Charkov rekent zich rijk met komst Oranje Gdansk kan niet wachten op invasie II 'Jullie hebben meer te besteden dan de Spanjaarden. Die hebben crisis' donderdag 1 december 2011 Oleksii Chubarov foto Bob Thomas/Getty Images ballen king in 2006 beschuldigden de Ita lianen op hun beurt Lothar Matthaus van het bevoordelen van Duitsland en het benadelen van de Azzurri. Matthaus laadde de verdenking op zich door een balle tje te laten vallen en een ander uit de bak te vissen. In de Verenigde Staten kenden ze die truc al lan ger: daar werd in 1985 bij de 'draft' voor basketbalcompetitie NBA ge wag gemaakt van een bevroren en velop. Hoewel ook werd beweerd dat het papier met de eerste keus een gevouwen hoekje had. De enveloppen werden vervangen door kokertjes, de kokertjes door ballen en voor de KNVB-beker wordt zelfs een 'windmachine' in gezet die de balletjes rondblaast. Maar ook dat apparaat was bij de introductie in 2006 meteen ver dacht. Supporters van NAC schre ven de bond over 'de ogenschijn lijk gemanipuleerde loting', toen de topclubs voortdurend thuis lootten tegen 'kleintjes'. De windmachine is niet alleen in gezet voor een eerlijk verloop. De loting moet ook onderhoudend zijn voor de televisiekijker. Sinds de verschijning van Sofia Loren, voor zevenduizend toeschouwers in Rome, is het showgehalte van de loting voor een groot voet baltoernooi alleen maar toegeno men. Voor het vorige EK trad zanger José Carreras op en gaven oud-winnaars, onder wie UEFA-preses Michel Platini en Marco van Basten, de beker aan el kaar door. Kwaadsprekers zien in al dat entertainment alleen maar bevestiging van de vermeende fraude. Het wulpse optreden van Loren, de oneindige parade van (voorma lige) sterren, muziek en licht: het is allemaal afleiding zoals gooche laars die gebruiken om hun gehei men van het publiek af te scher men. Feit is dat er veel geld ge moeid is met Euro 2012. De begro te inkomsten bedragen 1.355.000.000 euro en de sponsors en mediabedrijven die het groot ste deel van dat geld ophoesten (91 procent), willen grote namen zien. Niet voor niets zijn daarom de or ganisatoren al in hun hoofdstad in gedeeld en houdt de UEFA ze weg van WK-fmalisten Spanje en Ne derland. Net zoals grootmachten - sportief en financieel - Duitsland, Italië, Engeland en Rusland elkaar in de groepsfase nog niet mogen uitmoorden. Oranje wordt morgen bij de lo ting ingedeeld in groep B (het Oekraïense Charkov) of C (het Poolse Gdansk). Beide steden kijken reikhalzend uit naar de komst van Oranje. Goed voor omzet, goed voor imago. door onze correspondent Geert Jan Hahn Toen Nederland anderhalfjaar geleden tijdens het WK-voetbal ten onder ging tegen Spanje, werd Oranje gesteund uit onver wachte hoek. Op het enorme Vrijheids plein van Charkov hadden Oekraïense voetbalfans zich verzameld. Terwijl ze op een scherm keken naar de WK-eind- strijd, droegen velen een oranje shirt. „90 procent van ons steunde Holland", aldus Oleksii Chubarov, de 25-jarige ad junct-directeur van de afdeling die in Charkov het EK-toernooi van 2012 voor bereidt. 'Heel' Charkov hoopt op Nederlands be zoek deze zomer, vooral vanwege de meereizende Oranjekaravaan. Buiten het stadhuis rekenen de kleine zelfstandigen zich al rijk. Ruslan (20), zelfbenoemd manager van een 'handelsorganisatie in lokale producten' kijkt uit naar tien vette dagen in juni dankzij de Nederlanders. „Jullie hebben meer te besteden dan de Spanjaarden. Die hebben crisis", weet hij. En waarom zal de Oranjefan ook niet wat geld in de Oost-Oekraïënse eco nomie pompen? Het lokale bier kost 50 cent per halve liter en een avond uit eten is voor minder dan 5 euro geslaagd. Het kan zelfs de uiteraard goedgevormde ser veerster nog een extraatje opleveren. In Oekraïne is fooi geven niet verplicht, maar de 21-jarige Olenka vermoedt dat ze dankzij Hollandse gulheid op een drukke avond toch zo'n 45 euro kan bin nenslepen. Een weeksalaris. Natuurlijk, 'men' weet niet zo veel over Nederland. Enkel associaties met drugs, bloemen en molens zijn snel gemaakt. Groninger Maxime van Marle (33), die voor de UEFA vanuit Charkov de ont vangsten regelt voor de EK-duels, kreeg zelfs ooit het verzoek van een Oekraïen se zakenman of hij, als Hollander zijnde, toevallig het recept voor kaas maken had. Daar wilde hij zijn duizend koeien voor gebruiken. „Na twee uur praten over Nederland kwamen we daarna ook nog even ter zake." Ook Chubarov kan maar niet genoeg benadrukken een groot fan van Nederland te zijn en dat de komst van Oranje naar de tweede stad van Oekraïne wat hem betreft de voorkeur krijgt boven Spanje. Vooral de beelden die Chubarov heeft gezien van hossende Oranjefans tijdens eerdere toer nooien hebben veel indruk op hem ge maakt. „Jullie zijn open en kunnen feesten zon der dat er gekke dingen gebeuren. Wij hebben 300.000 studenten, een jonge ziel. Als een goebka, als een spons zullen wij jullie positieve energie absorberen en meedoen." Bij de worst- en kaasketen wordt uiteindelijk de genadeklap aan de wereldkampioen uitgedeeld. Het jonge kaasmeisje moedigt de Spanjaarden aan om naar Gdansk te gaan. „Misschien ver kopen ze daar wél chorizo." door onze correspondent Michiel van Blommestein Gdansk hoopt vurig dat het Ne derlands elftal bij de loting morgen uit de koker komt om zijn drie groepswedstrij den in de Poolse havenstad te spelen. De voormalige Hanzestad heeft historisch gezien een nauwere band met Neder land dan met de andere gegadigde, Span je. Ondernemers in Gdansk, klein en groot, kunnen niet wachten op de naar schatting honderdduizend supporters. De gemeente steekt zijn voorkeur voor Oranje boven de regerend Europees- en wereldkampioen in ieder geval niet on der stoelen of banken. „Voor Gdansk zou een ideale groep een tje zijn met Nederland, Duitsland, Zwe den en Ierland (of Denemarken)", schrijft het stadsbestuur op zijn website. De landen hebben allemaal invloed ge had op de historische vorming van de stad. De Nederlandse invloeden komen terug in de her en der verspreide smalle trapgevels. Ook de fontein op de Dlugi Targ (Lange Markt), het centrale plein van de stad, is van een Nederlandse ar chitect. „Uiteraard hopen wij op Nederland", zegt Pawel Baginski, manager van het hotel Holland House Residence en het bijbehorende restaurant Latajacy Holen- der ('Vliegende Hollander'). Hij denkt met Oranje volop te profiteren van de naam van zijn zaken en de panden waar in ze zijn gevestigd. „Een grote Neder landse zender heeft al bij ons geïnfor meerd over onderdak", glundert Bagins ki. Bovendien zou het kassa zijn: een overnachting in Holland House gaat tij dens het toernooi 400 euro kosten. Nu is het een kwart daarvan. Niet alleen de Polen hopen op de komst van Oranje. „Van veel klanten hoor ik dat ze wachten op de loting voor ze kaartjes kopen", zegt Peter Rovers van Pro Sport, een ticketagent die namens UEFA skyboxkaartjes verkoopt aan Ne derlandse bedrijven. De goedkoopste kosten 2.900 euro per persoon voor drie groepswedstrijden. „Ze willen wel, maar alleen als Oranje naar Gdansk gaat. Oek raïne heeft een slecht imago als het gaat om hotels." Daarnaast is Gdansk beter bereikbaar dan Charkov: menig prijsvechter vliegt op Gdansk. Maar ook bescheidenere ho reca rekenen op drukte. Zo ook Pizzeria Napoli, een van de vele in de binnen stad die strijden om de gewone suppor ters. „Nu werken hier vier mensen in de bediening", zegt een serveerster van het restaurant. „Tijdens het toernooi ver wachten we veel meer klanten. We gaan in totaal met zes tot acht serveersters aan de slag." Het extra personeel is voor al nodig voor het terras, een van de vele aan het plein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11