41 binnenland 'Laat de PW eerst Downloadverbod ligt lastig November was zeldzaam zachte en droge maand Camera ontdekt op raam diamantair ONDERWIJSBEGROTING Ouders moeten nauwer betrokken raken bij het onderwijs van hun kind, vindt onderwijsminister Van Bijsterveldt. De PW gelooft vooral in beleefdheid ten aanzien van de docent. 1 donderdag 1 december 2011 I 88 m Ni Ni NR mBHN RB 8H IN Ni 88 mummm MIDDELBURG - Zeeland heeft een uitzonderlijk droge en zachte maand achter de rug. Op sommige plaatsen heeft het geen enkele dag gevroren. Nederland beleefde in 2011 de droogste november in ruim hon derd jaar. De neerslagsom was 11 mm; vorig jaar was in De Bilt nog 83 mm gemeten in november. Op veel plaatsen viel gedurende 21 da gen geen druppel neerslag. Op de droogste plekken viel in de hele maand november maar 2 tot 5 mm neerslag. In De Bilt werden gedurende de maand november 52 uren zonne schijn geteld. Er was bijzonder veel verschil in het aantal uren zonneschijn in het zuiden (Maas tricht: 125 uur) en in het noorden van het land (op sommige plaat sen slechts 65). Vorig jaar november was de gemid delde temperatuur in Nederland 5,8 graden; dit jaar 7,2. In Arcen werd op 4 november zelfs een tem peratuur van 19,7 gemeten. In het midden van de maand was er even een flinke dip in de tempe ratuur. In de Bilt werd op 14 november de eerste vorstdag na de zomer ge turfd. In totaal werden er acht vorstdagen geteld, tegen vijf nor maal. Zeeland bleef op een aantal plaatsen de hele maand nog vorst- vrij. AMSTERDAM - Een poging van cri minelen om hun slag te slaan bij Coster Diamonds aan het Amster damse Museumplein is verijdeld. Een medewerker ontdekte terwijl hij zijn handen stond te wassen en intussen om zich heen keek een minuscule camera op het raam, vertelde directeur Kees Noomen gisteren. Het cameraatje stond gericht op een kluis. De politie constateerde dat het verbonden was aan een op nameapparaat dat was wegge werkt achter het lood, aldus Noomen. Het raam waarop de camera zat be vestigd, bevindt zich op 15 meter hoogte. De directeur stelt vast dat er de nodige moeite is gedaan om het daar te bevestigen. Hij ver moedt dat de dieven overdag hun slag hadden willen slaan, omdat de kluisruimte 's nachts op het nachtslot gaat. Op andere ramen vond de politie ook sporen van bij zonder sterk tape. Noomen kan het cameraatje niet in verband brengen met eerdere in cidenten. „Dit is weer iets nieuws. Criminelen worden steeds inven- PAUL KUSTERS De leerling moet weer 'u' en 'meneer' tegen de docent zeggen, vindt de PW. Maar de Tweede Kamer stelt dat de pot de ketel verwijt dat hij zwart ziet. door Annemieke Kooper en Joep Trommelen Het is op zijn zachtst ge zegd een beetje iro nisch, meende D66-Ka- merlid Boris van der Ham. Opvallend, vond SP-collega Jasper van Dijk. En ook de PvdA, GroenLinks en het CDA lachten schamper. De PW, zo vonden ze had zojuist een plan gelanceerd dat haaks staat op de eigen daden. De gedoogpartij wil dat leerlingen weer 'meneer' en 'u' tegen hun leerkracht zeggen, verwoordde PW'er Harm Beertema gisteren bij de behandeling van de onder wijsbegroting in de Tweede Ka mer. Een 'noem-mij-maar-me- neer-Beertema'-plan. Zo moet het respect voor de leerkracht terugke ren in de klas en voor eens en voor altijd duidelijk worden wat de verhouding moet zijn tussen le raar en leerling. Want, meent Beer tema, die verhouding is scheef Bo vendien heeft de school de taak om kinderen op te voeden en moet juist daar het goede voor beeld worden gegeven. „Tutoyeren is zóóó 1975." Maar bedrijfspoedel of islamiti sche aap, mag je dat dan wél tegen een leraar zeggen, vroeg Van der Ham. Want waren dat niet de ter men die de gedoogpartij eerder zelf in de Kamer gebruikte? „Ook de Kamer heeft een voorbeeldfunc tie", stelde PvdA-Kamerlid Tanja - -A."." f m i 1 Jadnanansing. CDA-Kamerlid Jack Biskop vroeg zich af hoe het taalge bruik van een PW-leraar er uit ziet. Ook inhoudelijk staan de par tijen niet achter het plan, omdat ze vinden dat de school hiervoor zelf maar regels moet opstellen. Beertema verweet zijn collega's 'se lectieve verontwaardig'. Volgens hem is het debat in het Nederland se parlement netjes en beleefd in vergelijking met andere landen. Ook vond hij hij het 'flauw' om de 'mores die in het parlement heer sen, te vergelijken met de opvoe dingssituatie in het onderwijs'. „Buiten de Kamer worden kinde ren ook blootgesteld aan ander taalgebruik", probeerde hij verder. „Ze kijken naar YouTube en zien dan allerlei fitties enzo (ruzies, red.)." Met een schuin oog keek hij daarbij naar een schoolklas op de publieke tribune die instemmend giechelde. Een voorstel om ook in de Kamer omgangsvormen vast te leggen, zo beet hij Jesse Klaver (GroenLinks) toe, zou hij dan ook nooit steu nen. „In de hitte van de strijd zijn wij buitengewoon netjes. Maar elk Kamerlid gaat over zijn eigen taal gebruik." Eventjes hield de Kamer ook nog de SGP een spiegel voor. DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) zet zijn plannen voor een download verbod door. De Tweede Kamer is tegen een verbod, maar Teeven hoopt door handreikingen alsnog zijn zin te krijgen. Dat zei hij giste ren tijdens overleg met de Kamer. Teeven beloofde privacy en vrij in ternet goed in het oog te houden door met 'heel grote waarborgen' voor de consument te komen. Volgens Peter Kager, juridisch advi seur bij ICT-adviesbureau ICT- Recht, is een downloadverbod ech ter moeilijk uitvoerbaar: „Je moet het surfgedrag van de individuele gebruiker volgen om na te gaan welk sites er worden bezocht en of er wel betaald wordt voor legale downloads. Dat is bijna niet te doen. Daarnaast betekent de maat regel een grote inbreuk op de pri vacy van de internetgebruiker." Kager ziet nog wel een andere op tie. Het filteren van illegale platfor men door internetproviders zou uitkomst kunnen bieden. „Ook al is dat een moeilijke oplossing. Stichting Brein bereidt een zaak voor tegen XS4all en Ziggo om ze te verplichten illegale platforms buiten te sluiten. De uitkomst kan een nieuw middel tegen illegaal downloaden opleveren." De uitspraak in de zaak volgt 11 ja nuari volgend jaar. Het Europees Hof bepaalde eerder dat EU-lidsta- ten internetproviders niet mogen verplichten een algemeen filtersys teem te installeren dat het illegaal downloaden van bestanden moet voorkomen. Zo'n verplichting is in strijd met Europese regels. Je mag een dienstverlener geen algemene verplichting opleggen om toezicht te houden, oordeelde de rechters. In Frankrijk is er al wel een down loadverbod van kracht, weet Ka ger. „Als je drie keer wordt 'be trapt' bij het downloaden van ille gale bestanden word je afgesloten. Gebruikers worden actief in de ga ten gehouden." Toch vindt Kager deze aanpak geen oplossing. „De inbreuk op de privacy van de inter netgebruikers is te groot en biedt dus geen wenselijke oplossing." Volgens Kager is een samenwer king tussen overheid en industrie de ideale oplossing. „De overheid moet verouderde wetten aanpas sen, terwijl de industrie moet wer ken aan initiatieven om hun waar aantrekkelijker aan te bieden onli ne. Een goed voorbeeld is muziek dienst Spotify." Spotify is een streaming muziekdienst die toe gang biedt tot miljoenen liedjes door een abonnement. Spotify is in principe een gratis dienst. Voor onbeperkte toegang tot muziek zonder reclame moet er echter be taald worden. Een definitief besluit over het downloadverbod laat op zich wachten. In mei wil de Kamer op nieuw debatteren over de kwestie. MINBER JONSEREN IN BE BUST ANC» BIJ ONZE JONSEN LIST HET AANSNIJÖEN VAN BIT ONDER WERP NU EENMAAL SEVOELI©... -TOOS EN HENK# NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4