Schippers van duwboot vrij zeeland 123 Provincie had stekker eerder uit Floriade kunnen trekken El i isa Plan C02-neutraal dorp Risotto was haar eerste woordje vanavond 2 dec m 'Gemiste kans voor het OM' vrijdag 2 december 2011 UITSPRAAK RECHTBANK door Ad Roos Gerard Willemse Gerard Willemse (64), Noord- welle, bedrijvenadviseur. 'Deze zaak had voorkomen kunnen worden.' „Als het formeel de bedoeling is dat het Openbaar Ministerie zo'n ernstig arbeidsongeval door politie en Arbeidsinspectie samen laat on derzoeken - wat niet gebeurd is - is de uitspraak van de rechter 'niet-ontvankelijk voor dood door schuld' terecht. Als het Openbaar Ministerie haar werk goed had ge daan, had de zaak tegen deze twee mannen voorkomen kunnen wor den. Dit is een gemiste kans voor het OM. Het ontgaat me waarom het OM dit zo heeft laten gebeu ren. Als ze haar werk goed had ge daan, was de rol van de werkgever er ook meer bij betrokken ge weest. Rn dan was ook de vraag of het ongeluk 'voorzienbaar' was, te beantwoorden geweest. Het was onverantwoord om deze mannen met deze opdracht op pad te stu ren. Ik zou ten aanzien van het ver wijtbaar gedrag zeggen: 'wel schul dig, maar geen straf." middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft twee schippers van de duwboot Scorpio, een 37-ja- rige Vlissinger en een 27-jarige man uit Wormerveer, vrijgespro ken. Tegen de beide mannen was elk een taakstraf geëist van tachtig uur voor 'dood door schuld' en 'het vernietigen van een vaartuig met de dood als gevolg'. Ze wer den door het Openbaar Ministerie verantwoordelijk gehouden voor de dood van hun 24-jarige stuur man Joey Heidweiller uit Heerhu- gowaard op maandagochtend 7 september 2009 De duwboot met twee pontons met daarop drie buizen met een gewicht van 1268 ton lag in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost om daar door Heerema te worden gelost. Volgens het ballast- en los- plan zouden tijdens het takelen de ballasttanks moeten worden ge vuld, om de pontons in balans te houden. Door vooraf al de ballast tanks aan één zijde te vullen kon minstens een uur tijd worden be spaard. Beide schippers hadden dat echter nog nooit gedaan. Wél wisten ze dat er duidelijk was ver teld dat als de ballastpompen wer den aangezet, ze er bij moesten blijven. In plaats daarvan gingen ze naar het woongedeelte van de duwboot om koffie te drinken en handen te wassen. De verdachten zetten de pompen aan en vertrok ken. Toen ze terugkwamen zagen ze dat de pontons vervaarlijk Zeeland trekt de stekker uit de Floriade van 2022. Het organiseren van de wereld tuinbouwtentoonstelling zou te veel geld kosten en is risicovol. De provincie had dit ook eerder kunnen be denken. Dat had veel geld en moeite gescheeld. Ruim een ton - ongeveer evenredig verdeeld - heb ben de provincies Zee land en Noord-Brabant en de gemeenten Bergen op Zoom en Tholen uitgetrokken om te on derzoeken of het organiseren van de Floriade kansen zou bieden voor de regio. Het antwoord op die vraag was positief De economi sche spin-off voor de regio werd geschat op 300 tot 400 miljoen eu ro. Daarom is het zo opmerkelijk dat Gedeputeerde Staten, ingegeven door het geringe enthousiasme in Provinciale Staten, nu de pijp aan door Rob Paardekam Maarten geven. De argumenten om ermee te stoppen, snijden best hout, maar hadden ook vooraf be dacht kunnen worden. Dat het organiseren van de wereld tuinbouwtentoonstelling de be trokken overheden geld kost, is zo klaar als een klontje. En dat het een financieel risico is, hadden ze bij de provincie ook op voorhand kunnen bedenken. De laatste twee Floriades, in Zoetermeer en Haar lemmermeer, leverden immers be hoorlijke verliezen op. Of is het toch vooral de beoogde locatie die de provincie tegen de borst stuit? De Auvergnepolder bij Halsteren, die als beste locatie uit het onderzoek kwam, ligt immers niet in Zeeland. Gedeputeerde Kees van Beveren liet eerder we ten niet bepaald gecharmeerd te zijn van deze optie. Maar ook hier geldt: dit hadden ze in Middelburg kunnen zien aankomen. De Au vergnepolder, op steenworp af stand van Tholen, was van meet af aan in beeld als potentiële locatie voor een Floriade in het zuidwes ten van Nederland. Al met al kun je je afvragen of de provincie niet veel eerder had moe ten concluderen dat ze niet in het 'avontuur Floriade' wil stappen. Het onderzoek was dan niet nodig geweest. Dat had de provincie en de andere betrokken overheden veel geld gescheeld. Met name in Bergen op Zoom wordt stevig gebaald van het feit dat Zeeland er juist nu de stekker uittrekt. Ook de Thoolse burge meester Willem Nuis reageerde te leurgesteld. Hij zag, ondanks de Brabantse hoofdlocatie, ook grote kansen voor Zeeland. Toch proberen de twee gemeen ten er nog een positieve draai aan te geven. 'De Floriade mag dan niet doorgaan, de samenwerking tussen Zeeland en West-Brabant heeft een flinke impuls gekregen', klinkt het. Dat zal ongetwijfeld waar zijn, maar het is wel een du re impuls geworden. De PZC geeft op 24 december de speciale glossy 'Geniet' uit. Tot die dag besteedt de redactie dagelijks aandacht aan geniéten. scheef hingen en dat het fout dreig de te gaan. Het ponton kapseisde, de lading rolde eraf en het ponton maakte een wilde beweging waar door de stuurman overboord viel. Zijn stoffelijk overschot werd later die dag geborgen. In haar vonnis stelt de rechtbank dat het OM in het geval van dood door schuld niet had mogen vervolgen omdat in het geval van zowel 'dood door schuld als het vernietigen van een vaartuig' het OM niet volgens het boekje had gewerkt. In het geval van 'vernietigen van een vaartuig met de dood als ge volg' stelt de rechtbank dat de mannen dan wel onvoorzichtig hebben gehandeld, maar dat ze het gevaar van hun handelen niet hebben kunnen voorzien en hen dus in strafrechtelijke zin niets valt te verwijten. Vrijspraak dus. Als hij zijn dochtertje Kate van bijna drie lekker zie smikkelen en smullen, geniet chef-kok Marco Adriaanse van Peper 8c Zout in Middelburg pas echt. „Een klein stukje kreeft, een afsnijdseltje van tongfi let. Van kleins afhebben we haar van alles laten proeven. Zo ontwikkel je de smaak van een kind." Marco ziet bij de kinderen van anderen grote verschil len. De een prikt met genoe gen een vorkje mee van culi naire gerechten, de ander lust alleen maar friet. Hoewel je niet alles kunt sturen, ligt de basis toch bij de ouders. Wil len ze hun kinderen mee la ten genieten of voeren ze al leen maar potjeseten uit de supermarkt. Of Kate ook een favoriet gerecht heeft? „Zeker wel. Kreeftrisotto. Dat was ook het eerste woordje dat ze kende. Risotto." Éfeïfilë v KÊmmmmmmBmmumiamÊimmÊmmmmamammiÊÊBmmÊtÊimiaaimiimmmmÊmmÊmiÊiBBmiimimmmmm middelburg - Het Zeeuws Klimaat fonds gaat een project voor een kli- maatneutraaldorp in Zeeland op zetten. Dat wordt een wedstrijd waar geïnteresseerde dorpen aan mee kunnen doen. De bedoeling is dat inwoners van een dorp, in samenwerking met lo kale maatschappelijke organisaties, het bedrijfsleven en de gemeente, een toekomstplan voor hun dorp ontwikkelen. Het plan moet er toe leiden dat het dorp op termijn C02-neutraal wordt. Dat kan door een combinatie van energiebespa ring en het zelf opwekken van duurzame energie. Overigens heeft het Zeeuws Duur zame Energie- en Klimaatfonds Europese erkenning gekregen. Het fonds wordt gezien als een 'Ener gy Champion' omdat het op een vernieuwende manier werkt aan de realisering van een duurzame energiehuishouding in Europa. Het fonds zal de komende jaren als partner meewerken in het zoge naamde ACE-project, dat staat voor 'Academy of Champions for Energy'. Markt 51 www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39