'Voor minder dan dit gaat we i8l zeeland Musea Goes en Kapelle RefoAnders opent huiskamer in Goes Aanrijding door laagstaande zon Lezing over stranding City of Benares Adventzang in de Bethelkerk Kerstmarkt op plein Ambachtscentrum TOEKOMST MUSEA Het stichtingsbestuur van de musea in Goes en Kapelle ziet de toekomst rooskleurig in, mits de subsidiërende gemeenten niet verder de geldkraan dichtdraaien. donderdag 1 december 2011 GOES Woensdagmiddag vond op de krui sing Deltaweg /Nieuwe Rijksweg in Goes een aanrijding plaats. Een 62-jarige automobiliste uit Middel burg sloeg vanaf de Deltaweg de Nieuwe Rijksweg op maar verleen de hierbij geen voorrang aan een 75-jarige automobilist uit de ge meente Borsele. De vrouw is waarschijnlijk ver blind door de laagstaande zon, want ze dacht dat het verkeerslicht op groen stond. WESTKAPELLE W.J Deijnen geeft vanavond om 19.30 uur in Westkapelle Herrijst een lezing over de stranding van de City of Benares in 1911 voor de kust van Westkapelle. Het schip brak bij de stranding in tweeën. Ne gen bemanningsleden verloren het leven. Het enige dat resteerde was de scheepsbel. Deijnen bezit deze bel. Vooraf opgeven verplicht via 0118-570700 of info@polderhuiswestkapelle.nl GOES Ds A. Jobsen gaat zondag 11 decem ber voor in een Adventzangdienst in de Bethelkerk aan de Bea- trixlaan in Goes. Aan de dienst werkt ook het jongerenkoor mee en er is begeleiding van het combo Nova Melodica uit Kapelle. Rudy Gorsse bespeelt het orgel. De dienst begint om 18.30 uur. Na afloop is er gelegenheid voor ont moeting in de foyer waar koffie, thee en limonade ldaar staan. GOES In het Ambachtscentrum in de Hol- landsche Hoeve in Goes, wordt za terdag en zondag 10 en 11 decem ber de traditionele kerkstmarkt ge houden. Op het middenplein tus sen de geopende ateliers staan tal van kraampjes met onder meer Zeeuwse producten, kerststukjes kaarsen, quilts en goede doelen, waaronder Hope for Life. Wie zelf wil knutselen, kan in de ateliers te recht Op beide dagen is de markt tussen 13.00 en 17.00 uur open. door Frank Balkenende v oorzitter Toine Wevers van de stichting Beve- landse Musea is duide lijk: met een begroting van zo'n zes ton kun je twee mu sea overeind houden. Maar: „Als gemeenten na 2013 minder subsi diëren dan ze nu doen en Goes bij voorbeeld nog eens de voorgeno men korting van 75.000 euro door voert, dan zakken we door de bo dem. Voor minder dat dit gaan we het niet doen." De museumvoorzitter vindt dat de musea voldoende zijn gekort. „Kijk nou eens wat er de afgelo pen jaren al is bezuinigd. Zet je de bijdragen van 2013 af tegen 2009, dan scheelt dat een ton aan inkom sten. Dat is dus al ingeleverd." In een perspectiefnota die aan de colleges van B en W van Goes, Ka pelle, Borsele en Noord-Beveland is verstuurd, schetst het museum bestuur eén hoopvolle toekomst. Bij gelijkblijvende subsidies kun nen de musea in Goes en Kapelle met een begroting van een kleine zes ton blijven draaien. Zo kun nen de beroepskrachten binnen boord blijven. Nou ja, niet hon derd procent. Door natuurlijk ver loop wordt een baan van 0,3 fte niet meer ingevuld. Blijven 3,5 for matieplaatsen over. Om de eindjes aan elkaar te knopen, moet de mu seumstichting meer in komsten genereren. Daar is het al een tijdje mee bezig en dat gaat buitengewoon goed, zegt Wevers. In 2010 wisten het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle samen 133.000 euro binnen te sle pen. Dat is 19 procent van de jaar rekening. Dit jaar verwacht het be stuur zelfs een stijging naar 21 pro cent. De komende jaren probeert het be stuur de inkomsten verder op te schroeven, omdat Borsele vrijwel zeker wegvalt. Aan de andere kant wil het ook wat kosten besparen. Hoe ziet het museumbestuur dat voor zich? Inkomsten: Er kan meer in de kas vloeien door dagarrangementen te blijven aanbieden. Dit jaar kwamen er al 40 (bus-)gezelschappen naar beide musea. De speciale tentoonstellingen rond merklappen waren een grote hit. De laatste trok 15.000 bezoe kers naar de Grote Kerk. Het mu seumbestuur denkt dat het streek museum nog meer bezoekers zal trekken als het zich verder speciali seert in textiel. Mede in combina tie met een toekomstig kleder drachtkenniscentrum in het aan grenzende Oude Manhuis - een plan dat nog steeds in het achter hoofd zit - biedt dat kansen. Uit onderzoek blijkt namelijk dat mu sea met een duidelijk profiel het beter doen dan reguliere streekmu sea. Meer sponsors werven en ze on der meer ruimte bieden op de website. Inmiddels heeft de stich ting de steun van Bison, AMZ Borssele, meubel- en rijtuigstof- feerderij Brouwer en boekhandel/ uitgeverij Paard van Troje. De museumcafés uitbreiden, zo dat er meer mensen terecht kun nen, en ze ook verhuren. Museumdirecteur Hans Oomen. Organiseren van cursussen, workshops, excursies en lezingen. Extra tentoonstellingen in het oude Goese stadhuis tijdens de zo mermaanden. Extra thema-tentoonstellingen, soms in combinatie met verkoop van bijvoorbeeld prenten. Doorgaan met de fruitteeltfiets tocht in Kapelle. Besparingen: Het museumbestuur wil na drukkelijk samenwerken met ande re musea op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Bijvoor beeld op het gebied van admini stratie, inkoop, gebruik van eikaars medewerkers en collectie. Het kijkt daarbij in eerste instantie naar het Oosterscheldemuseum in Yerseke en de Stoomtrein Goes-Borsele. Het museumbe stuur onderstreept dat samenwer king geen gevolgen hoeft te heb ben voor de identiteit van musea. Investeringen: Het Fruitteeltmuseum in Kapel le is al een gecertificeerd museum, het HMDB in Goes nog niet en zonder dat keurmerk kun je ook moeilijk fondsen werven. Breek punt is de staat van het depot aan de Westhavendijk. Zo'n 50.000 eu ro is nodig om het depot te laten voldoen aan de eisen, met name als het gaat om klimaatbeheersing. Het idee is om daarvoor een deel van het legaat van Cornelia Jacoba van der Linden te gebruiken. Zij liet het museum in 2007 zes ton en een lap grond na. Vorig jaar nog wegbezuinigd in het plan van het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling, nu lijkt museumdirec teur Hans Oomen ook na 2013 ver zekerd van zijn baan. Ook de mees te vaste krachten kunnen blijven. Het is nog te vroeg om hard te jui chen, maar Oomen 'heeft een posi tief gevoel'. Ook over het reilen en zeilen van beide musea. „Het is al gelukt meer geld binnen te halen. Kijk, we hebben vier nieuwe spon sors op de website staan. Trou wens ook onze site doet het goed qua bezoekersaantallen. Per dag hebben we 58 unieke bezoekers. Dat is ongeveer evenveel als het door Luc Oggel GOES - Stichting RefoAnders, die opkomt voor de belangen van christelijke homo's, heeft een zoge heten 'huiskamer' geopend aan de Lange Vorststraat 36 in Goes. In zo'n huiskamer kunnen man nen en vrouwen met homoseksue le gevoelens elkaar in een ver trouwde christelijke en veilige sfeer ontmoeten om te praten over de vragen die hen bezighou den. Het is de derde huiskamer die RefoAnders opent, na Rotter dam en Apeldoorn. Volgens de Stichting van Middelburger Johan Quist lopen juist in Zeeland, waar de orthodox-christelijke levensbe schouwing ruim is vertegenwoor digd, mensen met homoseksuele gevoelens met veel vragen rond. Zoals bijvoorbeeld hoe zij met hun geaardheid kunnen functione ren binnen het orthodox-christelij ke geloof De huiskamer aan de Lange Vorst- raat is in de even maanden op de tweede donderdagavond van de maand geopend van 18.30 tot 22.00 uur, in de oneven maanden op de tweede zaterdag van de maand van 15.00 tot 22.00 uur. Er is een bibliotheek aanwezig met boeken over homoseksualiteit. www.refoanders.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38