21 zeeland 'Logische stap naar duurzame energie' 'Bezuiniging komt hard aan' Dag Sinterklaasjedahag, dahag PZC donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! ®8smm donderdag 1 december 2011 door Willem van Dam Zeg Willem, lever nou ein delijk eens je verlanglijst je in. Maar veel verder dan een mooi boek, een lekker luchtje, of een fijne cd rei ken mijn wensen nooit En dus krijg ik al jaren rond de vijfde de cember een mooi boek, een lekker luchtje en een fijne cd. En al die ja ren roep ik uitbundig 'wat een ver rassing' als ik dat mooie boek, dat lekkere luchtje en die fijne cd van het sinterklaaspapier ontdoe. Morgenavond vieren wij pakjes avond. Samen met onze kinderen en een ontzagwekkende stoet kleinkinderen. Ik weet zeker dat ik weer een mooi boek, een lekker luchtje of een fijne cd zal ontvan gen - met bijbehorend standaard- rijm: De Sint liep urenlang te prakkedenken Wat hij die Willem nu weer zou schen ken Wordt het een boek, een luchtje of een cd Uitpakken Willem, en veel plezier er mee. En toch verheug ik mij er zeer op. De kleinkinderen (het zijn er in middels acht!) zijn al weken hele- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 maal in De Sint. Ze dragen zwar- tepietenpakken of hebben een sin terklaasmuts op het hoofd, ze ma ken op school prachtige tekenin gen voor de sint, zingen vol over gave het Sinterklaas Kapoentje bij de centrale verwarming en stoppen als lokkertje een winterpeen in hun schoen. Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht! Morgenavond öm half zeven komt Sinterklaas bij ons op bezoek. Een huurling. Voor een paar tientjes (inclusief Piet) zal hij een half uur lang plaatsne men op een gemakkelijke leun stoel die de kleinkinderen van feestelijke slingers hebben voor zien. En dan maar hopen dat sint niet in kennelijke staat verkeert, zoals ons enkele jaren geleden overkwam. Met wankelende tred betrad hij ons pand, struikelde over de drempel en landde ge strekt in de gang - mijter af, staf stuk. Haastig werkten we hem de deur uit, net op tijd om te voorko men dat hij onherstelbare schade in tere kinderzieltjes kon aanrich ten. Dag Sinterklaasje, dahag, da hag, zongen we hem na. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. 1 n het colofon treft u nadere Informatie aan, an Leen Kloosterman, hoofddocent en onderzoe ker nucleaire techniek aan de Technische Universiteit 'in Delft - en afkomstig uit Biekelinge, hoort tot de voor standers van de bouw van een tweede kerncentrale. War zijn de voordelen van een tweede kerncentrale? „Een kerncentrale betekent hoogwaardige werkgelegenheid op mbo-, hbo- en academisch niveau. In de huidige kerncen trale Borssele werken 250 tot 300 personen en gemiddeld zijn jaarlijks dezelfde aantallen bezig met onderhoud en derge lijke bezig. En een kerncentrale produceert geen CO2. Het Inter nationaal Energie Agentschap heeft een verontrustend rap port uitgebracht waarin staat dat we nog vijf jaar tijd hebben de C02-uitstoot aan te pakken. Anders stijgt de temperatuur onherroepelijk met 2 graden." Wat zijn de consequenties als het plan van Delta niet doorgaat „Dan zullen we iets anders moeten bedenken om de C02-uitstoot terug te dringen en in de stijgende vraag naar elektriciteit in Noordwest-Euro pa te voorzien. Inderdaad, Noordwest-Europa. Zo moet je de energiemarkt zien. Neder land heeft volop koelwater en havens aan zee voor de aanvoer van brandstoffen en beschikt daarmee over prima randvoor waarden voor elektriciteitsop- 'Je kunt niet de hele energievoorziening op zon en wind baseren' wekking. Die moet je benutten, de stroom exporteren en er een slaatje uit zien te slaan." Is dan duurzame/hernieuwbare energie nog een optie? „Zeker, maar duurzaam gaat langzaam. We zijn al jaren be zig met wind- en zonne-ener- gie. De kostprijs per kilowatt uur van een windpark op land is 9 cent, van een windpark op zee 13 cent en van elektriciteit uit kernenergie en kolen 5 cent. Bovendien kun je er niet je hele elektriciteitsvoorziening op ba seren, want je hebt nu een maal met windstilte en duister nis te maken. Er is nog een gro te slag te maken in de richting van duurzame energie. Op de korte termijn heb je er nog te weinig aan. In Duitsland is 50 miljard euro in zonne-energie geïnvesteerd en daarmee wordt 1 procent van de energie behoefte gedekt." Wekt de nucleaire sector niet heel sterk de indruk alsof er in Fukushima dit voorjaar niets is gebeurd? „Absoluut niet. Als er één sec tor volop mee bezig is, dan is het wel de nucleaire. Er wor den robuustheidsonderzoeken uitgevoerd. En Nederland is echt geen buitenbeetje met plannen voor een nieuwe kern centrale. Er zijn evenveel veel landen die uitbreiden als die ermee stoppen." Hoe staat u er zelf in? „Kernenergie is een logische optie naar een duurzame ener gievoorziening. We kopen er tijd mee en die hebben we hard nodig." door Edith Ramakers MIDDELBURG - De bezuinigingsope ratie van het Rijk van 10 procent op het werk aan de primaire dij ken komt hard aan bij Waterschap Scheldestromen. „De dakwerk zaamheden kosten ons jaarlijks 50 miljoen euro. Dat moeten we doen voor de veiligheid en blijven we doen. Maar dat komt op jaar lijks 5 miljoen euro extra", rekent dijkgraafToine Poppelaars voor. De extra kosten leveren in 2015 een tariefstijging op voor Zeeuw en. Deze 5 miljoen euro komt bo venop een eerdere bezuinigingso peratie van het Rijk van 4 miljoen euro voor Scheldestromen. Dit voorjaar besloot het Rijk dat de 26 waterschappen vanaf 2012 zelf het onderhoud aan waterkeringen moeten ophoesten. Dat was een kostenpost van 200 miljoen euro. Die rekening werd onder de water schappen 'solidair verdeeld'. Er werd gekeken naar economisch ac tiviteiten en aantal inwoners. Voor Zeeland betekende dat jaarlijks een kleine vier miljoen euro extra. Nu komt daar 'onverwacht en niet solidair' deze 10 procents maatre gel overheen van staatssecretaris Atsma„Wij zijn altijd binnen ons budget gebleven en nu worden we door het Rijk gepakt." Zeeland ver zet zich en 'we hopen collega-wa terschappen aan onze zijde te vin den'. De provincie Zeeland steunt Scheldestromen, omdat Zeeland 100 procent solidariteit verwacht van de waterschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2