41 binnenland Kerk heeft het wel degelijk 'gewusst' I? Tbs'er verdacht van TO©S MISBRUIK Bewijzen stapelen zich op Beatrix bedankt president Mali Voor 15 winnaars: een spellenpakket van Hasbro t.w.v. 100,- PAUL KUSTERS woensdag 30 november 2011 Het Katholieke Verbond voor de Kinderbescherming waarschuwde in de jaren vijftig al voor misbruik binnen de kerk. Prominente politici waren op de hoogte. In maart 2010 zei kardinaal Si- monis in het tv-programma Pauw Witteman: 'Wir ha- ben es nicht gewusst'. Hij doelde op de omvang van het sek sueel misbruik binnen instellingen van de Rooms-Katholieke Kerk en op het feit dat veel bisschoppen in de jaren vijftig en zestig niet op de hoogte waren van het misbruik. Deze uitspraak is deze week op zijn minst in een ander licht ko men te staan. Uit correspondentie uit 1954 blijkt dat overste Canisius van de Fraters van Tilburg toen al waarschuwde voor het toenemend misbruik binnen de instellingen. Ook het Katholieke Verbond voor de Kinderbescherming (KVK) waarschuwde in de daaropvolgen de jaren meerdere keren, bleek gis teravond in het tv-programma Al tijd Wat van de NCRV. In 1959 heeft de KVK een rondzendbrief gestuurd aan de leiding van 112 rooms-katholieke internaten waar in wordt geschreven over 'verschil lende gevallen' van ontucht. De Kinderbescherming pleit in de brief onder meer voor een betere screening van personeel bij de in ternaten. Ook prominenten van de Katholieke Volkspartij (KVP) moeten destijds op de hoogte zijn geweest van ontuchtzaken, ontdek ten de programmamakers. KVP-Kamerleden Jan de Haas en Victor Marijnen, die in 1963 minis ter-president werd, waren be stuurslid van het KVK. TWeede Kamerlid De Haas ont ving in november 1958 een hand geschreven briefje van de toenmali ge vice-president van het gerechts hof in Den Bosch waarin hij waarschuwt voor seksueel mis bruik in internaten en vraagt beter onderzoek te doen naar het verle den van medewerkers. De KVK onderneemt daartoe actie en komt in 1962 met een plan om ontucht- plegers op een zwarte lijst te zet ten. In een tweede brief van dat jaar wordt de leiding van katholie ke internaten dringend gewezen op hun verantwoordelijkheid bij het personeelsbeleid. Tot veel veranderingen heeft dat niet geleid. Plegers werden overge plaatst, of uit hun functie onthe ven, maar draaiden vermoedelijk zelden het gevang in. De kerkelijke instellingen vormden een machtig bolwerk waar een doofpotcultuur heerste, waardoor het misbruik kon voortduren. luist gisteren maakten drie slacht offers van seksueel misbruik bin nen de Rooms-Katholieke Kerk be kend een kort geding aan te span nen tegen de Staat. Ze nemen het de Staat kwalijk dat jarenlang geen actie is ondernomen, terwijl er veel aanwijzingen waren voor het misbruik. Ze eisen dat er een wets ontwerp wordt ingediend waarin de verjaring van die feiten onge daan wordt gemaakt. zie onze website:binnenland Slachtoffer Frans Houben vertelt zijn verhaal in Altijd Wat Wintertijd is spellentijd! Het wordt steeds eerder donker. Typisch de tijd om gezellig met het hele gezin of vrienden rond de keukentafel te gaan zitten. Spel op tafel, kaarsjes aan en spelen maar, want Hasbro verloot nu spelenpakketten met daarin drie spel len geschikt voor de hele familie; Boggle Alfabetsoep, Monopoly SpongeBob en Trivial Pursuit Wedden datje'tweet. Boggle Alfabetsoep is een leuk én leerzaam spel waarbij de speler zo snel mogelijk een woord dat op de kaart staat moet vormen met de letters die hij net heeft opgeschept met de soeplepel. In het knotsgekke Monopoly Spongebob zijn Patrick, Sandy, Meneer Krabs, Gerrit en Spongebob de pionnen en bouw je in Bikinibroek ananassen in plaats van huizen. Bij Trivial Pursuit Wedden datje 't weet draait het om mensenkennis. Schat iedere beurt in of tegenspelers het antwoord op de vraag weten en zet pokerfiches in. Uiteindelijk hoeft alleen een eindvraag goed beantwoord te worden om te kunnen winnen! Leeftijd: Aantal spelers: Boggle Alfabetsoep 6+ 2-4 Monopoly Spongebob 8+ 2-6 Trivial Pursuit Wedden dat je 't weet 16+ 2+ Voor meer informatie: www.hasbro.com Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 0,60 per gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 2 december 2011. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595) DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteravond president Amadou Tou- mani Touré van Mali bedankt voor zijn steun rond de ontvoering van een Nederlander in het Afrikaanse land, vorige week. Zij deed dit in een speech voorafgaand aan het ga ladiner op de eerste dag van het offi ciële bezoek dat Touré met zijn vrouw aan Nederland brengt. „Ik doesburg - In de Doesburgse wijk Zuidelijk Molenveld is grote beroe ring ontstaan nadat een verdachte van verkrachting van een minder jarig meisje, zelfmoord heeft ge pleegd. De reclassering had verzuimd poli tie en burgemeester in te lichten over de aanwezigheid van de tbs' er, die in mei in Doesburg was ko men wonen. De 46-jarige man zou zaterdagavond het meisje heb ben verkracht. Ze is de dochter van een vriendin. De man zat vol gens de politie in de laatste fase van zijn tbs, waartoe hij in 1999 was veroordeeld wegens een ze dendelict. Hij zou het meisje heb- Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl mms&e&séigmimgg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4