61 binnenland Knelpunten op de schop Met kerst geen Wordfeud maar Scrabble ABP kan pensioenen niet laten stijgen App voor herkennen vals biljet Er komt ruim miljard euro beschikbaar om de files te verminderen. Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) trekt dat geld uit samen met acht regio's. vrijdag 2 december 2011 INFRASTRUCTUUR HEERLEN - Pensioenfonds ABP ver hoogt de pensioenen volgend jaar niet en de pensioenpremie blijft vrijwel gelijk. Dat heeft het groot ste pensioenfonds van Nederland gisteren laten weten. De financiële positie van het ABP is niet sterk genoeg om de pensioe nen te laten meegroeien met de loonontwikkeling bij de overheid en in het onderwijs. In die secto ren bedraagt de loonstijging ge middeld 0,25 procent. Begin vol gend jaar bekijkt het ABP of het pensioenfonds voldoende herstel laat zien. Zo niet, dan moeten aan vullende maatregelen worden ge nomen. ABP, waarbij 2,8 miljoen mensen zijn aangesloten, had eind oktober een dekkingsgraad van 94 procent en dat is onvoldoende. De graad geeft aan in hoeverre een fonds kan voldoen aan al zijn toekomsti ge verplichtingen. Wettelijk moet hij op 105 procent liggen. Veel pensioenfondsen zitten in een vergelijkbare situatie. Zo maak te het pensioenfonds voor Zorg en Welzijn (ruim 2 miljoen deelne mers) al eerder bekend dat er geen ruimte is om de pensioenen te la ten meegroeien met de lonen. Daar stijgt de premie met 0,4 pro cent. Ook dit fonds bekijkt op ba sis van de situatie aan het einde van het jaar of er nog aanvullende maatregelen nodig zijn. AMSTERDAM - Met de feestdagen voor de deur hebben consumen ten en winkeliers vaak veel geld in handen. Een goed moment om mensen bewust te maken hoe je eurobiljetten kunt controleren op echtheid. De Nederlandsche Bank (DNB) introduceert daarom de eu- robiljet-app. Die helpt echte euro biljetten te onderscheiden van val se, aldus DNB gisteren. In alle eurobiljetten zijn echtheids- kenmerken verwerkt. Daarmee is het voor iedereen eenvoudig om een echt eurobiljet te herkennen en te onderscheiden van vervalsin gen. De app laat in vier stappen zien hoe eurobiljetten te controle ren zijn op echtheid. Door te kijken, te kantelen en te voelen, is te zien hoe je de biljet ten eenvoudig zelf kunt controle ren. „Het virtuele biljet van de app laat zien waar je op moet letten. Zo moet je voelen of de inkt ver hoogd en wanneer je je telefoon kantelt, zie je wat er zou moeten gebeuren met het watermerk", al dus een woordvoerder. In het eerste halfjaar van 2011 zijn er in Nederland 14.400 valse biljet ten ontdekt. zie onze website:economie Winkeliers en consumenten proberen Eurobiljet app uit Het kabinet wil de filedruk op de belangrijkste verkeersknooppunten met 20 procent verlagen. Volgende week gaat de eerste maatregel al in. door Koos van Wees Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Mi lieu) heeft met de re gio's met de grootste verkeerspro blemen afspraken gemaakt om de files met 20 procent te verminde ren. Zo blijven de 35 spitsstroken in die regio's langer open, komen er extra rijstroken op de snelweg en worden verkeerslichten beter op elkaar afgestemd. Bovendien gaan grote werkgevers hun men sen stimuleren vaker thuis te wer ken of buiten de spits te reizen. De afspraken zijn gemaakt met acht regio's. Behalve die rond de vier grote steden zijn dat Noord- Brabant, Arnhem-Nijmegen, Twente en Maastricht. In totaal wordt er 1,1 miljard euro aan uitge geven, waarvan 60 procent voor re kening van het rijk en de rest voor rekening van de regio's. De 20 pro cent file-afname moet aan het eind van deze kabinetsperiode be reikt zijn op de vijftig belangrijk ste fileknelpunten. Grofweg de helft van de maatrege len is gericht op betere infrastruc tuur. De andere helft gaat naar za ken als gedragsbeïnvloeding, aan leg van fietsenstallingen bij sta tions en betere verkeersinformatie, waarmee files kunnen worden voorkomen. Schultz ziet daarnaast een belangrijke rol voor het be drijfsleven. Zo krijgen 25.000 werk nemers in Maastricht een gratis OV-chipkaart van hun baas, wat neerkomt op vierhonderd auto's minder in de spits. En in Utrecht moeten de vijftig grootste werkge- door Joost Bosman NIJMEGEN - Is Wordfeud (spreek uit: wurdjjoed) asociaal? Velen er geren zich dood aan het leger 'ver slaafden' die in het openbaar voortdurend hun digitale lettertjes aan het leggen zijn. Er zijn zelfs ca fés die Wordfeud ('scrabbelen' op de smartphone) verbieden. „Het voert wat ver je clientèle iets te ver bieden, maar je moet in gezel schap géén Wordfeud spelen", stelt Beatrijs Ritsema, sociaal psy chologe, publiciste en kenner van goede manieren. Hetzelfde geldt volgens haar voor sms-en, pingen, twitteren en whatsappen. „In die zin is Wordfeud niet iets nieuws. Het past in het brede scala van so- vers hun personeel minimaal een dag per week toestaan buiten de spits te rijden. Dat zou duizend au to's uit de spits halen. „Voor wat hoort wat", aldus Schultz. „Wij zorgen voor betere infrastructuur, maar dan moet het bedrijfsleven aanhaken door bijvoorbeeld werk nemers een dag per week thuis te laten werken." Daarnaast denkt Schultz dat het ciale media." Maar zit iemand voortdurend in gezelschap naar zijn schermpje te loeren, dan g'aat-ie te ver, vindt Ritsema. „Als gesprekspartner moet je daar een opmerking over maken. Iets van: 'Dat doe je maar als je alleen bent.' Nu de feestdagen naderen en we traditioneel vrolijk kibbelend om de tafel zitten met een bordspelle- tje, dringt zich de vraag op of inter netspelletjes als Wordfeud die cul tuur bedreigen. Kaj van Altena van spelletjeszaak Gamekeeper in Amsterdam denkt van niet. Inte gendeel: Wordfeud stimuleert de verkoop van de bordspelvariant. „Scrabble is niet aan te slepen, dankzij Wordfeud." Maurice Strubel van de landelijke bedrijfsleven nieuwe technologie kan ontwikkelen voor een betere verkeersafwikkeling. Met die zoge noemde Intelligent Transport Sys tems kunnen er meer auto's op de weg. Maar ook kunnen apps op smartphones uitwijzen welk ver voersmiddel op een bepaald mo ment te prefereren is. In totaal beslaat het hele program ma Beter Benutten 250 maatrege- spellenvereniging Ducosim be aamt dat. „Wordfeud speel je als je alleen bent, maar voor bordspel len zoeken mensen elkaar toch nog graag op." Van Altena denkt dat het met de trend van onthaas- ting heeft te maken. „Mensen wil len even weg van hun computer. Op vrijdagmiddag, als het weekein de begint, even ontspannen en een spelletje doen met vrienden. Wordfeud is waanzinnig populair, maar het verdringt de bordspellen niet. Ze bestaan naast elkaar." Van Altena vindt Wordfeud dan ook geen asociaal verschijnsel: „Het is een andere vorm van com municeren. Bij Wordfeud denk je telkens even aan de ander, zodra die een woord neerlegt." len. Een van de meest concrete gaat volgende week al in, de lange re openstelling van spitsstroken op de Ag Uitgeest-Alkmaar en Ho- lendrecht-Diemen, de A4 Badhoe vedorp-De Nieuwe Meer en de A12 Woerden-Gouda. zie onze website:binnenland Acht regio's bedenken 250 creatieve plannen tegen files Beatrijs Ritsema is ook niet bang dat de traditionele Nederlandse spelletjescultuur zal wijken door de opkomst van internetspelletjes. „In de studentenwereld wordt nog volop gespeeld: popquizen, Risk, Kolonisten van Catan." Maar hoe zal het gaan tijdens de feestdagen? Strubel is er toch niet helemaal gerust op. „Ik hoop dat mensen samen een spelletje doen, maar ik vrees toch dat het vooral Wordfeud wordt." Ritsema is duidelijk: „Wat de feest dagen betreft, zeg ik: Wordfeud aan de kant en Scrabble op tafel!" zie onze websiteibinnenland Spellenfabrikant Jumbo komt met Ganzenbord voor de iPad Houten «00 rfT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6