io ek-loting a Voetballotingen zijn altijd voer voor complottheorieën. Dat zal morgen niet anders zijn als Ne derland als groeps- hoofd wordt inge deeld voor het EK voetbal van komen de zomer. donderdag 1 december 2011 De beroemde loting van Sophia Loren voor het WK 1990. r? Gegoochel met at er mor genavond ook uit de loting voor het EK voet bal in Polen door Eric de Jager w en Oekraïne rolt, er zal zeker voer voor discussie zijn. Met de 'plaat sing' van de deelnemende landen aan de hand van hun positie op de UEFA-ranglijst is al een deel van de groepsindeling voorgekookt. Op wat er al dan niet achter de schermen wordt gemanipuleerd, kunnen de liefhebbers van com plottheorieën zich de komende da gen naar hartenlust uitleven. Tijdens de vorige editie van het Eu ropees kampioenschap, Euro 2008 in Zwitserland en Oostenrijk, kwam de Europese voetbalfedera tie UEFA vlak voor de loting met een nieuw competitieschema op de proppen. Het toernooi werd in tweeën gehakt, zodat poules A en B hun eigen helft tot en met de fi nale hadden, net als poules C en D. Critici beweerden dat die inde ling bedoeld was om in ieder geval één van de zwakke organisatoren zo lang mogelijk in het toernooi te houden, omdat zowel Oostenrijk als Zwitserland in dezelfde helft van het schema zaten. Beide lan den overleefden de groepsfase ech ter niet. En dat was jammer voor de organisatie want het is finan cieel aantrekkelijk als een gastland zo lang mogelijk actief blijft in het toernooi. Voor komende zomer is de UEFA weer van dat systeem afgestapt. De nummers één en twee van de groepen bewegen zich kruiselings EK 2012 in Polen en Oekraïne door het schema, zodat teams uit dezelfde poule elkaar pas weer in de finale kunnen tegenkomen. Daarmee is alvast één controverse voorkomen. Een tweedeling van het toernooischema leidde in het verleden altijd tot kritiek. Zo ont liepen Spanje (1982) en Frankrijk (1998) door zo'n scheiding bij de WK's in eigen land tot de finale ze ker grootmachten als Argentinië en Brazilië. De kans is groot dat ook de theo rie van de koude en de warme bal len weer wordt opgerakeld. Door een deel van de ballen te verwar men en een ander deel in de koel kast te leggen, zou de loting ge stuurd kunnen worden. De warme ballen werden voor het eerst wereldnieuws in 1990, toen Sophia Loren bij de loting voor het WK in Italië nogal langdurig in de bakken graaide. Bij de trek- Pot 2 Pot 3 Pot 4 Kroatië Griekenland Portugal Zweden Denemarken Frankrijk Tsjechië Ierland gastland, Oekraïne* is ingedeeld in poule D. De overige groeps- hoofden (Spanje en Nederland) komen uit pot 1Ploegen uit de zelfde pot kunnen elkaar niet in de poule treffen. infographic CRW Duitsland Italië Engeland Rusland Het Nederlands elftal verblijft tijdens het EK van volgend jaar in het Poolse Krakow. Nederland is gekoppeld aan groep B (Charkov, Oekraïne) of groep C (Gdansk, Polen). NEDERLAND De 16 deelnemende landen zijn verdeeld over vier potten. Uit die potten worden vier poules (A t/m D) samengesteld. Cast- land Polen* is ingedeeld als groepshoofd in poule A. Het andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10