cultuur 113 Hohe Messe geeft steeds nieuwe energie NEDERLANDSE BACHVERENICING Jos van Veldhoven leidt uitvoering in Zeeuwse Concertzaal in Middelburg Bachvereniging komt vaker naar Middelburg agenda vrijdag 2 december 2011 wnwnnihiiiiiéiwiwiihiihi miiinyihiii^iiiniy^iiiiinbiiwiiiiiiiiiiminiiiiiiu in Mil nn niii'iii"11 iiii ii1 n hifi mi 'in 1 ii 11 ii iiiihiint1 h mi min miiiiiiiiiiiirimiiiiiiiiiwiHWi PZC-redacteur Jan van Damme blogt over nieuwe Zeeuwse boeken op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OP PAD Middelburg Schrijfster Renate Dorrestein signeert. De Drvkkery, 14.45 uur Vertoning film Twee Levens van Fifi Vis ser. Zij is ook aanwezig om vragen te be antwoorden. Cinema Middelburg, 19.00 uur. 'Zeeuws onderwaterverleden: Schepen door jeanette Vergouwen Bach is 'absoluut de groot ste componist, de ziel van de wereld', stelt Jos van Veldhoven, artistiek lei der van de Nederlandse Bachver- eniging (NBV). „In deze tijd van miserie hebben we hem hard no dig. Als de wereld zijn verstand verliest en de cultuur zo wordt af geroomd, moeten we er alles aan doen om Bach en zijn muziek te koesteren." Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Alderliefste: 'Trois'. Een Frans-Neder landse mix van hits en eigen werk. Ledeltheater, 20.15 uur Concert King King ft Alan Nimmo (UK, bluesrock). The Lane, 21.00 uur Terneuzen Rowwen Hèze speelt Koper. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 20.30 uur Bluesroute, met in diverse cafés optre dens van Champagne Charlie, Boogie Be asts, Sugar Boy and The Sinners, Bare foot, Stonecold, Mike The Mellotones, The Mississippi Delta Brothers, The Catsmokes, Schipper Bemanning, Let's Buzz en Betty's Doghouse. Binnenstad, 20.45 uur Openingsconcert Bluesroute door Oil Brown Band (UK). De Piek, 20.30 uur Het optreden van De Andersons in het Arsenaaltheater is geannuleerd. Westkapelie Voorronde HooilKoorts, met Geert (van Oorschot), Chaotic Harmony, Babes in Suits en The Raptured. Special act is Going Dutch. Kasteel van Batavia, 20.00 uur. De NBV, waaraan Jos van Veldho ven al bijna dertig jaar verbonden is, voert deze maand de Hohe Mes- se van Bach uit, met een tournee door Japan en negen concerten in Nederland. Op 13 december is er een uitvoering in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg. De Hohe Messe is volgens Van Veldhoven een compositie waarin Bach alle genres op vocaal gebied heeft verwerkt. „In dit werk zit muziek uit de renaissance en de ba rok, religie en theater zijn ver mengd en er is een prachtige ver houding tussen gevoel en ver stand. Het is een complex werk en de toehoorders zullen ervaren dat Bach zich laag voor laag open plooit. Dit is cultuur in volle rijk dom." „De uitvoering is lastig", aldus de artistiek leider. „De zangers en in strumentalisten kunnen geen se conde de aandacht laten verslap pen. Fysiek is het een uitputtings slag. Maar die vermoeidheid is an ders. Als je vijf minuten aan het musiceren bent, valt de vermoeid heid gewoon van je af" Als dirigent heeft Van Veldhoven de opdracht ervoor te zorgen dat al die musici, die stuk voor stuk Met steun van sponsor Rabobank verzorgt de Nederlandse Bachver eniging de komende jaren een edu catief programma om meer jonge ren kennis te laten maken met de muziek van Bach en is er een grote re spreiding van het muziekaan bod. Twee plaatsen in Nederland profiteren hiervan. Gekozen is voor Middelburg en Leeuwarden. Drie jaar lang zal de NBV regelma tig Middelburg aandoen. Dit sei zoen met de Hohe Messe (dinsdag 13 december, Zeeuwse Concert zaal) en het jubileumprogramma met cantates van Bach en Scheidt (18 mei, Oostkerk, Middelburg). en Goden', dubbellezing drs. M.L. Man- ders en S. van Haelst Msc. voor het Na tuurkundig Gezelschap. Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur Dansen op vrijdag 't Schuttershof, 23.00 uur PODIUM Goes Blind Date, verrassingsoptreden drie zangeressen, begeleid door topmusici. Theater De Mythe, 20.00 uur Middelburg Theo Maassen. Uitverkocht. Stadsschouwburg, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Cabaretière Kristel Zweers (try-out). foto's Anna van Kooij nadat hij alles op het gebied van orgelmuziek, cantates en grote composities zoals passionen en oratoria had geschreven - alleen nog grote projecten ter hand nam. Zijn laatste grote werken waren verzamelingen van het beste wat hij in een bepaald genre had ge componeerd. En zijn, letterlijk, al lerlaatste verzameling is de Hohe Messe geworden. Het allerbeste op vocaal gebied. En of de toehoorder nu jong of oud is, ongelovig of ge lovig, als ze hun hart openen voor Bach, zullen ze genieten. Daar ben ik van overtuigd." Van Veldhoven is trots op de NBV. „We verstarren niet, we blijven jong en blijven experimenteren. Er zit veel jong talent tussen de so listen. Ze zingen allen met weinig vibrato en kunnen zowel de soli als de koordelen aan. Dat is bijzon der." Hohe Mess door de Nederlandse Bach vereniging, m.m.v Dorothee Mields, Jo- hanette Zomer (sopranen), Margot Oit- zinger (alt), Charles Daniels (tenor) en Peter Harvey (bas), dinsdag 13 decem ber om 19.30 uur in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg. Reserveren via www.bachvereniging.nl. Jos van Veldhoven: „Als je vijf minuten aan het musiceren bent, valt de vermoeidheid gewoon van je af." graag musiceren, op één lijn staan. „Ik moet zorgen voor de goede tempi, de balans en de juiste ex pressie. De solisten brengen hun aria's met virtuoze coloraturen en versieringen, maar ook met gedra gen expressieve passages. Boven dien maken ze deel uit van het koor. Dat betekent dat ze nooit op hun stoel zitten en voortdurend moeten zingen. Daarom moeten zij een geweldige stembeheersing hebben. De blazers in het orkest hebben ieder een grote obligate so lopartij, virtuoos en met een over daad aan hoge tonen. Bach testte dus de grenzen van het kunnen van vocalisten en instrumentalis ten." In drieënhalve week veertien maal de Hohe Messe vertolken is dus een bijna onmenselijke opgave. „Het is een kwestie van plannen. Volgens Mendelssohn was de Ho he Messe het grootste kunstwerk ooit geschreven. Hij vond het zelfs te moeilijk om op één avond te brengen. Wij doen dit wel, maar we hebben tussen de uitvoeringen telkens een rustdag gepland." „Zelf heb ik moeite met het uit mijn hoofd zetten van de muziek. In mijn hoofd draait de film van de uitvoering door en de volgende dag moet ik toch van nul af begin nen en het verhaal van deze mu ziek opnieuw vertellen. Elke och tend neem ik de partituur door en we repeteren altijd in de zalen om de akoestiek uit te proberen. Maar de Hohe Messe, hoe vermoeiend ook, zorgt ook telkens voor nieu we energie." De Hohe Messe is het allerlaatste werk waar Bach aan heeft ge werkt. Hoewel hij het Kyrie en Gloria al in 1733 schreef en de ande re delen later, bleef Bach aan de partituur sleutelen. „Zijn hand schrift was beverig en de partitu ren zaten vol vlekken. Het blijft een vraag waarom Bach deze mis wilde schrijven. Ik denk dat hij - De Nederlandse Bachvereniging voert de Hohe Messe uit. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. ZEELAND GEBOEKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13