buitenland 19 Vier aanklachten tegen Gbagbo V Papoea's vluchten uit steden De Twist@ designcollectie Smelten staven Fukushima erger dan gedacht Johans Heesters is aan de beterende hand IVOORKUST Voormalige president arriveert bij Strafhof in Den Haag Revolutionaire techniek en slank design donderdag 1 december 2011 JAYAPURA - Veel Papoea's ontvluch ten provinciehoofdsteden Jayapu- ra en Manokwari uit vrees voor ge weld bij de vijftigste herdenking van de onofficiële 'onafhankelijk heid' van West-Papoea. Dat mel den Australische en Indonesische media. Gevreesd wordt dat Indone sische veiligheidstroepen hard zul len optreden tegen iedere poging om de gebeurtenis van 1 december 1961 te herdenken. Vandaag precies vijftig jaar gele den hees de inheemse bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea voor het eerst de Morgenster, de nationale vlag, als stap op weg naar zelfbestuur en onafhankelijk heid van de Nederlandse kolonisa tor. Ook vandaag zullen volgens de Jakarta Globe veel Papoea's op nieuw de verboden vlag uit pro test uitsteken. Sinds de annexatie door Indonesië (1969) zijn bij sepa ratistisch geweld zo'n honderddui zend Papoea's omgekomen. TOKIO - Delen van de brandstofsta ven van de door een aardbeving en een tsunami getroffen Japanse kerncentrale in Fukushima zijn dieper doorgedrongen in het be tonnen omhulsel van de reactor dan gedacht. Dat blijkt uit een computersimulatie. In het slecht ste geval zijn de gesmolten staven slechts dertig centimeter verwij derd van het stalen vat waarin de reactor is gevat. Volgens de beheer der van de centrale zijn de gesmol ten staven intussen wat afgekoeld. Reactor 1 liep grotere schade op dan de andere twee. Dat kwam doordat de staven van nr. 1 niet meer gekoeld konden worden. Daardoor kwamen ze droog te staan en smolten ze. BERLIJN - Zanger en acteur Johan nes Heesters is na zijn koortsaan val en ziekenhuisopname aan de beterende hand. Dat heeft de agent van de 107-jarige oudste ac tieve artiest ter wereld laten we ten. Heesters mag volgens een me dewerker mogelijk in het weekein de naar huis, al is dat nog niet met zekerheid te zeggen. Heesters hoopt op 5 december zijn 108e verjaardag te vieren. De in Amersfoort geboren zanger ver huisde halverwege de jaren '30 naar Duitsland, waar hij nog steeds beroemd is. Heesters had gisteren bij de pre mière in München van zijn nieuw ste film TEN zijn. Daarin speelt hij de apostel Petrus in een incheckba- lie van de hemelpoort. Aanstaan de maandag zou hij enkele operet teliederen zingen bij een gala voor zijn 108e verjaardag. Kommimimma&tsttBss&xsammaemtsaimittmMmmiB SEasssasatMBösssea Laurent Gbagbo onder meer verdacht van moord, verkrach ting en vervolging. Onderzoek aanklager naar mis daden door kamp Ouattara loopt nog. Nieuws over uitlevering komt laat aan in Ivoorkust. DEN HAAG - Tegen de oud-presi dent van Ivoorkust Laurent Gbag bo zijn bij het Internationale Straf hof (ICC) in Den Haag vier aan klachten van misdaden tegen de menselijkheid ingediend. Dat is gisteren bekendgemaakt. Een vlieg tuig met de gedetineerde Gbagbo arriveerde dinsdagnacht in Neder land, waarna hij werd overge bracht naar het ICC. Gbagbo (66) is onder meer aange klaagd voor moord, verkrachting en vervolging tijdens het geweld dat uitbrak nadat hij had gewei gerd zijn nederlaag bij de presi dentsverkiezingen van vorig jaar te erkennen. Hierdoor belandde het land bijna in een burgeroorlog. Bij het geweld kwamen zeker drie duizend mensen om het leven. Gbagbo is het eerste voormalige staatshoofd dat door het ICC ge vangen is genomen sinds het hof in 2002 werd opgericht. Wel is de Sudanese president Omar al-Bas- hir aangeklaagd wegens genocide, evenals wijlen de Libische leider Kaddafi wegens misdaden tegen de menselijkheid. „Gbagbo staat terecht voor zijn in dividuele verantwoordelijkheid in de aanvallen van zijn troepen te gen burgers", zegt ICC-aanklager Luis Moreno-Ocampo. „Hij is on schuldig tot het tegendeel is bewe zen en hij heeft alle recht en alle mogelijkheden om zich te verdedi gen." Moreno-Ocampo benadrukte dat beide kampen van het politieke to neel in Ivoorkust misdrijven heb ben begaan in de chaos na de ver kiezingen en dat zijn onderzoek voortduurt. Ook aanhangers van Alassane Ouattarra hebben ernstige misdrij ven gepleegd en zijn daarvoor nog niet veroordeeld, aldus Reed Bro- dy van mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW). Hij sprak evenwel van 'een geweldige dag voor de slachtoffers van Lau rent Gbagbo, voor de bevolking van Ivoorkust, voor de internatio nale rechtspraak'. De Verenigde Naties, HRW en Amnesty International hebben vastgelegd hoe Ouattara-getrou- wen dorpen in brand staken waar Gbagbo-aanhangers woonden en degenen die niet wisten te ontko men executeerden, onder wie ouderen en gehandicapten die in matrassen werden gerold en in brand werden gestoken. Dat Gbagbo was uitgeleverd aan het ICC sijpelde pas echt goed door in Ivoorkust toen hij al op het vliegveld in Rotterdam was ge land. De meningen onder de Ivori- anen in de hoofdstad Abidjan over de uitlevering zijn verdeeld. De 20-jarige automonteur Diomande Souleymane is niet blij. „Ik had ge wild dat hij hier zou sterven. Hij verdient de dood." Zijn rechter arm is niets meer dan een stomp je. De jonge Ivoriaan werd geraakt door een kogel terwijl hij tegen Gbagbo protesteerde. De 22-jarige student Baikoro Balie gelooft in gerechtigheid via het ICC. Hij zag drie vrienden voor zijn ogen worden doodgeschoten in een koffieshop en kon zelf ter nauwernood ontkomen. „Ons rechtssysteem is niet goed genoeg voor een eerlijk proces." Bekend van TV twist® Wiggle twist® Step twist® Bounce twist® Stretch twist® Jump NIEUW! De Turn en de Jump zijn de nieuwste aanwinsten van de twist® designcollectie! Twee nieuwe revolutionaire stoelen! Het spraakmakende design is gecombineerd met ultiem comfort. Het Nieuwe Relaxen is wederom begonnen! Vraag direct de gratis brochure aan via 0341 - 26 06 76 of kijk op www.twistcollection.nl Breda, Grenssteen 15 Goes, Albert Plesmanweg ic Waalwijk, Prof. Zeemanweg 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9