Rendieren naar de Noordpool en terug zeeland j 15 Uitleg over robot bij ingreep aan prostaat Sportfanaten vonden elkaar op het korfbalveld i? ?vi 6 1 JUWELIER MINDERHOUD 8VSUE maandag 5 december 2011 Johan Bal: „Sneeuw, ijs en dertig graden vorst deren me niet. Daar heb je kleding voor. Onze grootste vijanden zijn de rendieren in Scandinavië. Daar gebeurt wel eens wat mee." door Frank Balkenende Bruënaar Johan Bal in zijn - nog ongeprepareerde - Volkswagen Touareg. foto Izaak Verkeste bergen op zoom - Het Lievens- bergziekenhuis in Bergen op Zoom zet sinds kort een operatie robot in voor prostaatoperaties. Ze zijn daardoor een stuk veiliger en minder ingrijpend voor de pa tiënt. Omdat deze operatiemetho de nog niet zo bekend is, geven urologen van het ziekenhuis woensdag 14 december uitleg tij dens een voorlichtingsbijeen komst. Tijdens deze bijeenkomst leggen de urologen uit wat de voordelen zijn van de operatierobot, bijvoor beeld minder kans op impotentie en incontinentie. De urologiever- pleegkundigen bespreken het voor- en natraject van een prostaat operatie. Verder komen de psycho sociale begeleiding en fysiothera pie aan bod. Het Lievensbergziekenhuis is één van de acht algemene ziekenhui zen in Nederland die van deze ope ratierobot (het Da Vinci-operatie- systeem) gebruik maakt. De robot werkt met extreme precisie, waar door omliggend weefsel optimaal wordt gespaard. De 3D-camera van de operatierobot vergroot het beeld tien maal. Daardoor kan de specialist alle details van het opera tiegebied zeer goed overzien en loepzuiver opereren. Bij de traditionele open prostatec- tomie is een incisie van 20 tot 25 centimeter vereist. Deze aanpak leidt vaak tot bloedverlies en een lange en moeilijke herstelperiode. Met het operatiesysteem zijn bij een ingreep aan de prostaat vijf kleine incisies in de buik nodig en daardoor blijven slechts kleine lit tekens achter. Patiënten verliezen verder minder bloed, hebben min der pijn, liggen korter in het zie kenhuis en herstellen sneller. Ook ziekenhuis Zorgsaam in Ter- neuzen voert dergelijke prostaat operaties uit. Het maakt gebruik van de operatierobot van het Gent se Maria Middelares-ziekenhuis. De bijeenkomst in het Lievensbergzie kenhuis duurt van 19.00 tot 21.15 uur. Aanmelden kan via psb@lievensberg.nl of telefonisch: 0164-278 795. door Frank Balkenende kloetinge - Ze zijn 91 en 80 jaar oud, zestig jaar in de echt verbon den en ze lachen voor twee. „We hebben het goed samen. We la chen wat af En we hebben mooie tijden beleefd, vooral in de sport." Kortom, Arie Heijens en Marie Heijens-Kole uit Kloetinge zijn een gelukkig diamanten paar. Gis teren vierden ze hun echtelijke mijlpaal met hun twee kinderen, vijf kleinkinderen en vier achter kleinkinderen. Allebei waren en zijn ze sportfana ten. Dus is het allerminst verwon derlijk dat de sport hen samen bracht. Marie: „We hebben elkaar in 1947 ontmoet bij korfbalvereni ging Togo. Hij speelde in mijn vak en ik was fanatiek. Misschien viel ik daardoor op. Alleen werd ik al gauw naar het eerste overgeplaatst. Dat was minder, want zo raakten we van elkaar gescheiden." Ze trouwden in december 1951. Arie had daarvoor barre tijden be leefd als dwangarbeider in Polen en Rusland. Na de oorlog ging hij aan de slag als magazijnchef bij graanhandel Duvekot, het bedrijf waar ook Marie een poosje voor werkte. Veertig dienstjaren maakte Arie vol. Sport bleef hun passie. Arie was lange tijd scheidsrechter in handbal- en korfbalcompetities. Ook had hij bestuursfuncties en lanceerde hij het idee voor de Zeeuwse Fietsvierdaagse. Marie speelde lange tijd op hoog niveau. „Ja, ik was echt een topsporter..." Marie en Arie Heijens zijn gek van elkaar en van sport. foto Willem Mieras "i v i. p EIGEN REPARATIE-ATELIERS Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN i| www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27