Theatergroep Zierik gunt inkijk i8l zeeland Twee van drie Bizzen zijn rond Zinkzand opent serie 'Ongeplukt' Gemeenteraad tegen rotonde bij Haamstede Piet Vogelaar als je 'm nodig hebt! Theatergroep Zierik voelt zich thuis bij het repertoire van de Britse toneelauteur Alan Ayckbourn. De groep zit op dit moment in het repetitieproces voor Momenten van Geluk. vrijdag 2 december 2011 door Ton van den Nouweland zierikzee - 'Groot' Renesse en Winkelboulevard Zierikzee heb ben sinds deze week een Biz-vere- niging. De voorbereidingen voor de Biz Zierikzee Binnenstad gaan door. De oprichtingsvergadering Zierik zee Binnenstad gisteren, was een rumoerige. Van oprichting is het door de vele kritiek niet gekomen. Toch gaan de voorbereidingen door, aangezien de eerste draag vlakpeiling is geslaagd. „De meeste kritiek kwam van thuiswerkende ondernemers die niet tot de doelgroep van de Biz behoren", zegt aanjager Ton Croné. „Zoals zo vaak, roeren de tegenstanders zich meer dan de voorstanders." De Bedrijven Investerings Zone Groot Renesse is een feit. Onderne mers van Scharendijke tot aan Burgh-Haamstede leggen gezamen lijk 230.000 euro op tafel voor pro motie van de kuststrook, voor sus-teams in Renesse en voor een mooiere omgeving, onder meer door extra schoonmaakbeurten van de toeristencentra. De contri butie van de Biz Groot Renesse be draagt 1000 euro per ondernemer. De Biz Winkelboulevard Zierikzee (Haringvlietplein) trekt 24.000 eu ro uit voor verfraaiing van de bui tenruimte en voor gladheidsbestrij- ding op de parkeerplaatsen. THEATERGROEP ZIERIK door Ali Pankow Ayckbourn is de naam, Alan Ayckbourn (1939). Hij is een van Enge- lands meest succesvolle toneelschrijvers en regisseurs. Hij heeft meer dan 75 toneelstukken op zijn naam staan waaronder we reldsuccessen als Liefde half om half en Slippers. Theatergroep Zie rik weet goed raad met de kome dies van Ayckbourn. Dit seizoen prijkt voor de vijfde keer in het be staan van de Zierikzeese theater groep een stuk van deze auteur op de speellijst. Zierik gunde belang stellenden tijdens een open repeti tie deze week een inkijkje in het maken van 'een Ayckbourn'. Regisseur Cees Möhlmann is bij de keus voor Momenten van Geluk niet over één nacht ijs gegaan, „ik heb circa dertig stukken gele zen voor ik tot dit besluit kwam. Een stuk moet immers aan heel wat eisen voldoen. Het moet na tuurlijk in de eerste plaats inhou delijk een goed stuk zijn, dat een redelijk breed publiek aanspreekt. Het moet qua spelers goed te be zetten zijn en we moeten het in vormgeving en techniek goed kun nen behappen." Het verbaast Möhlmann zelf niet dat hij wederom bij 'een Ayck bourn' is uitgekomen, nadat hij eerder Bedkwartet (1996), Verre Vrienden (2007) en Prettige Feestda gen 2009van deze schrijver regis seerde. „Zijn stijl spreekt me zeer aan. Die gelaagdheid, dat bitterzoete. Na tuurlijk kan er gelachen worden, maar meestal gaat dat gepaard met een partij pijn eronder. Die zogehe ten tongue in cheek, dat vileine, daar hou ik van", zegt de regisseur. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de naam van Neil Simon, de Amerikaanse tegenhanger van Ay ckbourn, veel minder voorkomt in Zieriks toneelarchief. Aan een vlotte opvoering van een komedie binnen het amateurcir cuit gaat een repetitieproces van enkele maanden vooraf. Zierik heeft het geluk over een eigen stu dio te beschikken waarin het de cor al vroegtijdig kan worden opge bouwd. „In de breedte verschilt de ruimte maar twee meter met de werkelijke speelvloer in het MFC", zegt Möhlmann. Momenten van Geluk speelt zich af in het favoriete restaurant van een familie, waarin niet iedereen even aardig tegen elkaar is. De etentjes ter gelegenheid van verjaardagen, jubilea of andere hoogtepunten ogen wel feestelijk maar ondertus sen worden er harde noten ge kraakt. Het publiek wordt op ludie ke wijze deelgenoot gemaakt van de verwikkelingen. Met drie door elkaar verweven tijdslijnen wor den de diverse familieleden gedu rende een periode van twee jaar gevolgd. Toneelgroep Amsterdam voerde dit stuk in 1995 op in een inventief decor van de vormgever Paul Gal lis. Zierik moet het met heel veel minder budget dan die professio nals doen, maar bewijst ook over een flinke dosis inventiviteit te be schikken. Een kwestie van recy cling zo blijkt. De hoogpoorten uit de productie De Ridderslag van de Stichting Historische Spelen krij gen een nieuw leven als restaurant muren in deze hedendaagse kome die. Een repetitieavond begint met een warming up, ook als er open huis wordt gehouden. Bezoekers wor den uitgenodigd mee te doen. Bin nen enkele minuten vinden er op de speelvloer dan ook allerlei be groetingen plaats van heel terloops tot zeer emotioneel: tussen twee Russen die elkaar veel te vertellen hebben bijvoorbeeld. Vervolgens moeten er gezegdes letterlijk uitge beeld worden: 'Het loopt storm', 'Te hard van stapel lopen', 'Tegen de lamp lopen' en 'Met iemand weglopen'. Uiteraard moet ook de stem nog even worden losgemaakt. Dat be gint met fluisteren en eindigt bij een knallende ruzie. Net echt. Hè, hè, rode koppen alom. De cast is warm voor een doorloop van het eerste bedrijf „Het liep niet zo lekker als zater dag", verzucht de groep aan het einde van de avond. Maar ach, de opvoeringsreeks begint ook pas op zaterdag 10 maart 2012. Scène uit de voorstelling Verre Vrienden die Theatergroep Zierik in 2007 op voerde. Volgens Alan Ayckbourn, de auteur van het stuk, is het een spel over liefde en dood en over de dood van de liefde. Vlnr: Gabri de Groot, Margaret van Velthoven, Cora Hoogstrate, Marco Reedijk en Nelleke Tamerus. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema zierikzee - De band Zinkzand met jonge muzikanten van Schou- wen-Duiveland opent zondagmid dag een serie unplugged concerten bij restaurant Kip enzo in Zierik zee, aanvang 15.00 uur. Met een knipoog naar hun bedrijfsnaam be sloten de initiatiefnemers Hans Schoon en Susanna Redolar Ollo- qui deze onversterkte muziekoptre- dens de titel 'Ongeplukt' te geven. De concerten worden gecombi neerd met een passend menu. De leden van Zinkzand omschrij ven hun repertoire zelf als 'rhy thm en stampblues', maar daartoe blijken ook havenchansons, gyp- syska en rock 'n roll te behoren. Zinkzand is één van de drie deel nemers aan het bandcoachingpro- ject 'Pop aan Zee'. In de komedie Prettige Feestdagen is het de bedoeling dat er een gezellig familiefeest wordt gevierd. De kerstboom is mooi versierd, iedereen is op z'n paasbest en uit de keuken komen heerlijke geuren. Met veel humor ech ter worden alle ingrediënten aangedragen om de kerstgedachte om zeep te helpen. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting De jongens van Zinkzand in hun oude bus als inspirerend onderkomen. burgh-haamstede - Er komt geen rotonde bij de entree van Haamste de. De overgrote meerderheid van de gemeenteraad heeft gister avond tegen het voorstel van B en W gestemd. „Je moet luisteren naar de bevolking", zei Erika Ca- pelle van de Christenunie. Alleen de PvdA steunde het voorstel van het college. De fractie hecht sterk aan de opvatting van het weten schappelijk bureau voor verkeers veiligheid (SWOV) dat rotondes veiliger zijn. Onlangs bleek tijdens de vergadering van de dorpsraad dat de inwoners van Haamstede niet zitten te wachten op een ro tonde. De beoogde verbeterde vei ligheid wordt in twijfel getrokken. Met name in de zomermaanden steken op de kruising van de Noordstraat-Hogezoom-Klooster- weg veel fietsers en voetgangers over. De huidige beveiliging met verkeerslichten heeft de afgelopen jaren niet tot (bij de raad bekende) ongevallen geleid. Het achterwege laten van een rotonde levert een besparing op van zo'n 188.000 eu ro. Dit geld zou volgens verschil lende fracties gebruikt kunnen worden voor andere projecten als het waterlooptracé bij Scharendij ke of een fietspad bij Nieuwerkerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50