Met zeuren en mopperen kwam hij niet verder. „Ik zag deze week op de training eindelijk weer de frisse Steven van de maand juli", aldus Adriaanse, die hem daardoor be loonde met een plek in de selectie en een invalbeurt. En alsof het zo moest zijn, bekroonde Berghuis zijn rentree ook nog eens met een treffer, de 6-2. Bij Berghuis was de ontlading enorm. Voor wie hem was vergeten: Steven Berghuis, hij bestaat dus nog. door Theo Brinkman HEERENVEEN - Net als een jaar gele den was Gertjan Verbeek de afgelo pen dagen al druk bezig met het schrijven van Sinterklaasgedichten voor zijn spelers. Na gistermiddag kan hij zich beperken tot één rijm pje voor de hele selectie. 'Verdedi gen is een vak en daarvoor moet je met z'n elven aan de bak'. Koploper AZ, de ploeg met de minst gepasseerde verdediging van de eredivisie, kreeg een geweldig pak slaag van Heerenveen (5-1). Niet de nederlaag zelf kwam hard aan - na een ongeslagen reeks van 19,5 wedstrijden (inclusief het ge staakte duel met Excelsior) kun je natuurlijk weer eens verliezen. Maar de manier waarop AZ zich liet kleineren deed wel pijn aan de ogen. Heerenveen scoorde op alle mogelijke manieren: na corners, via lange ballen, door goed uitge speelde aanvallen en via een ra zendsnelle, messcherpe counter. De vraag is of de zeperd de komen de dagen gaat doorwerken in de hoofden van de AZ-spelers. „Dat moet blijken. In slechte tijden leer je elkaar pas echt goed kennen", zei Verbeek. „Zijn de jongens de volgende wedstrijd uit op revan che, of hebben ze dan lood in de schoenen? Dat weten we woens dag, en daarna zaterdag." AZ moet woensdag de tweede helft tegen Excelsior spelen. Zaterdag komt De Graafschap naar Alkmaar. In Heerenveen had AZ alleen hal verwege de eerste helft een korte periode waarin het leek te geloven in een goed resultaat. Het was toen net op 1-1 gekomen via Jozy Altidore. In die tien minuten speel den de Alkmaarders als de koplo per die dit seizoen zo vaak contro le over een wedstrijd heeft. Het kwam toen via Erik Falkenburg ook bijna op voorsprong. De ande re tachtig minuten liep AZ echter voornamelijk achter de thuisploeg aan. Ja, in de tweede helft trok AZ nog wel ten aanval, maar toen was het al knock-out. Kort na rust had Heerenveen de ge nadeklap gegeven. Binnen drie mi nuten na de aftrap breidde het de voorsprong van 2-1 uit naar 4-1 door doelpunten van Filip Djuricic en Ramon Zomer. Met die twee ra zendsnelle doelpunten na rust deed Heerenveen wat het in de eer ste helft had nagelaten. Want ook in de eerste helft hadden de Frie zen binnen vijf minuten al enkele keren kunnen scoren. AZ liet zich volledig overrompelen en mocht blij zijn dat keeper Esteban het pri ma deed. Juist toen de storm een beetje leek te zijn geluwd, kwam Heerenveen na een kwartier alsnog op voor sprong via Bas Dost. De counter waaruit Heerenveen na een half uur de 2-1 maakte, zei alles over de verhoudingen. AZ leed balverlies na een corner en zag vervolgens drie spelers van Heerenveen ra zendsnel uitbreken. Narsingh, Djuricic en Van la Parra kwamen op weg naar het Alkmaar- se doel alleen nog Niklas Moisan- der tegen. Die was kansloos en zag Van la Parra eenvoudig de 2-1 ma ken. „Dat was het breekpunt", vond Heerenveen-trainer Ron Jans. „Wij stonden op dat mo ment eventjes op breken, maar dat we juist toen zelf scoorden was be slissend voor de wedstrijd." Dat Narsingh er na rust zelfs nog 5-1 van maakte, maakte het Friese feest er nog groter op. „Heeren veen begon agressiever en feller dan wij en speelde met passie", vond Verbeek. „Ik heb vandaag in deze ene wedstrijd meer miscom municatie gezien dan in alle duels hiervoor." door Jop van Kempen AMSTERDAM - Door een administra tieve blunder oefende Ajax tegen Excelsior in een verkeerde opstel ling voor het duel met Real Ma drid. Desondanks wonnen de Am sterdammers zaterdagavond vrij eenvoudig, met 4-1. 'Zo, tijd om te oefenen voor het duel met Madrid', dacht Frank de Boer nadat Jan Vertonghen in de 39e minuut zijn tweede goal van de avond had gemaakt. Bij een comfortabele 2-o-voorsprong wachtte de trainer van Ajax zelfs niet tot de rust om Eyong Enoh naar de kant halen voor Ruben Ligeon. In de 41e minuut paste De Boer zijn elftal aan met het oog op de belangrijke wedstrijd van woens dag. Rechtsback Anita verhuisde naar de positie van verdedigende middenvelder, Ligeon nam de plek van Anita over. De Boer baseerde zijn keuze ech ter op verkeerde informatie. Enoh had niet drie, maar slechts twee ge le kaarten gekregen in de loop van het Europese bekertoernooi. En daarom mag hij woensdag tegen de Madrilenen gewoon spelen. Bij een gelijkspel of een overwinning is Ajax zeker van de volgende ron de in de Champions League, en dat is goed voor een bonus van drie miljoen euro op de toch al riante inkomsten van zo'n tien mil joen. „Als ik had geweten dat Enoh niet was geschorst, had ik hem tegen Excelsior gewoon laten staan", al dus De Boer. Waarschijnlijk had de trainer dan Daley Blind naar de kant gehaald voor Ligeon. Bij die verschuiving was Anita dan links back geworden. Woensdag verwacht De Boer de lichtgeblesseerde rechtsback Grego ry van der Wiel namelijk terug bij de selectie, waardoor Anita tegen Real als linksback zal aantreden. De Boer erkende dat de vermeen de schorsing van Enoh een „knulli ge fout" was. „Het begon bij Enoh zelf, die na de wedstrijd tegen Olympique Lyon zei dat hij was ge schorst. Dat is naderhand gecheckt door onze teambegeleider Her man Pinkster. Die zegt dat hij met een heeft laten weten dat de infor matie van Enoh zelf niet klopte. De technische staf is echter al twee weken in de veronderstelling dat Enoh niet kan spelen tegen Real. Die miscommunicatie is ui terst knullig," Perschef Miel Brinkhuis ontdekte de fout. Nadat De Boer zaterdag avond op de persconferentie over de schorsing van Enoh had gerept, vermoedde Brinkhuis een misreke ning en hij vond in de wedstrijd statistieken inderdaad slechts twee gele kaarten van de Kameroener te rug. Ajax had van de Uefa ook geen bericht gehad dat Enoh van wege een schorsing niet mocht spelen. Ondanks de onnodige wissel, was Ajax tegen Excelsior heer en mees ter. De Amsterdamse ploeg had bijna 75 procent balbezit tegen de Rotterdammers, die na ruim een half uur met tien man kwamen te staan na een rode kaart voor Sa muel Scheimann. De linksback kwam met gestrekt been in op Mi- ralem Sulejmani, die na rust uit een strafschop het derde Ajax-doel- punt maakte. Nicolas Lodeiro be paalde uit een vrije trap de eind stand op 4-1. Het is nog de vraag of Sulejmani en Ismail Aissati woensdag inzet baar zijn tegen Real Madrid. Beide spelers kwamen niet ongeschon den uit het duel Excelsior (4-1). Su lejmani heeft veel last van een kneuzing bij zijn enkel, bij Aissati is een voetblessure vastgesteld. Bei de spelers laten zich vandaag ver der onderzoeken. Frank de Boer instrueert Eyong Enoh aan de zijlijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44