'Geen dividend is toch een verkapte subsidie' zeeland 13 A.S. ZONDAG Kampioen8 Keuken commentaar Hard spel Vijf leraren genomineerd voor verkiezing Prehistorische bijl gevonden in Terneuzen zaterdag 3 december 2011 door Ben Jansen Delta is zich ervan bewust dat een tweede kerncentrale bij Borssele zonder finan ciële steun van het Rijk moet worden ge bouwd. „Een rol van het Rijk als medefinander of aandeelhouder zit er niet in", zei gedeputeer de Kees van Beveren (CDA, vertegenwoordiger van de provincie in de aandeelhoudersvergade ring van Delta) gisteren in de statencommissie bestuur, financiën en welzijn. Die besprak het voornemen van Delta een vergunning voor de bouw van de centrale aan te vragen. PvdA-Statenlid Annebeth Evertz vroeg zich af hoe de stellige mededeling dat de overheid er geen geld in steekt zich verhoudt tot de kans dat de aandeelhouders (provincie en gemeenten) een aantal jaren geen winstuitkering van Delta zullen ontvangen. Zo zou financiële ruimte kun nen ontstaan voor Delta om met voldoende geld mee te doen in het kerncentrale-project Evertz: „Dat is dan toch gewoon een verkapte overheids subsidie?" Haar constaterihgwerd niet weerspro ken. Bij de plannen voor een tweede" kerncentrale is wel sprake van verplichtingen voor het Rijk. Van Beveren en Delta-directeur Peter Boerma legden uit dat daarmee wordt bedoeld het scheppen van een gunstig investeringsklimaat en het geven van de verzekering dat veranderingen in de politieke samenstelling van kabinet en Tweede Kamer de vergunningsprocedure in elk geval ongemoeid zullen laten. De Statencommissie moest vooral beoordelen of de voorgenomen vergunningaanvraag van Delta rijp is om vrijdag 16 december in de Staten van Zeeland te worden besproken. De vertegenwoor digers van PvdA, SP, GL en D66 vonden van niet. Het is de vraag of Van Beveren over twee weken te horen krijgt of hij zich in de aandeel houdersvergadering voor of tegen de aanvraag van de vergunning moet uitspreken. Verscheide ne fracties, waaronder het CDA, vonden de gevol gen zo verstrekkend en onduidelijk dat ze op uit stel aandrongen. Inspreekster Ollo Feenstra plaatste vraagtekens bij de financiële onderbouwing van de plannen van Delta. „Vrouwen mogen dan misschien geen verstand van kernenergie hebben", zei ze, „ze kunnen wel omgaan met een huishoudboekje." Ebel Kemeling, Springer Associates: „De Nederlandse overheid is in het energiedossier notoir onbetrouw baar." Peter Boerma, directeur Delta: „De overheid zal een consistent be leid moeten voeren. Als we een ver gunning krijgen, moet die onherroe pelijk zijn." Willem de Boer, Sequoia: „De indruk van diverse buitenlandse marktpartijen is dat de Nederlandse overheid onvoorspelbaar is." Er is werk aan de winkel voor Delta. Het Zeeuw se energiebedrijf ziet zijn plannen voor een tweede kerncentrale bij Borsse le gedwarsboomd door kriti sche deskundigen en aarzelen de politici. Dat komt omdat de positie van Delta niet al te ste vig lijkt. Zolang er geen sterke partners daadwerkelijk instap pen, twijfelen politici in Provin ciale Staten en in gemeentera den - samen aandeelhouders - terecht over de toestemming om vele tientallen miljoenen te steken in de aanvraag van een vergunning. Delta op zijn beurt, vraagt er begrip voor dat zijn mogelijke partners pas over de brug komen als Delta de eerste stap zet. Zo kan een patstelling ontstaan. De beste manier om dit te voorkomen is een goede zet van Delta. Als de directie een sterke kaart achter de hand heeft, moet die nu op tafel om het spel hard te maken. Wil of kan Delta dit niet, dan doen de aandeelhou ders er verstandig aan de hand stevig op de knip te houden. siBt&saiZsmiPSHmyfy/SfWti^ NA BEDEVAART DE SINT Gisteren ter bedevaart en maandag naar de kerk van Sint Nicolaas. www.pzc.nl/blog/monnikenwerk TIPS NAAR monnikenwerk@pzc.nl De beste kwaliteit voor de laagste prijs dankzij onze EIGEN FABRIEK! MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Woonboulevard Mortiere), 0118-60 66 90 In de infografiek van gisteren is tekst weggevallen. Hierbij de goede versie. Als er een tweede kerncentrale komt voel ik mij 2% Misschien iets veiliger. Kampioen in keukens Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl middelburg - Hans Altenburg (Reynaertcollege Hulst), Bas Coe- nen (CSW Middelburg), Thomas Korporaal (Pontes Pieter Zeeman Zierikzee), Rien Knook (Calvijn College Goes) en )oël Mommers (SSG Nehalennia Middelburg) zijn genomineerd om de beste leraar van Zeeland te worden. Middelbare scholieren konden de afgelopen weken hun favoriete do cent nomineren voor deze verkie zing. Ruim driehonderd scholie ren stuurden een e-mail naar de re dactie. Vanaf nu kan iedereen stemmen op één van de vijf geno teerden. pagina 32 en 33: de leraren terneuzen - De 19-jarige Richard Lensen uit Zaamslag heeft in mei, naar nu blijkt, een prehistorische bijl gevonden in de Terneuzense nieuwbouwwijk Nieuw-Othene. Volgens de archeologiestudent, die de bijl voorlegde aan vuursteenex perts, is de bijl de eerste in zijn soort in Zeeland. Het voorwerp da teert uit het Mesolithicum, tussen circa 8800 en 5000 voor Chrisms. De bijl werd gebruikt om bijvoor beeld takken in tweeën te hakken. Vanaf midden december is er een expositie over de bijl van Othene en de prehistorie in het Schelpen museum in Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3