'Vergassen ganzen is enige remedie' 61 binnenland de ndernemer Het gaat goed met de ganzenstand in Nederland, ook rond luchthaven Schiphol. Maar met het aantal ganzen neemt ook de kans op een vliegramp toe. Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten 130 botsingenBuren Schiphol A9 woensdag 30 november 2011 SCHIPHOL Datum Thema 17 december Branchespecial: De Ondernemer en zijn... 21 januari Financiën en regelgeving Meer informatie? deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het aantal ganzen rond luchthaven Schiphol is in tien jaar verdub beld. Vorig jaar ging het bijna mis toen een Boeing 737 met ganzen in aanvaring kwam. Staatssecretaris Atsma noemt vergassen nu onafwendbaar. Toename aantal ganzen rond Schiphol Zeker 130 vliegtuigen zijn vorig jaar rond Schiphol in botsing gekomen met vogels, meldt de afdeling Bird Control. 'Birdcontrollers' van Schiphol zijn 24 uur per dag bezig vogels te verjagen: met honden, roofvogels, geluiden van angstige vogels. Op de nationale luchthaven landden en vertrokken vorig jaar circa 400.000 vliegtuigen. Rond Schiphol worden ook al ganzen afgeschoten en eieren 'behandeld' zo dat ze niet uitkomen. Sovon Vogelonderzoek Nederland meldt dat in ons land vier tot zeven keer zo veel ganzen voorkomen als tien jaar geleden. Schiphol meldt daarentegen een verdubbeling van het aantal ganzen in die zelfde periode. AMSTERDAM - Het is niet nodig gan zen af te schieten om de. vliegveilig heid rondom Schiphol te verbete ren. Vliegtuigen kunnen de vogels met behulp van de luchtverkeerslei ding en de radar ook ontwijken, zegt voorzitter Erwin von der Meer van de Vereniging voor Bescher ming van het Leefmilieu in de Re gio Schiphol (BLRS) in een reactie op het rapport van de Onderzoeks raad voor Veiligheid. De BLRS is de koepelorganisatie Maatregelen tegen ganzen Het aantal ganzen in de 10 km-zone rond Schiphol in de maand januari is de afgelopen vijftien jaar gestegen van ca. 7.000 tot bijna 47.000. 50 x 1.000 Geteld aantal ganzen Berekend aantal ganzen door Frans van den Berg SCHIPHOL - De groeiende ganzen- populatie rond Schiphol vormt een steeds grotere bedreiging voor de vliegveiligheid. Op korte ter mijn is een forse afname van het aantal ganzen absoluut noodzake lijk, stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een rapport. Volgens staatssecretaris Joop At sma (Infrastructuur) is vergassen onafwendbaar geworden. Dat moet in het voorjaar gebeuren, als de ganzen in de rui zijn, op de grond blijven en dus makkelijk te vangen zijn. „De maatregelen die tot op heden genomen zijn hebben namelijk niet kunnen voorkomen dat het aantal ganzen rond de luchthaven in tien jaar tijd is verdubbeld." Het rapport is gemaakt naar aanlei ding van de noodlanding die een toestel van Royal Air Maroc in juni 2010 moest maken na een bot sing met Canadese ganzen. Op een hoogte van vijf meter kwa men de ganzen in het landingsge stel en de linkermotor. Die motor vloog in brand en viel vrijwel hele maal uit. De piloten maakten volgens de on derzoekers de fout om daarna niet eerst hoogte te maken. Ze draai den meteen naar rechts, waardoor op de Kaagbaan een ander toestel de start moest afbreken. Met de linkermotor in brand, vloog het toestel met te lage snelheid laag Birdcontrollers op Schiphol gebruiken Border Collies om vogels te verjagen. over dichtbebouwd gebied, voor dat het weer op Schiphol landde. Rond Schiphol is vrijwel overal be bouwing, die niet op de radar schermen te zien is. De piloten van Royal Air Maroc moesten zelf hoge gebouwen als de KPN-toren zien te vermijden. Dat lukte omdat het die avond goed zicht was. De toren is 145 me ter hoog en het vliegtuig kwam op 115 tot 145 meter over. „Hoewel de kans op een botsing klein was, is het risico onaanvaardbaar hoog", stelt de Onderzoeksraad. Een koersaanwijzing door de luchtverkeersleiding werd door de piloten genegeerd, waardoor de Polderbaan werd gemist. Een ver zoek om op de Aalsmeerbaan te Om de ganzenpopulatie met 80 procent terug te dringen moet een gebied tot 13 kilometer rond Schiphol onaantrekkelijk worden gemaakt voor ganzen. IJmuiden Haarlem Zandvoort Heemstede Hoofddorp Hillegom Schiphol Lisse Uithoorn MSS A4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6