'Kernenergie heeft zijn tijd echt gehad' iVSS® zeeland 13 Beroep Thermphos ingetrokken Gruwel of een kans? 'Jammer dat Zeeland afhaakt' commentaar Zeelandpromotie donderdag 1 december 2011 door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink De één vindt de bouw van een nieuwe kerncentrale een gru wel. De ander ziet juist grote kansen. Een rondje langs maat schappelijke organisaties. Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging, Wies Saman: „Een tweede kerncentrale bete kent meer banen voor hoogge kwalificeerde mensen. Dat maakt Zeeland aantrekkelijker. Behalve directe werkgelegen heid, komen er ook meer indi recte banen bij bijvoorbeeld toeleveranciers. Duurzame energie is prachtig, en moet ook. Maar Delta is een bedrijf j en is in de laatste jaren ge- j dwongen te investeren in duur- j zame energie. We hebben ge- j zien waartoe dat heeft geleid." i Borsseleanee, Marieke van I Riet: „Ik kan geen goede argu- menten verzinnen om een i nieuwe kerncentrale te bou- j- wen. De 75 banen die het le- f vert, weegt niet op tegen alle I ellende. Denk aan het afval en |J de opwerking van splijtstoffen. Kernenergie is ook niet C02-neutraal. Bij de winning van brandstof uranium komt wel CO2 vrij; zo bekeken stoot een kerncentrale net zoveel CO2 uit als een gascentrale." MKB Zeeland, Louise Be- duwé: „De meningen in het midden- en klein bedrijf zijn verdeeld. Sommige onderne mers hebben er baat bij als er een tweede centrale komt. An deren vinden dat energie duur zaam moet worden opgewekt. MKB Zeeland heeft geen eens luidend standpunt van voor of tegen. Het ligt genuanceerd." Ed d'Hondt, Zeeuwse onder- wijsautoriteit: „Een tweede kerncentrale is van van grote betekenis voor de kennisinfra structuur van Zeeland. Energie is de sector waar Zeeland het qua ontwikkeling in zou moe ten zoeken. Nucleaire energie is een niche markt, waarmee de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy studenten kunnen aantrekken. Ook het belang voor het middelbaar be roepsonderwijs is groot." www.pzc.nl Thom van Riet is be stuurslid van de Zeeuwse Milieufede ratie en tegen de bouw van een twee de kerncentrale. Maar genuan ceerd in zijn argumenten. Waarom geen tweede kerncentra le in Zeeland? Na de Oosterschel- dekering en de Westerscheldetun- nel zou dat toch weer een mooi megaproject zijn." „De vraag is wat je wilt berei ken met een tweede kerncentra le. Als je zo'n project be schouwt als een stimulans voor de Zeeuwse werkgelegenheid dan zijn de opbrengsten zeer be perkt: 150 a 200 banen. Zo'n zelfde aantal is nu ook bezig bij Heerema windmolens te bou wen. Natuurlijk levert de bouw op zich tijdelijke werkgelegen heid en toegevoegde waarde op. Maar zet dat eens af tegen de schade aan het imago van Zee land van een schone provincie." Wat zijn de consequenties als het plan van Delta ondanks het ver zet ertegen toch doorgaat7 „Dan vergroten we het pro bleem van het radioactief afval en van de risico's die aan kerne nergie verbonden blijven. En dat doe je om stroom op te wek ken die we in Nederland niet nodig hebben. ]e kunt erop wachten dat er bij Borssele koel torens verrijzen om aan vol doende koelcapaciteit te ko men. Het merkwaardige is dat 'Delta richt zich liever op kernenergie dan op duurzaam' Nederland nauwelijks iets doet aan windparken op zee, terwijl andere Noordzeelanden daar veel actiever in zijn." Wat doet dat dan voor duurzame/vernieuwbare energie? „Delta richt zich blijkbaar liever op kernenergie dan op duur zaam. Dat kan voor Zeeland met het oog op de werkgelegen heid wel eens een gevaarlijke strategie blijken te zijn. Delta heeft het steeds over Zeeuwse verankering, maar wat blijft daarvan over als de financiële deelname van het bedrijf toch een maatje te groot is en Delta in buitenlandse handen komt. Zo'n nieuwe eigenaar hand haaft echt geen groot kantoor in Middelburg. Ik merk ook dat de erkenning van Delta dat een tweede kerncentrale alleen maar als een economische acti viteit moet worden beschouwd, bij delen van de Zeeuwse bevol king verwondering wekt. Ze herinneren zich Delta nog als een echt nutsbedrijf dat energie en water leverde in Zeeland." Geven de voorstanders van kerne nergie zich voldoende rekenschap van de kernramp in Fukushima? „Er wordt veel werk gemaakt van die stresstests. Daar heb ik geen wantrouwen tegen. Maar als je er van een afstand naar kijkt, moet je constateren dat kernenergie zijn tijd echt heeft gehad. Er moet nu voor echte vernieuwing worden gekozen." Hoe staat u er zelf in? „Ik ben tegen kernenergie om dat die niet duurzaam is, maar door echt goede argumenten zou ik me misschien wel laten overtuigen." Het blijkt lastig voor Zeeland om zich na tionaal en internatio naal goed te presen teren. Campagnes ter promotie van deze provincie pakken zel den goed uit. Daarom leek het een interessante optie om sa men met Brabant een gooi te doen naar de organisatie van de Floriade in 2022. Maar het feest gaat niet door. Zeeland haakte af en vervolgens lieten ook Bra bant, Tholen en Bergen op Zoom weten zich niet langer kandidaat te stellen. Echt rouwig hoeft Zeeland daar niet om te zijn. Gezien de loca tiekeuze - de Auvergnepolder bij Halsteren - dreigde het voor al een Brabants feestje te wor den. En het is de vraag of dat een investering van Zeeuwse miljoenen rechtvaardigt. Zee land dreigde genoegen te moe ten nemen met de rol van bij wagen. Dat neemt niet weg dat samenwerking bij gelegenheid een interessante optie kan zijn. Dat kan Brabant zijn, maar ook Vlaanderen is in veel opzichten een interessante partner. A'.-.'. SPORT Al het internationale, nationale en Zeeuwse sportnieuws vindt u op www.pzc.nl/sport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto NIEUWDORP - De Dorpsraad Nieuwdorp heeft het beroep tegen de vergunning van Thermphos in getrokken. In een verklaring laat de dorpsraad weten nu wél vertrouwen te heb ben in het beleid van de provincie ten aanzien van de fosforfabriek. De raad stelde eind 2010 vooral be roep in omdat ze het gevoel had dat er niet naar de klachten uit Nieuwdorp geluisterd werd. Ook had de Dorpsraad Nieuw dorp geen hoge pet op van de daadkracht van de provincie. Inmiddels voelt de dorpsraad zich serieus genomen als gesprekspart ner van zowel de provincie als Thermphos. 'Uit de terugkoppe ling blijkt dat er door alle partijen serieus aan oplossingen wordt ge werkt.' De norm voor dioxine die de provincie vanaf 2015 aanhoudt, is zelfs lager dan de bovengrens die de dorpsraad hanteerde. De hoge schoorsteen waar de raad om vroeg, komt er niet. In plaats daarvan pakt Thermphos het pro bleem van de geuroverlast bij de bron aan. „Aan de gesprekken die we hebben gevoerd hebben we het gevoel overgehouden dat we de eis van de verhoogde schoor steen kunnen laten vallen.' Bovendien, schrijft de dorpsraad, als de raad in het gelijk gesteld wordt, bestaat kans dat de milieu vergunning uit november 2010 komt te vervallen. De oude vergun ning die dan van kracht wordt, uit 1993, is 'vele malen ongunstiger', al dus de dorpsraad. door Rob Paardekam THOLEN - Burgemeester Willem Nuis van Tholen vindt het jam mer dat de provincie Zeeland zich heeft teruggetrokken uit de kandi datuur voor de Floriade. „Ik denk dat het evenement de regio veel had kunnen bieden." De provincie hikt aan tegen de ho ge kosten. Ook het feit dat de Flo riade in de Auvergnepolder bij Hal steren zou worden gehouden, kon niet op veel enthousiasme rekenen in Middelburg, Nuis heeft daar ondanks zijn te leurstelling begrip voor. „Bij de provincie zien ze die polder toch als Brabant, ondanks dat hij vlak bij Tholen ligt", stelt de burge meester. „Dat wij er als Tholen van zouden meeprofiteren lijkt me duidelijk, maar ik kan me voor stellen dat ze in Middelburg graag een spin off voor de hele provincie wilden zien. Aan de andere kant: Tholen is ook Zeeland, hoor." Nuis denkt overigens dat wel dege lijk de hele provincie profijt had kunnen hebben van een Floriade in de Auvergnepolder. Ondanks dat de kandidatuur niet doorgaat, vindt Nuis dat er wel winst is geboekt in de samenwer king tussen Zeeland en West-Bra bant. Hij is daar een warm pleitbe zorger voor. „In het rapport dat we hebben laten maken, staat dui delijk opgesomd wat de sterke kan ten van Zuid-West Nederland zijn. Ik hoop dat we daar in de toe komst iets mee gaan doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3