7spectrum Zaterdag 3 december 2011 de bewoners van de vijf appartementen in de grote villa. Een grapje, dat begrijpen we. In het linkse koetshuis woont Ron Bouwman, eigenaar van de Zeeuwse win kelketen in Bouwman 'new classic lifesty le'. Samen met hem nam Bommeljé zo'n jaar of zeven geleden het initiatief voor de bouw van het landgoed. De gemeente had toch al plannen voor het 'upgraden' van de Manteling. Daar paste het initiatief van het ondememersduo wonderwel in. Architectenbureau Egbert Hoogenberk, dat zijn ontwerpen onder de noemer 'har monisch' presenteert, werd in de arm ge nomen. Dat bureau is in Domburg be paald geen onbekende: het Badpaviljoen, het pas gerealiseerde complex Ruimzicht bij de golfbaan en de nieuwe bebouwing van 't Groentje - het zijn enkele, lang niet alle projecten. Hoogenberk staat voor historiseren de architectuur. Dat was ook de wens van de initiatiefnemers. Het resultaat is er naar. Zo op het eerste oog zou één van de vele Franse Lodewijken zich best thuis kunnen voelen op het Dom- burgse buiten. En als Kuifje-tekenaar Her- gé nog eens een onderkomen voor kapi tein Haddock had moeten tekenen, dan zouden de overeenkomsten frappant ge weest zijn. Het hoofdgebouw met een trap en een bordes, een garage eronder, bal kons, een middenconsole, een dak van 6 meter hoog, een inhoud van zo'n 5000 ku bieke meter en een totale hoogte van ruim 13 meter. En vier granaatappels. Maar ver der niet te veel tierelantijnen. „Ik noem dit eerder commercieel dan neo-klassiek", zegt Bommeljé. Waarmee hij maar wil aan geven, dat er enige soberheid bij de bouw is betracht. Het gebruik van betonnen ele menten in de gevels geeft dat al aan. Wat zoiets nou kost? Een simpele som. Re ken maar 500 euro per kubieke meter. Met twee koetshuizen van elk ruim 1500 kubie ke meter inhoud kom je ruwweg op een totaal van ro.ooo kubieke meter. Dan heb ben we het over 5 miljoen euro. Met alle bijkomende kosten praat je over een pro ject van 7 tot 8 miljoen. Bommeljé denkt met plezier terug aan de periode dat het landgoed alleen nog maar een idee was. Dat vindt hij verreweg de in- spirerendste fase. Plannen maken, zonder hinder van financiën, welstandscommis sies of bezwaarmakende buren. Nou ver liep dat hele traject bij de buitenplaats re delijk gladjes. Maar het kan ook anders, heeft de hoteleigenaar inmiddels onder vonden. Zijn plan om het 'met afstand mooiste strandpaviljoen van Zeeland te bouwen', heeft afgelopen jaar aardig wat butsen opgelopen. Bezwaarmakers von den het te hoog, hij heeft moeten toege ven, maar daarmee heeft het ontwerp zijn echte grandeur wel een beetje verloren. Sinds 2006 woont Bommeljé in het koetshuis. Er moet hier gewoond worden, zegt hij als we de woning binnenstappen in een hal, die meteen de blik naar het torentje bovenin trekt. Een keuken annex leefgedeelte aan de kant van de parkeerplaats, zodat de boodschappen zo uit de auto in huis kunnen worden ge bracht. En een woonkamer met uitzicht op de gracht, die in feite de basis is ge weest voor de invulling van het landgoed. Het interieur is overwegend in strak wit en zwart uitgevoerd, met hier en daar een tint die zo van het aan de tuin grenzende bos is geleend. Eén van de in hardsteen uit gevoerde bordessen heeft een verzonken stookplaats. En los van de woning tegen de weg aan staat nog een badhuis. Daar wordt ontspanning met een hoofdletter ge schreven, zegt de eigenaar. Aan de overkant van de Domburg- se weg en verderop in de Mante ling staan nog enkele landhuizen, die stammen uit de tijd dat Walcheren de Tuin van Zeeland werd genoemd. Dat was in de 17e en 18e eeuw. Rijke Middelburgers en Vlissingers ontvluchtten hun vooral in de zomer stinkende steden. Open riolen brachten pest, het platteland was een wel daad van gezondheid. Kroniekschrijver Smallegange constateerde eind 17e eeuw: 'De dorpen, heerlijke huizen en lusthoven liggen zo dicht op malkander, dat die de anderen als met een steen kunnen bewer- pen'. Rond 1800 kenterde het tij, de han del bloedde dood, de landbouw werd een rijke bron van inkomsten. Het gevolg was dat het grootste deel van de lusthoven werd gesloopt en tuinen werden omge ploegd. Met de bouw van het landgoed van Peter Bommeljé en Ron Bouwman wordt er weer een stap richting een nieuwe Tuin van Zeeland gezet. Wat de hotelhouder be treft heeft Domburg meer dan voldoende potentie, ook in de huidige crisisachtige tij den. Bouwen voor recreatie heeft volgens hem meer toekomst dan bouwen voor perma nente bewoning. Zelfheeft hij de bouw van nieuwe wellness-lodges op het oog. Zodat in navolging van Mezger een nieu we duimendokter wereldfaam kan verwer ven in de badplaats. Het nieuwe buiten bij Domburg: hoofdgebouw met twee koetshuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87