Verzorging Versiering Veiligheid wonen@wegener.nl 2 "J wonen 024-3650509 Zaterdag 3 december 2011 de staander circa 5 centimeter van de stam afzaagt en deze daarna nog een paar centimeter inzaagt. De boom kan het water dan veel beter opnemen. Plaats je de boom gewoon op een kruis? Dan is recht afzagen vooral handig om de boom recht te kun nen plaatsen. Om de boom toch vochtig te houden, kun je deze da gelijks besproeien met een verne- velaar. Doe tijdens het sproeien wel de lichtjes uit en wacht een kwartiertje totdat je de lampjes weer aandoet. Daarmee voorkom je kortsluiting. en plaats de kleinere versieringen bovenin de boom en de grotere on derin. Dat zorgt voor een even wichtig beeld. Tegenwoordig is het niet meer no dig een kapot lampje direct te ver vangen, omdat de rest'van de lampjes het gewoon blijft doen. Het is echter niet aan te bevelen nog jaren te wachten met het ver vangen. De spanning op de andere lampen neemt immers toe, wat de levensduur van de lampen aanzien lijk kan verkorten. Water kan later worden toege voegd. Zie voor een stappenplan: http://bit.ly/u20ixG Vergelijkbare producten zijn via KRVkerstboom.nl en Elho.com te koop. Deze aanbieders hebben een standaard die dankzij een pedaal met de voet kan worden vastge klemd. Bij het opzetten heb je dus geen hulp nodig. Ook bij deze va rianten kan water eventueel later worden toegevoegd. Kunstkerstbomen hebben stan daard een staander. Het verdient aanbeveling deze aanzienlijk te ver zwaren. Na het optuigen is de boom topzwaar en kan hij makke lijk omvallen. Een paar boeken op de poten leggen, biedt vaak al een enorme verbetering. Dianne van lersel en haar gezin wonen in Santiago, Chili in een huis dat ze zelf naar Westerse maatstaven hebben laten bouwen. foto's Dvl Ik kende de taal, werkte er sinds mijn komst, was al geïntegreerd. Lastiger is dat de Nederlandse ge zondheidszorg niet te vergelijken is met de Chileense. In Nederland heeft iedereen toegang tot zorg, de kwaliteit van de zorg is hoog en er zijn veel mogelijkheiden voor sub sidies. In Chili is de medische zorg niet slecht, maar je moet alles zelf regelen en betalen. Niet iedereen kan dat opbrengen. Er is een groot klassenverschil in Chili: een flinke groep rijke mensen en ook een gro te groep arme. Dat is typerend voor heel Zuid-Amerika." WIE Dianne van lersel (46) en Leo nardo Miranda (53), kinderen Nicolas (16), Alejandra (15), Mariela (13) en Andres (9) BEROEP zij: leerlingbege leider op een internationale school; hij: ingenieur EERDER zij: Loon op Zand; hij: Santiago, Chili NU Santia go, Chili (sinds 1987) Hoe merk je in het dagelijks leven dat die kloof tussen arm en rijk groot is? „De criminaliteit neemt toe. Voor al inbraken. Wij hebben vanavond een buurtbijeenkomst. Kijken wat we eraan kunnen doen. Er staan al hekken om veel huizen en men sen hebben een intercom of alarm installatie. Eigenlijk is het vreemd dat de criminaliteit stijgt. In tegen stelling tot de consumptiemaat schappij in Nederland zijn Chile- nen normaliter tevreden met wat ze hebben. Ze zijn al blij met twee dehands. Dat zit in de volksaard opgesloten, net als hard werken en een grote mate van gastvrijheid." Was dat laatste ook een van de rede nen om naar Chili te emigreren? „Nee, eigenlijk niet. Ik was 22 toen ik wegging, wilde meer van de we reld zien. Ik heb op een dag het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gebeld, gevraagd of er plek was op een ambassade. Ik had een goede secretaressestudie gedaan, dat sprak in mijn voordeel. Ik kon kie zen uit Chili en Nigeria. Vooral vanwege de Spaanse taal koos ik voor Chili. Vijfjaar werkte ik op de ambassade, totdat de vacature op de school voorbijkwam. Die is dicht bij ons huis en dicht bij de montessorischool waar Nicolas op zit. Ja, soms vallen dingetjes heel fijn als een puzzel in elkaar." In Chili zijn vorig jaar ook veel huizen in elkaar gevallen „Bij de aardbeving, ja. Ik voel va ker schokjes, maar toen was het ex treem. Het epicentrum lag in Con- cepción, 400 kilometer van Santia go. Het hele huis ging op en neer. Ik moest moeite doen om te blij ven staan, me vasthouden aan de muur om niet te vallen." Geen schade? „Nee. Er wordt bij de bouw reke ning gehouden met natuurgeweld. We hebben trouwens een huis laten bouwen. Dat is goedkoop in Chili. Een ton goedkoper dan in Nederland, schat ik. Dan heb je wel éénsteen smu ren en geen isola tie. Wij hebben het naar Westerse maatstaven laten bouwen, maar wél met behoud van Chileense waarden. Zo beschikken ook wij bijvoorbeeld over een sala de estar, een tweede woonkamertje waarin de televisie staat. Heel handig!" Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl De truc is, ervoor te zorgen dat de kerstboom niet uitdroogt. Of je nu een boom met kluit hebt of één die in een staander moet worden geplaatst: alle bomen vragen tus sen de 0,5 en 1 liter water per dag. Als de boom een kluit heeft, is het vrij zeker dat de boom het water goed opneemt. Bij bomen zonder kluit is het aan te raden de boom zo 'vers' mogelijk te kopen. Dat kun je gemakkelijk zien aan de on derkant van de afgezaagde stam. Hoe bleker deze er uitziet, hoe ver ser de boom. Daarnaast helpt het enorm als je voor het plaatsen in Wie de keuze voor een kunst boom heeft gemaakt, kan er het best eentje aanschaffen waar de verlichting al in zit. Die bomen zijn over het algemeen iets duurder, maar het scheelt behoorlijk wat ge priegel met draden en lusjes die over de takken moeten worden ge schoven. Om één of andere reden is het nog geen enkele fabrikant gelukt een echt handig bevesti gingssysteem te ontwikkelen. Voor de rest geldt: werk zoveel mogelijk van boven naar beneden De tijd dat we echte kaarsjes in de boom aanstaken en vader uit voor zorg een emmertje water binnen handbereik hield, ligt achter ons. En aangezien het vanzelfsprekend is dat je een kerstboom niet naast de haard zet, is omvallen het enige wat nog kan misgaan. De standaard speelt daarbij een cruciale rol. De klus met het stan daardmodel, dat gevuld wordt met water en de boom met drie schroe ven vastklemt, kan niet alleen wor den gedaan. Je komt handen te kort. De EasyFix heeft dat opge lost door in het midden een schroefdraad te plaatsen. Het eni ge wat je hoeft te doen, is de stam voorboren, de Easyfix erop schroe ven en de boom rechtop zetten. foto PR P5K1 Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107