zeeland i 17 Op vakantie gaan en dan lekker lezen 'caruso-museum' Hemelse zuiverheid in Vlissingen is ook te bezoeken brieven maandag 5 december 2011 door Jeanette Vergouwen vlissingen - Rien en Tilly Hooge- steger uit Vlissingen stellen hun huis op gezette tijden open voor belangstellenden. Rien Hoogeste- ger is een groot kenner en verza melaar als het gaat om de Italiaan se tenor Enrico Caruso (1873-1921). Het echtpaar volgde alle sporen van de zanger in Italië en elders in de wereld. Hun huis, dat helemaal in stijl is ingericht, is uitgegroeid tot een waar privé-museum rond om Caruso. Naar aanleiding van een artikel af gelopen week in deze krant heb ben diverse mensen geïnformeerd of zij de collectie ook kunnen be kijken. De Hoogestegers willen daar gehoor aan geven. Belangstellenden kunnen zich mel den door een mail te sturen naar ricarti@zeelandnet.nl. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Paul van Nevel stelt in zijn voorwoord dat de muziek uit de middeleeuwen geken merkt werd door spanningen en dat de maatschappij last had van onzekerheden. De kunst had een hang naar apocalyptische beelden. Dus geen lieflijke muziek, maar de weergave van een bewogen tijd. Het Nederlands Kamerkoor zong a capella onder de leiding van Paul van Nevel, die zijn vocalisten in kring liet zingen zodat de menging van de klanken optimaal was. Het eerste deel was vooral gewijd aan geestelijke werken op het he kelmotet Hypocrytae Pseudo Pon- tificis na. In dit werk wordt de lie derlijke clerus op de korrel geno men. De hypocrisie blijkt nog steeds actueel te zijn. Het werd een demonstratie van de ontwikkeling van de koorzang. Zo wel de eenstemmige melodieën als de meerstemmigheid werden benadrukt; soms met knap gecon strueerde tegenstemmen, dan weer als een vlechtwerk van steun kleuren en ritmes. Het ene werk was intiem en meditatief, het an der blonk uit door prachtige uit roepen. Boeiend was tijdens het -vierstemmige Organum Viderunt Omnes, de wijze waarop de drie begeleidende stemmen rond de hoofdmelodie zongen. Dat gebeur de met gekapte noten, verrassend modern klinkende korte versierin gen en de inbreng door de sopra- Als Dick Anbeek zijn eigen leesmoment heeft ingepland, ge niet de directeur van boek handel De Drukkery in Mid delburg pas echt. „Je moet niet een kwartiertje gaan le zen, maar tijd vrij maken." Nu heeft hij net het boek HhhH van Laurent Binet uit gelezen. „Een fascinerend boek over de Beul van Praag in de TWeede Wereldoorlog waarin de schrijver fictie en werkelijkheid met elkaar ver bindt" Hij geniet ook samen met zijn zoon van boeken. „We lezen allebei het werk van schrijver Arnold Grun- berg en bespreken dan de mooie fragmenten." In de va kanties is het altijd heel druk in de winkel en toeristen zijn er dan niet weg te slaan. „Als je aan mensen vraagt wat ze die vakantie gaan doen, krijg je niet te horen waar ze naar toe gaan. Ze vertellen altijd dat ze lekker gaan lezen." Dick Anbeek, directeur De Drukkery. foto Marcelle Davidse MUZIEKPODIUM ZEELAND Nederlands Kamerkoor Opzienbarende middeleeuwen. Door Nederlands Kamerkoor o.l.v. Paul van Nevel. Gehoord zondag 4 december in St. Jacobskerk in Vlissingen. nen en belgeluiden.Het koor blinkt uit vanwege de geweldige toonvastheid, de toonvoering en de mooie samenklank. Wat een zuiverheid en wat een perfectie, ge woon hemels! Het tweede deel van het program ma bestond uit werken uit de tweede helft van de veertiende eeuw. Werken die vooral gezon gen zijn in Frankrijk, composities van Guillaume de Machaut en Mat- teo da Perugia. De driestemmige dromerige canon werd op de klin ker O op een perfecte wijze ge bracht. In de Lamento op de dood van Eleonore d'Aragon was het pu bliek heel stil. De twee ver uit el kaar staande koren zorgden voor een grote spanning. Bij het woord Hemy (helaas) drong de smart door tot op het bot. Het concert werd besloten met een vierstemmige ballade. Ook dit had een actuele tekst. De domheid van de onwetenden was toen, en ook nu nog, een groot gevaar voor de wetenschap en de kunst. Dit concert was balsem voor de ziel. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Energie J. Otten (brief 29 november) taakt een gevoelige snaar. Een verdubbe ling van energiekosten kan niet straffeloos, want in een gezinsbud get zijn kosten voor energie, woon lasten, zorgpremie en levensbehoef ten niet zonder meer inwisselbaar. Als de voorstanders van uitslui tend groene energie daar blind voor blijven, resulteert dat in maat schappelijke ontwrichting en hoge staatsschuld. Investeren in onder zoek naar alternatieve energie móet, maar dat is wat anders dan miljarden laten verdampen voor de niet uitgekristalliseerde technie ken van alternatieve energie. Dat bleek ook tijdens het PZC-energie- debat in 2010. Daargelaten de sterk stijgende spanningen tussen China en het Westen over de hoeveelhe den exotische metalen, nodig voor windmolens en hybride technie ken. China heerst over de grootste wereldvoorraad 'rare earth metals', die nu op niet rendabele wijze voor energie verbruikt worden. Po litieke partijen zouden een geza menlijke 'Realpolitik' voor energie moeten bedrijven, en er geen ideo logisch groen machtsspel van ma ken, willen we van een continu energieaanbod verzekerd blijven. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Eurozone Race tegen welke klok? Wat bete kent een eigen munt voor een land? De eigen munt is de eenheid van een land, is een deel van de identiteit van een volk. Ons is de euro opgedrongen, het zou groot economisch voordeel opleveren. De euro werd er doorheen ge duwd, tegelijkertijd werd de mens zwakker in zijn bestaan. Eenheid kwam gedwongen tot stand om er geldelijk beter van te worden. Geen aandacht gegeven aan de een heid van het menselijk bestaan. Dat eenheidsproces gaat stapje voor stapje, uit vrije wil, gaan we echte verbindingen aan. Snel zal een Europees land zijn eigen munt drukken en meer landen volgen. De eigen identiteit eist zichzelf op. .De euro zal wellicht als handelseen heid gebruikt worden, gaat niet ver dwijnen, zal vele politieke gezich ten redden. We worden allemaal armer in guldens maar rijker in ons gevoel van bestaan. Nelleke Lips Breestraat 63, Middelburg de doorslag voor de vakjury. Het was een scherpe parodie op het ho mowereldje", zo omschrijft Joosse het optreden. Remi Schoemaker, oorspronkelijk uit Zierikzee, werd zesde van de acht deelnemers. De 17e editie van het COC Songfes tival werd dit jaar voor de derde achtereenvolgende keer in Zeeland gehouden. Er waren ongeveer 150 bezoekers. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17