2oI zeeland 'Wij vermijden pijn maar pijn heeft een Project internetten voor verstandelijk gehandicapten SPIRITUALITEIT Een serie over inwoners van Schouwen- Duiveland met bijzondere ideeën of eigenschappen. Gevoel weekenddiensten vrijdag 2 december 2011 „De huisarts schreef me antidepressiva voor, maar ik had het gevoel dat het niet klopte om verdriet en pijn op die manier aan te pakken." door Marijke Vael In zijn zelf gemaakte leem- haard knettert een houtvuur tje, op de vloer van bamboe staat zijn gitaar naast een vier- armige Krishna en er branden waxinelichtjes. De woonkamer van Frank Nachtegaal straalt rust uit en harmonie. Net de 51-jarige Reisenaar zelf Met gekruiste benen gezeten in een feuteuil met de kat op schoot praat hij over emotioneel lichaams- werk. Een techniek waarmee hij mensen leert om zich op een ande re manier bewust te worden van hun lichaam, om zo oude, opge kropte emoties te verwerken. Frank: „In je lichaam zijn alle erva ringen opgeslagen die je in je le ven had. Daar maak je contact mee door oefeningen waarmee be wust wordt ingewerkt op de spier spanningen die daardoor ontston den. Wanneer het spanningen be treffen veroorzaakt door pijn of verdriet, kan dat innerlijk verzet oproepen of pijnlijk zijn. Het is be langrijk om dan toch de oefening voort te zetten want dan kom je in een andere laag van bewustzijn waar die opgehoopte emoties ver werkt kunnen worden." Frank Nachtegaal, die sinds 1990 in Dreischor woont, ontdekte dat onder andere via persoonlijke erva ringen. „In 1996 maakte ik een moeilijke periode door nadat het dochtertje van mijn vriendin om kwam bij een ongeluk en onze re latie op de klippen liep. De huis arts schreef me antidepressiva voor, maar ik had het gevoel dat het niet klopte om verdriet en pijn op die manier aan te pakken." Frank maakte liever gebruik van het aanbod van zijn moeder om een vastenweek door te brengen in het Noordgouwse kuuroord De Schouw. „Daar leerde ik, onder andere door yoga, meditatie, wandelen en gesprekken om anders met ver driet om te gaan. Ik werd me er van bewust dat wij mensen pijn vermijden. Maar pijn heeft een functie, of het nu fysiek of emotio neel van aard is. Het wil gehoord en verwerkt worden. Wanneer je daarop in gaat in plaats van het weg te duwen voorkom je dat oude pijn in je lichaam blijft zitten met jarenlange verkrampingen." Dat verwerken doe je, volgens de Reisenaar, door je liefdevol te con centreren op de pijn. „Dan komt het naar buiten en kan uitgehuild of uitgeschreeuwd worden. Dat draagt enorm bij aan het helings- proces en creëert ruimte. Na die vijf dagen in de Schouw had ik on gelooflijk veel energie en levens lust in mijn lijf. Ik was me ervan bewust dat in onze kern iets onver Bmsmssmissmmmmtmm Zaterdag 3 en zondag 4 december 2011 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432,Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. KIJKJE BIJ ZIERIK Theatergroep Zierik zet tanden in productie 'Momenten van Geluk'. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij MEEST CELEZEN Gemeente controleert kliko's weer. CDA bezorgd om Brouwershaven. Veel kritiek op BIZ Zierikzee. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto gankelijks zit dat altijd blijft." Nachtegaal gebruikte die potentie om een massageopleiding te gaan volgen bij Peter Schoutens. „Via hem kwam ik in aanraking met emotioneel lichaamswerk." In 2000 volgde Frank Nachtegaal ook een opleiding om zich deze tech niek eigen te maken. Die is geba seerd op yoga, meditatie, gestalt (vorm van psychotherapie) en bio-energetica (lichaam- en aan dachtsoefeningen). Inmiddels bege leidt de voormalige rijschoolhou der en technisch jachthavenmede werker mensen uit het bedrijfsle ven in emotioneel lichaamswerk en behandelt op afspraak aan huis. door Eugène Verstraeten CLINGE - Iedereen wil internetten, ook mensen met een verstandelij ke beperking. En dus moet ook de ze doelgroep vertrouwd worden gemaakt met de digitale snelweg. Dat is de insteek van het project Zeeland 2.0, waarvoor commissa ris van de koningin Karla Peijs gis teren in Clinge de aftrap gaf. De komende tijd worden in heel Zee land zo'n vijftig vrijwilligers opge leid tot trainers op het gebied van mediawijsheid. Ze worden gekop peld aan groepjes of individuele cliënten van de deelnemende zorg organisaties. Dat zijn voorlopig Tragel Zorg en Philadelphia en bin nenkort ook de Zuidwester. Ook MEE-Zeeland, die mensen met een beperking ondersteunt, doet mee aan het project. Het idee is dat leren omgaan met het internet mensen met een verstandelijke be perking zelfstandiger maakt en hen de mogelijkheid geeft meer onderdeel te zijn van de maat schappij. Hun sociale netwerk uit bouwen speelt hierin een belangrij ke rol. De afstand tot de digitale wereld verkleinen betekent bij voorbeeld ook dat cliënten kun nen communiceren met instanties die steeds vaker verwijzen naar hun websites en e-mailadressen. Frank Nachtegaal: „Ik realiseer me dat het niet ieders pad zal zijn, maar ik voel me een gezegend mens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52