Doktersbriefje in Govert 141 zeeland Zweefsprong in armen van zeevaartscholier Windpark Reimerswaal voor 60.000 huishoudens Plannen voor een eerstelijns gezondheidscentrum ketsen in Vlissingen steeds weer af op problemen met beoogde locaties. Tot McDonald's de optie op de Marechaussekazerne liet varen. ift,il it,, P 7C maandag 5 december 2011 Nelie van der Hoeven (76) met de winnende foto uit 1955: vanaf de Leeu- wentrap zweeft ze in de armen van zeevaartscholier Coen van Hummel. Dochter Anne-Marie Verburg (r) stuurde de foto in. foto Henk Postma door Henk Postma VLISSINGEN - Tegenwoordig zou den ze het stagediven noemen. Maar in 1955 heette het nog een dodensprong, de onverschrokken heid waarmee de 18-jarige Nelie van der Hoeven zich vanaf de Leeuwentrap in de armen stortte van haar zeevaartscholier Coen van Hummel. Wie dat moment op de gevoelige plaat vastlegde, weet ze niet meer - waarschijnlijk was het haar zus -, maar gedenkwaardig was het wel. Want die zeevaartscholier werd haar man. En nu, 56 jaar later, le vert dat kiekje ook nog een prijs op. Het is de winnaar geworden van een fotowedstrijd die Het Genoot schap Leeuwen van C.S. dit jaar uit schreef „Misschien niet de mooiste, niet de oudste en zeker niet de scherp ste, maar wel de meest treffende foto", oordeelde de jury. Het genootschap riep Vlissingers op foto's in te sturen met herinne ringen aan de twee leeuwenbeel- den die in Vlissingen nu al een eeuw de 'trap naar zee' markeren. Er kwamen foto's binnen uit zeer verschillende periodes, van de ja ren dertig tot zeventig, en ook twee van de afgelopen zomer: een trouwfoto en twee meisjes met - hoe kan het anders - een van hun handjes in de leeuwenbek. De winnende foto waarop Nelie van der Hoeven in de armen van haar geliefde valt, werd ingestuurd door haar dochter Anne-Marie 'Verburg van Hummel. Ze won daarmee twee treinretourtjes Vlis- singen-Amsterdam met een rond leiding langs de restanten van de 19de eeuwse treinviaducten bij het Centraal Station. Daar stonden destijds zestien leeu- wenbeelden, waaronder de twee die in Vlissingen terecht kwamen. Veel van de andere leeuwen raak ten zoek. Op één na, heeft het Genootschap Leeuwen van C.S. ze inmiddels alle maal terug gevonden: op uiteenlo pende plekken in Elburg, Maars- sen, Den Haag, Well aan de Maas, Amstelveen en Amsterdam. door Lilian Dominicus KRUININGEN - Bij de Kreekrakslui- zen in Reimerswaal wordt straks vijf keer zo veel windenergie opge wekt als nu. In de Volckerpolder komen 31 tot 35 windturbines, elk 137 meter hoog. Die vervangen de 26 huidige, veertig meter hoge exemplaren langs het Schelde-Rijn- kanaal. Die zijn versleten. Het park zou ongeveer 60.000 huishoudens van stroom moeten voorzien. Dat is ruim 35 procent van de Zeeuwse huishoudens. Maar daarmee moet het in Rei merswaal voor eens en voor altijd uit zijn met de uitbreiding van windenergie, vindt de gemeente raad. Reimerswaal heeft dan zijn steentje meer dan voldoende bijge dragen. Die boodschap wil het gemeente bestuur nog even uitdragen voor dat de gemeenteraad op 20 decem- berer definitief ja zegt tegen het nieuwe windturbinepark bij de Kreekraksluizen. De molens wor den gebouwd en geëxploiteerd door de energiebedrijven Delta en Eneco, Winvast en door vier agra riërs. „We zullen instemmen, maar met de kanttekening dat we niet méér windenergie projecten in Reimers waal accepteren", kondigde Rinus van den Berge van de SGP vorige week al aan. „Het is beter om voor de toekomst te investeren in zon- ne- of getij denenergie." En daar is de rest van de gemeente raad, met uitzondering van de PvdA-fractie, het hartgrondig mee eens. „Er mag geen enkele molen meer bij", zegt Marinus Weststrate van Leefbaar Reimerswaal. ChristenUnie-ffactievoorzitter Sja- co van Damme doet daar nog een schepje bovenop: „Dit is genoeg ge subsidieerde horizonvervuiling voor Reimerswaal." Bewoners van de Volckerpolder waren aanvankelijk fel tegen het plan. Maar na een bemiddelingstra ject hebben zij hun bezwaren inge trokken. NIEUW GEZONDHEIDSCENTRUM OPEN De eer komt vooral ook toe aan- Vlissings enige zelfstandige apothe ker, Wessel Liezenga, die samen met de twee huisartsen al jaren plannen maakte voor een geza menlijk gezondheidscentrum. Tel kens ketsten die af op problemen met beoogde locaties. Tot McDo nald's, november vorig jaar, de op tie op de leeggekomen Marechaus seekazerne liet varen. Meteen hap ten ze toe. Het was, herinneren ze zich, toen nog 'een muf en donker hol, verborgen achter struiken, die zelfs de ge meente niet mocht snoeien'. „Maar wel heel degelijk, centraal gelegen, goed bereikbaar, en met volop parkeerruimte. We zagen meteen: hier kunnen we zo begin nen." In juni was de financiering rond. Na de vakantie begon de ver bouwing. En zie nu eens: alles licht en open. Hoe ze dat zo snel voor elkaar kregen? „Och", glinste ren hun ogen. „Het is net als in de liefde. Loop je tegen de ware aan, dan kan in een keer alles." Onder één dak In het nieuwe Gezondheidscen trum Govert Flinck werkt een groot aantal zorgverleners samen. Twee huisartsenpraktijken, die van Mattijs Bordui en Willem van Ou- werkerk. Een nieuwe apotheek, de tweede van Wessel Liezenga, naast die aan de Singel. Een nieuwe fysiotherapiepraktijk, de tweede van Dennis Babijn en Toon Wierikx, naast die aan de Van Woelderenlaan. Een praktijk voor podotherapie, de derde van het echtpaar De Boer, naast die in Middelburg en Oost-Souburg. De diëtistenpraktijk Rothengatter. Wijkpost huisartsen, prikdienst, spreekuren van o.a. Indigo. door Henk Postma X ammer 'dat ik nooit ziek ben', I mengt de Vlissingse huisarts I Frank van den Berg zich in het feestgedruis. Want hij zou er ook graag eens van profiteren: van alle gemakken in gezondheidscen trum Govert Flinck, dat zaterdag onder grote publieke belangstel ling officieel open ging. De voorziening is gevestigd in de voormalige Marechausseekazerne achter de Gamma, op niet veel meer dan een steenworp afstand van zijn praktijk in Rosenbürg. Twee van zijn collega's, de huisart sen Van Ouwerkerk en Bordui, houden daar vanaf vandaag prak tijk. Ze zitten er onder één dak met een gloednieuwe apotheek, praktijken voor fysiotherapie, dië- tiek en podotherapie, de prik dienst en psychologen van Indigo. Huisarts Van den Berg zou haast nog hopen dat hij snel ergens last van krijgt, niet al te ernstig natuur lijk, maar stel je hebt een dëfect aan je 'bewegingsapparaat'. Dan haal je in Govert Flinck een briefje bij de dokter en dan stap je daar zo de winkel van de pillendraaier mee in, krijg je meteen een massa ge bij de fysiotherapeut, of kan je bij de podotherapeut je voetbewe gingen laten filmen. En wie weet, heeft ook de diëtist nog een tip. Helaas, voor huisarts Van den Berg was Zaterdag niets van dat al les weggelegd. Hij liep er alleen even binnen om namens de Vlis singse huisartsen twee kunstwer ken cadeau te doen, vervaardigd door De Glazen Pui, Vlissings ate lier van kunstenaars met een be perking. Aan de Govert Flincklaan wappe ren nu niet alleen meer de wim pels van de Gamma. Ook het nieuw gezondheidscentrum heeft een banier. Wethouder Marin de Zwarte hees die zaterdagochtend mee de lucht in. En hij verheelde natuurlijk niet 'als gemeente enorm blij' te zijn met de aan winst. Want zo zie je maar weer: „Dat je zelfs in een tijd van krimp en kramp heel duurzaam en func tioneel invulling kan geven aan leegstaande gebouwen". Erwin de Boer werkte in Vlissingen 25 jaar als verpleegkundige op de inten sive care. Hij schoolde zich om tot podotherapeut. Met zijn vrouw Lydia runt hij in het gezondheidscentrum nu een eigen praktijk, foto Ruben Oreel Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl Puzzel ouderwets gezellig mee en win het leuke familiespel Snaai Haai! Een initiatief van JL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14