Nieuw beeldmerk moet 181 zeeland Borsele steunt 2e centrale Goes bekijkt invoering gemeenschapsfonds Lamb Wesion denkt stank snel te beteugelen Piet Vogelaar als je 'm nodig hebt! Lampenbedrijf grijpt naast groeiaward Kerstmarkt in zorgcentrum Gasthuis Schilderijen en beelden in Cederhof Theatershow in dorpshuis De Wemel LEKKER REGIONAAL PRODUCT Bordjes promoten streekproducten Gemeente haalt fietswrakken weg bij station vrijdag 2 december 2011 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Delta mag van Borsele beginnen met de voorbe reiding voor de bouw van de twee de kerncentrale. Een nipte meer derheid van de gemeenteraad (ne gen tegen acht) stemde gistera vond in met het voorstel en de daarbij horende eerste 'cheque' van zestig miljoen euro. WD, CDA en SGP/ChristenUnie vonden de tweede centrale prima passen binnen de uitgangspunten van Delta te streven naar CÓ2-neu- trale energie-opwekking. „Hoe lang duurt het voordat er alterna tieven zijn gevonden", zei Krijn van der Maas (CDA). „Het finan cieel risico lijkt groot, maar is aan vaardbaar." Dat laatste was juist het grote strui kelblok van tegenstanders D66, PvdA en Lokale Partij Borsele. Die vonden de financiële risico's te groot aangezien er nog geen zicht is op partners die de helft van de in totaal 220 miljoen euro aan voorbereidingskosten moeten op hoesten. Potentiële partners EDF en RWE wachten af. „Er dreigt een financieel debacle waarbij de theaterput van Middelburg tot spatjes water zal vervagen", zei Kees de Visser (PvdA). GOES Het Goese bedrijf Maas Hagoort Lampen heeft gisteren in Utrecht naast de High Growth Awards 2011 gegrepen. De High Growth Award is een jaarlijks terugkerende verkie zing voor Nederlandse onderne mingen die de afgelopen drie jaar flinke omzetgroei hebben gereali seerd. Hierbij gaat het niet alleen om kwantitatieve groei, maar ook de kwaliteit van die groei. GOES In zorgcentrum Gasthuis aan de Ki- vietlaan in Goes wordt vrijdag 9 de cember een kerstmarkt gehouden. Deze bestaat uit onder meer een rommelmark en verschillende kra men. Hier worden producten ver kocht ten bate van het goede doel. De kerstmarkt begint om 13.30 uur. Iedereen is welkom. KAPELLE De zussen Jo Schipper en Ina Been hakker-Schipper uit Kapelle expose ren tot 23 januari hun schilderijen in de expositieruimte van zorgcen trum Cederhof. De twee kunstenaressen schilde ren in aquarel en acryl en werken ook regelmatig met pastelkrijt. Ge lijktijdig exposeert Henny de Vlie ger haar beelden van zelfhardend klei. De expositieruimte is elke dag tussen 8.00 en 21.00 uur geopend. WEMELDINGE In Dorpshuis De Wemel in Wemel- dinge wordt zaterdag 10 december de familietheatershow FanatiQe op gevoerd. De winterse show is be doeld voor alle kinderen van de ba sisschool en hun ouders en opa's en oma's. Er zijn gratis lekker hap jes en voor ieder kind is er een ca deautje. Aanvang: 14.30 uur. Kinde ren kunnen gratis naar binnen, ouderen betalen 1,50 euro. De op^ brengst gaat naar 'Doe een wens'. door Luc Oggel GOES - Goes bekijkt de mogelijkhe den om een Lokaal Gemeenschaps fonds (LGF) in het leven te roe pen. In Tilburg wordt momenteel een proef gehouden met zo'n fonds, ook Community Founda tion genoemd. Een LGF is een particulier fonds dat burgers de mogelijkheid biedt om een bijdrage te leveren aan de samenleving op lokaal en regio naal niveau. Daarnaast kan het fonds jaarlijks geld ter beschikking stellen voor lokale en regionale doelen van algemeen nut. De omvang van projecten en de steun kan uiteenlopen van groot schalig (bijvoorbeeld de bouw van een nieuw museum) tot heel klein schalig (een schilderbeurt voor een buurthuis). Het LGF wordt vooral gevoed uit nalatenschappen door Frank Balkenende Lekker regionaal product' is het nieuwe beeldmerk dat Zeeuwse en West-Brabant- se bedrijven kunnen voe ren om consumenten de streek te laten beleven. Zo kunnen ze ge makkelijker authentieke, eerlijke, smaakvolle en verse producten uit de streek vinden, proeven en ko pen. Gisteren reikte gedeputeerde Kees van Beveren in vis- en schelpdier- kwekerij Seafarm in Kamperland de eerste drie bordjes uit aan Seafarm, 't Hof Welgelegen in Mid delburg en hotel, café en restau rant De Boekanier in Vrouwenpol der. Die verschijnen straks op de gevel of in elk geval duidelijk zicht baar bij hun bedrijven. Duidelijk moet zijn dat het groen met blauwe bordje geen kwaliteits keurmerk is. „Het is puur een beeldmerk. Het is een uitnodiging aan consumenten, dus zeker ook toeristen, kennis te maken met streekproducten. Bedrijven zijn be zig met hun passie op een typisch Zeeuwse manier: geen fratsen, goed is goed, recht-door-zee. Kijk naar het enorme aantal Michelin- sterren in de provincie. De koks zijn de helden van nu, maar die ha len hun producten vaak wel bij Zeeuwse bedrijven. Ik voorspel dat de helden van morgen de produ centen van fantastische streekpro ducten zijn. Dat verhaal willen we vertellen en dat willen we de con sument laten ervaren", zegt voor zitter Edwin Foudraine van het project Lekker Regionaal Product. Het beeldmerk dient dus verschillende doelen. Er moeten meer streekpro ducten op de kaart en in het schap, het publiek moet er lekker voor worden gemaakt en bedrij ven kunnen elkaar versterken door samen te werken. Daarom moeten ze elkaar leren kennen. Foudraine rept van een netwerk van streekproducenten. „Een mooi voorbeeld is de samenwerking tus sen zeekraal- en zeewierteler Janse uit Wolphaartsdijk en kaasboerde rij Schellach in Middelburg. Dat heeft geleid tot de ontwikkeling van zeekraal- en zeewierkaas. De volgende stap is dat die bijzondere kaas weer in een deelnemend res taurant op de kaart verschijnt. Foudraine ziet ook andere voorde len in een netwerk. „Als je binnen de regio levert, hou je de transport kosten laag en spaar je het milieu. Het scheelt ook tijd." Hij beschouwt 2012 als een jaar van opbouw. Daarna moeten in al le hoeken van de provincie de blauw-groene bordjes te zien zijn. Bedrijven kunnen het beeldmerk aanvragen bij Lekker Regionaal Product, dat is gevestigd in het Bu siness Station Kruiningen-Yerseke (het oude stationsgebouw). Het project wordt (financieel) ge steund door de provincies Zeeland en Noord-Brabant, het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie, Hogeschool Zeeland en de innovatie- en ont wikkelingplatforms Impuls Zee land en Rewin Brabant. www.lekkerregionaalproduct.nl Dave and Adri Bout tonen producten van hun bedrijf Seafarm in Kamperland, zoals tarbot, mesheften, alikruiken, kokkels en geoducks. Seafarm is één van de eerste drie bedrijven in Zeeland die het nieuwe beeldmerk voert. en schenkingen tijdens leven van particulieren. De aanleiding om LGF's op te rich ten, is de snelle groei wereldwijd. Bij de notaris wordt de mogelijk heid om een bijdrage te leveren aan de lokale omgeving meestal niet geboden, maar een LFG maakt het mogelijk om op een simpele manier bij te dragen aan verdere ontwikkeling van de omge ving van de schenk(st)er. Voor waarde voor het slagen van een LGF is dat grote maastschappelijke spelers achter het initiatief gaan staan, dat is in Nederland nog niet het geval. De Goese burgemeester René Ver hulst heeft op zich wel oren naar een Goes' Lokaal Gemeenschaps fonds. De gemeentelijke afdeling Samenleving zal het college advies uitbrengen of het iets is voor de ge meente. door Frank Balkenende KRUININGEN - Aardappelverwerker Lamb Weston in Kruiningen ver wacht dat de stankoverlast binnen enkele dagen tot het verleden be hoort. Deze week stelde Leefbaar Rei- merswaal in de gemeenteraad vra gen over de geurhinder van het be drijf Volgens woordvoerder Pauli ne Bombeeck van Lamb Weston is de waterzuiveringsinstallatie de bron van de stank. Om die installatie goed te laten functioneren, is een maximum ge steld aan het aantal aardappelschil len in het water. Bacteriën in het water breken de schillen af Het aantal aardappelschillen is volgens Bombeeck tijdelijk overschreden, waardoor de zuivering overbelast raakte, met stank als gevolg. De woordvoerder van Lamb Weston onderstreept dat de geur weliswaar ongenaam is, maar vol strekt ongevaarlijk is voor de volks gezondheid. Lamb Weston stelt alles in het werk om de overlast te beperken en het zuiveringsproces zo spoedig mogelijk weer in balans te bren gen, zegt Bombeeck. Dat kan nog enkele dagen duren. Dat strookt met de mededeling van wethou der Jaap Sinke dinsdag in de raad. GOES - De gemeente Goes houdt donderdag 8 december weer een fietswrakkenactie op het station in Goes. Dat betekent dat fietsen die al lan ge tijd niet zijn gebruikt, worden verwijderd. Dit gebeurt op het Sta tionsplein, de Lijnbaan en aan de achterzijde van het station. De fietswrakken worden door de gemeente opgeslagen bij het Nij verheidscentrum aan de Dirk Dronkersweg 18 in Goes. Daar kun nen eigenaren hun tweewieler als nog komen ophalen. Als er sprake is van gestolen fietsen worden ze door de politie terugbezorgd bij de rechtmatige eigenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42