buitenland 19 Londen woest na bestorming Anders Breivik lijdt aan paranoïde schizofrenie HBBÉiHlBk €49* 1 rder Zweden ligt plat door it-storing Arts Jackson krijgt vier jaar DIPLOMATIE Verhouding met Iran bekoeld ft - - 7 woensdag 30 november 2011 lange rijen voor de stembureaus. Het hoofd van de Egyptische kies commissie noemde de opkomst 'massaal en onverwacht'. Maandag en gisteren konden 17,5 miljoen STOCKHOLM - Zweden is getroffen door een enorme datastoring die sinds vrijdagavond veel belangrijke organisaties het werk lastig of on mogelijk maakt. Dat bevestigden verscheidene Zweedse organisa ties. Veel apotheken kunnen pa tiënten geen medicijnen op recept meer geven, het ambtenarenappa raat van gemeenten als de hoofd stad Stockholm ligt plat, een groot deel van de autokeuringen kan niet volgens plan plaatsvinden en een belangrijke leenbank (SBAB) kan niets uitschrijven. Oorzaak is een 'hardware-defect' bij it-leveran- cier Tieto. Die wil tegen journalis ten en afnemers niet zeggen wat er precies mis is. LOS ANCELES - De voormalige lijf arts van Michael Jackson, Conrad Murray, is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar, de maximumstraf voor dood door schuld. De rechtbank wil boven dien dat Murray een schadevergoe ding betaalt aan de nabestaanden van Jackson. De hoogte daarvan wordt in januari bepaald. De rech ter verweet de cardioloog een 'gru welijke schending van vertrouwen' in zijn zorg voor Jackson. De aan slapeloosheid lijdende King of Pop overleed op 50-jarige leeftijd nadat Murray hem het krachtige narcose- middel propofol had toegediend. Door de overbevolking van de ge vangenissen in Californië hoeft Murray waarschijnlijk maar de helft van zijn straf uit te zitten. Bestorming en vernieling van Britse diplomatieke posten. Woede in Teheran over sanc ties die het Westen aan Iran oplegt wegens nucleair pro gramma. Londen noemt acties 'vol strekt onacceptabel'. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De diplomatieke verhou ding tussen Groot-Brittannië en Iran wordt op de spits gedreven na dat gisteren Iraanse studenten de Britse ambassade in Teheran be stormden. Ze richtten vernielin gen aan en verbrandden de Britse vlag. Zes medewerkers zouden kor te tijd gegijzeld zijn. De studenten droegen foto's bij zich van de Iraanse atoomwetenschapper Ma- jid Shahriari, die gisteren precies een jaar geleden omkwam. Vol gens Iran zitten de VS, Groot-Brit tannië en Israël achter de moord. Zowel de ambassade als een com plex in het noorden van Teheran werd geëvacueerd. De Iraanse auto riteiten hebben de bestorming ver oordeeld, maar desondanks kon digde minister van Buitenlandse Zaken William Hague 'forse conse quenties' aan. Hague waarschuw de Britten om alleen naar Iran te reizen als 'dit noodzakelijk is'. De spanningen komen enkele da stemgerechtigden in negen van de 27 provincies terecht om hun voor keur aan te geven. In de komende zes weken volgen er nog twee stem rondes. foto Andre Pain/EPA gen nadat het Iraanse parlement heeft besloten om de Britse ambas sadeur Dominick Chilcott het land uit zetten. Dit was een reactie op het Britse besluit om sancties op te leggen aan Iraanse banken na dat het Internationale Atoom Ener gie Agentschap (IAEA) rapporteer de dat er 'overtuigende' bewijzen zijn dat Irans nucleaire program ma niet vreedzaam is. Wie de Iraanse demonstranten precies waren is onduidelijk, stelt Graeme Davies, docent internatio nale veiligheid aan de universiteit van Leeds. „Maar ze zullen waar schijnlijk de goedkeuring hebben gehad van hun regering." Dr Kam- ran Matin, docent internationale betrekkingen aan Sussex Universi ty, betwijfelt dit. „Er zijn verschil lende groeperingen actief en het kan goed zijn dat de regering hier niets mee te maken heeft." Iran zal de impact van dit incident willen minimaliseren, denkt Ma- tin. „Ongeacht wat president Ahmadinejad zegt, wil hij de rela tie met Groot-Brittannië enigszins goed houden. Als Iran geen han del meer drijft met de Britten, dan t heeft dat weinig effect, maar als Groot-Brittannië Europese part ners overhaalt om hen volledig te boycotten, dan is dat een groot probleem", aldus Matin. zie onze website:buitenland Iraanse betogers dringen Britse ambassade in Teheran binnen UCT Illli-TC mn/TCMT IC Mill he s uuih 1 c tmmmm o ifflif door onze correspondent Tom Buurman GOTHENBURG - Anders Behring Breivik, de dader van het bloed bad op 22 juli in Noorwegen waar bij 77 doden vielen, lijdt aan para noïde schizofrenie. Dat conclude ren de twee forensische psychia ters die een rapport over de Noor hebben opgesteld. Breivik wordt hierdoor naar alle waarschijnlijk heid ontoerekeningsvatbaar ver klaard en ontloopt daarmee een ge vangenisstraf „Tijdens het plegen van de aansla gen verkeerde Breivik in een psy chose", zei openbaar aanklager Sven Holden gisteren tijdens de persconferentie in Oslo. De forensi sche psychiaters Torgeir Husby en Synne Sorheim hebben sinds au gustus onderzoek gedaan naar de geestesgesteldheid van de Noorse rechts-extremist. Ze ontmoetten de 32-jarige Breivik dertien keer en spraken met hem over onder meer zijn jeugd, schooltijd, werk en relaties. Beide psychiaters con cluderen dat Breivik ontoereke ningsvatbaar is. „Hij heeft over een lange termijn paranoïde schizofrenie ontwik keld", aldus Holden in een toelich ting op het rapport. „Breivik leeft in zijn eigen werkelijkheid en zijn daden zijn een gevolg van zijn illu sies." De psychiaters schrijven in het rapport dat Breivik zichzelf ziet als uitverkorene om het Noor se volk te redden en in de toe komst te leiden. De strafbare fei ten waarvan de Noor beschuldigd wordt, kunnen hem dus niet wor den aangerekend, omdat hij het contact met de werkelijkheid heeft verloren. Dit betekent dat hij naar alle waarschijnlijkheid veroor deeld wordt tot behandeling in een gesloten psychiatrische inrich ting voor onbepaalde tijd. De ver antwoordelijke arts bepaalt in dat geval hoe Breivik behandeld zal worden en wat voor veiligheids maatregelen er getroffen worden. Het rapport is niet meer dan een aanbeveling; de rechter beslist uit eindelijk of Breivik ontoereke ningsvatbaar is of niet. Het is ech ter ongebruikelijk dat een recht bank de conclusies van de deskun digen niet overneemt. Want als je nü overstapt, ontvang je een HD ontvanger van 199 voor maar 49!" Hiermee bekijk je alle populaire zenders in HD- kwaliteit. Deze zenders zitten standaard in je abonnement. Net als razendsnel internet en voordelig bellen. p Van jj voor ttomffcasTy HO i él Ga dus snel naar ziggo.nl/overstap of bel 09 en stap nü over op Alles-in-1 van Ziggo. "Deze aanbieding is alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 abonnees. De getoonde ontvanger kan afwijken van het werkelijke model. Zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9