Zeeland PZCI, Ongewenste bijvangst terugdringen ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 ZEEVISSERIJ Tweede Kamer wil sector kans geven zelf aan vermindering te werken 22 en 23 Speelplein Antoniusschool in Axel is helemaal niet saai meer Waterpeil nog nooit zo laag in groeve Aanhouding voor mishandeling in café Veiling loonbedrijf Baert in Koewacht begint 5 december Zonnige planning voor verbreding Tractaatweg Woonlasten gaan omhoog, terwijl de huizenprijs daalt Donderdag 1 december 2011 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf BRESKENS - Zeevissers moeten de kans krijgen alles uit de kast te ha len om ongewenste bijvangst van ondermaatse vis terug te dringen. Met een motie van die strekking heeft de Tweede Kamer onlangs in meerderheid CDA-staatssecretaris van visserij Henk Bleker terugge floten. Bleker wil in navolging van de Eu ropese Unie vanaf 2014 een aanlan- SOMKHHMMHMMMHiMi dingsplicht invoeren voor onder maatse vis. Voor tong, de belang rijkste vissoort voor Zeeuwse vis sers, zou die verplichting 1 januari 20t5 moeten ingaan. Voor schol is die later gepland. Visserijbestuurder Jaap Fenijn uit Breskens is radicaal tegen een aan landingsplicht of - in ambtenaren- jargon - discardsban; discards bete kent letterlijk 'afdankertjes'. Hij on derkent dat in de visserij vrij veel ondermaatse vis overboord wordt gezet. „Maar we zijn al volop bezig die hoeveelheid terug te dringen. We moeten de kans krijgen daar mee verder te gaan. Met een aan landingsplicht bereik je het tegen overgestelde. Niet één visser zal al zijn ondermaatse vis aan wal bren gen. ]e hebt twee man extra nodig om alles precies uit te sorteren en aan boord is ook geen ruimte voor alle vis." Landelijke visserijorganisaties heb ben staatssecretaris Bleker hiervan proberen te overtuigen. De aanlan dingsplicht als drukmiddel om on gewenste bijvangst te verminderen wilde hij echter niet laten schie ten. De Tweede Kamer gaf wel ge hoor aan de oproep vanuit de vis serijsector. Die steunde in meerder heid een SGP-motie om de sector de ruimte te geven te werken aan het terugbrengen van de hoeveel heid discards. Secretaris Geert Meun van de lan delijke visserijorganisatie VisNed is blij met de aangenomen motie „Ook wij willen zo min mogelijk discards, maar je kunt de praktijk niet uit het oog verliezen. Hon derd procent schone visserij is on mogelijk." De visserijsector wil onder meer onderzoeken hoeveel ondermaat se vis weer levend overboord gaat. Meun: „Die onttrek je dus niet aan het bestand en bij een aanlandings plicht wel." Hij pleit ook voor meer vergunningen voor elektri sche visserij waarbij veel minder wordt bijgevangen. Nu zijn er 42 vergunningen, vijftig vissers staan op een wachtlijst. AXEL - Een beetje saai, vonden de leerlingen van basisschool Antonius in Axel hun school plein. Maar nu niet meer, want de ouderraad en ouders hebben de handen uit de mouwen gestoken om het plein een stuk gezelliger te maken. Speeltuigen zijn opgeknapt, banken en hekken kregen een kleurtje. Het hoogte punt was de plaatsing van een fraai speeltoe stel dat luistert naar de naam 'low-rotator'. Een cadeau van de jarige ouderraad en de Ra bobank, die de dure ondergrond sponsort. Na dat een 'test-Piet' alle toestellen had goedge keurd, kon het plein gisteren officieel worden geopend door de oprichtster van de ouder raad, juf Mien en de jarige Vinny, die gisteren vijf jaar werd. foto Peter Nicolai NIEUW-NAMEN Het grondwaterpeil in de Meester Van der Heijden-groeve in Nieuw Namen is in 26 jaar nog nooit zo laag geweest, aldus oud-beheerder Richard Bleijenberg. Hij meet al die jaren elke veertien dagen het waterpeil. Deze week kwam hij op twee centimeter onder NAP uit, ter wijl het normaal in deze tijd vijftig tot zestig centimeter boven NAP moet staan. De waterpoel voor am fibieën in de groeve staat ook bijna droog. „Die moet groter worden." HULST Een 48-jarige Hulsterse is gister middag door de politie gearres teerd op verdenking van mishande ling. De vrouw spoot 14 november een bezoeker van een café in Hulst met een spuitbus deodorant in het gezicht. Dat gebeurde na een woor denwisseling. Het slachtoffer, een 28-jarige inwoner uit het Vlaamse Sint Gillis-Waas (B), deed aangifte van mishandeling. De verdachte kon na verhoor naar huis met een dagvaarding voor een rechtszaak. KOEWACKT - Het in vijftien landen opererende veilingbedrijf Troost wijk begint maandag 5 december met de online veiling van alle ma chines en apparaten van loonbe drijf Baert in Koewacht. In totaal worden meer dan vijfhonderd ka vels aangeboden, waarmee de vei ling de grootste is van Troostwijk dit jaar. „Alle kavels zijn op de website van Troostwijk Veilingen zo uitvoerig beschreven dat je de machines en andere spullen niet meer hoeft te zien", vertelt Mark Baert, één van de eigenaren van het loonbedrijf Toch vindt er zaterdag 10 decem ber van 10.00 tot 16.00 uur nog een kijkdag plaats aan de Klap- straat 30 in Koewacht. De veiling via de website van Troostwijk ein digt maandag 12 december om 14.00 uur. De kopers kunnen een week later van 9.00 tot 16.00 uur hun waar ophalen. De neven Mark en Paul Baert be sloten eerder dit jaar hun bedrijf te beëindigen, omdat het steeds moeilijker is rendabel te draaien. „En", zei Mark half augustus in de ze krant, „je moet dit werk met hartstocht doen, die is weg." Voor de achttien personeelsleden - on der wie drie 'losse' - is inmiddels ontslag verleend door het UWV. Het merendeel heeft elders werk gevonden, aldus Mark. Dankzij het ongekend mooie najaar zitten ook vrijwel alle landbouwwerkzaamhe- den erop. Het in 1934 begonnen loonbedrijf eindigt officieel 31 de cember.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45