2ol zeeland Zonnige planning voor Vissers vragen tijd om ongewenste bijvangst terug te kunnen dringen Bedrijven woest over slaapbelasting Veere 20% TOT 50% KORTING WINTERCOLLECTIES nr Ub Schrijfster Marianne Grandia bij De Fakkel Auto rijdt door na aanrijding met scooter Lezing over stranding City of Benares INFORMATIEAVOND Oplevering Zeeuws-Vlaamse noord-zuidroute is BLAUWE WINKEL Kerstuitvoering donderdag 1 december 2011 Met £tip de beste reisverzekering MIDDELBURG Schrijfster Marianne Grandia is za terdag tussen ïo.oo en 12.00 uur te gast bij de christelijke boekwinkel De Fakkel aan de Kromme Weele in Middelburg. Belangstellenden kunnen haar roman 'Witter dan sneeuw' laten signeren. Ze schrijft al acht jaar voor Eva, ver taalde tientallen boeken en spreekt regelmatig voor groepen vrouwen. Ze heeft de Stichting Selah opge richt TERNEUZEN Een automobilist is gisterochtend rond half acht doorgereden op de Mr. F.J. Haarmanweg in Temeuzen na een ongeluk. Een 17-jarige scoo terrijdster kwam ten val toen ze de autospiegel raakte. De politie zoekt de bestuurder en getuigen, 0900-8844. WESTKAPELLE W.J Deijnen geeft vanavond om 19.30 uur in Westkapelle Herrijst een lezing over de stranding van de City of Benares in 1911 voor de kust van Westkapelle. Het schip brak bij de stranding in tweeën. Ne gen bemanningsleden verloren het leven. Het enige dat resteerde was de scheepsbel. Deijnen, die de scheepsbel bezit, maakte van de stranding een ware studie. Vooraf opgeven verplicht via 0118-570700 of info@polderhuiswestkapelle.nl DOMBURG - Het recreatief bedrijfs leven in Veere is woest over het be sluit van de gemeenteraad om de toeristenbelasting al in 2013 met tien procent te verhogen. Dat blijkt uit een brief van de belangenorganisaties Recron, Veka- bo, KHN, FOV, HISWA, SVR en PPV. Die schrijven de gemeente dat ze verbaasd, verontrust en ge schokt zijn. Eerder dit jaar kregen de organisa tie van de gemeente te horen dat de verhoging pas in 2014 zou wor den doorgevoerd, en alleen wan neer de inflatie daartoe aanleiding zou geven. Nu Veere die afspraak door Harmen van der Werf Zo, dat is optimistisch. Ad Segers, provinciaal projectleider milieuef fect rapportage verbre ding Tractaatweg (Ter- neuzen-Zelzate), heeft net verteld dat alles half 2015 gereed zou moe ten zijn. Bezoekers van de informa tieavond over het project in De Halle in Axel hopen het met hem. Maar of 2015 echt haalbaar is? Ve len hebben zo hun twijfels. En dat is niet zo vreemd. Iedereen is het over eens dat de Tractaatweg moet worden verdub beld van één keer twee rijstroken naar twee keer twee rijbanen. Ver niet nakomt, zeggen de belangen organisaties het vertrouwen in het gemeentebestuur op. „De meerjarige afspraken die wa ren gemaakt, zijn onderdeel van onze bedrijfsvoering, financiële planning en marketingplanning. Doorkruisen hiervan heeft gevol gen voor de investeringsplannen van bedrijven." De organisaties noemen het schrij nend dat de belasting wordt ver hoogd voor 'gewone gemeentelijke taken'. Er dreigt ook nog een ver hoging van de btw van 6 naar 19%. „Beide maatregelen zijn funest voor het aantal overnachtingen." keerscijfers die Segers presenteert, spreken boekdelen. De Tractaat weg verwerkt momenteel op een doordeweekse dag 15.000 voertui gen per etmaal. In 2020 zal dat aan tal verdubbeld zijn tot 30.000. Twintig jaar later, in 2040, komen de rekenmeesters zelfs op 45.000 voertuigen per dag uit. „Maar dat is wel bij een maximale economi sche ontwikkeling van de Kanaal zone", tekent de projectleider van de provincie aan. Hoe dan ook, er moet iets gebeu ren om de capaciteit en vooral de verkeersveiligheid van de door gaande weg tussen Temeuzen en de Belgische grens te verbeteren. „Je kunt er nu op heel veel tijdstip pen op de dag al niet meer de maximum-snelheid van honderd kilometer per uur halen", vertelt een Axelaar. „We zien het dage lijks, de opstoppingen op die weg", geeft Dion Verhulst van het gelijknamige loonbedrijf bij Axelse Sassing (bij de afslag Tractaat- weg-Axel) aan. Hij hoopt zeker met provinciaal projectleider Se gers dat de weg half 2015 verdub beld kan zijn. „In 2006 hebben we al te horen ge kregen dat we geen bouwvergun ning kregen voor een nieuwe werk plaats. We willen uitbreiden, maar kunnen niet", verklaart Dion zijn benarde positie. Hij is voor verbre ding van de Tractaatweg, zonder meer, maar wil voor alles zeker heid over verplaatsing van zijn be- De aansluiting Tractaatweg-Axel bij de Axelse Sassing blijft bestaan en wordt ongelijkvloers. OP EEN GROOT DEEL VAN DE JEANS CASUALS VLISSINGEN - Quatre-mainsgroep Zeeland geeft op zaterdag 10 de cember om 14.00 uur een kerstuit voering in de Concertzaal van Ter Reede aan de Vredehoflaan 370 in Vlissingen. Aan de uitvoering werkt de talentenklas van de Zeeuwse Muziekschool mee. door Harmen van der Werf BRESKENS - Zeevissers moeten de kans krijgen alles uit de kast te ha len om ongewenste bijvangst van ondermaatse vis terug te dringen. Met een motie van die strekking heeft de Tweede Kamer onlangs in meerderheid CDA-staatssecretaris van visserij Henk Bleker terugge floten. Bleker wil in navolging van de Eu ropese Unie vanaf 2014 een aanlan dingsplicht invoeren voor onder maatse vis. Voor tong, de belang rijkste vissoort voor Zeeuwse vis sers, zou die verplichting 1 januari 2015 moeten ingaan. Voor schol is die later gepland. Visserijbestuurder Jaap Fenijn uit Breskens is radicaal tegen een aan landingsplicht of - in ambtenaren- jargon - discardsban; discards bete kent letterlijk 'afdankertjes'. Hij on derkent dat in de visserij vrij veel ondermaatse vis overboord wordt gezet. „Maar we zijn al volop bezig die hoeveelheid terug te dringen. We moeten de kans krijgen daar mee verder te gaan. Met een aan landingsplicht bereik je het tegen overgestelde. Niet één visser zal al zijn ondermaatse vis aan wal bren gen. Je hebt twee man extra nodig om alles precies uit te sorteren en aan boord is ook geen ruimte voor alle vis." Landelijke visserijorganisaties heb ben staatssecretaris Bleker hiervan proberen te overtuigen. De aanlan dingsplicht als drukmiddel om on gewenste bijvangst te verminde ren, wilde hij echter niet laten schieten. De Tweede Kamer gaf wel gehoor aan de oproep vanuit de visserijsector. Die steunde in meerderheid een SGP-motie om de sector de ruimte te geven te werken aan het terugbrengen van de hoeveelheid discards. Secretaris Geert Meun van de lan delijke visserijorganisatie VisNed is blij met de aangenomen motie De visserijsector wil onder meer onderzoeken hoeveel ondermaat se vis weer levend overboord gaat. Meun: „Die onttrek je dus niet aan het bestand en bij een aanlandings plicht wel." Hij pleit ook voor meer vergunningen voor elektri sche visserij waarbij veel minder wordt bijgevangen. Nu zijn er 42 vergunningen, vijftig vissers staan op een wachtlijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20