Goeree blijft fors achter bij Zeeland Twee extra wrakken i8l zeeland Rechtszaak over boxen De Maas pas in 2012 In de stuurhut zit soms een zeehond 3*lf 5,- d O,- laatste ronde leegverkoop! wintercollectie -70% TOERISME Schouwen scoort meeste vakanties DUIKSPORT De duiksport in Zeeland heeft een extra impuls gekregen door het afzinken van een scheepswrak in het Grevelingenmeer. Dit initiatief krijgt nu een vervolg. vanaf donderdag 1 december Bodywear en panty's van Oroblu m outlethoek alles voor icpeobijd s.©(Wt DEPT SAOP4ULO JurmBBU JHNSFN woensdag 30 november 2011 ■HHSBB9SHMH19BS3SMM0MB9S99MMNNI door Piet Kleemans zierikzee - Op toeristisch gebied blijft Goeree-Overflakkee fors ach ter bij Zeeland. Zowel het aantal vakanties van vaste gasten als die van toeristische gasten is sterk ge daald. Dat blijkt uit de toeristische rapportage Goeree-Overflakkee. Vorig jaar behoorde Goe ree-Overflakkee nog tot de mid denmoot in vergelijking met va kanties in Zeeland. Nu loopt Goe ree-Overflakkee - vooral in vergelij king met Schouwen-Duiveland - duidelijk achter. Op Zeelands meest noordelijke eiland werden vorig jaar 460.000 vakanties door gebracht. Schouwen-Duiveland is daarmee koploper binnen Zee land. Op Goeree-Overflakkee stokt de teller bij 179.000 vakanties. Het grootste aantal overnachtin gen scoort Schouwen-Duiveland met bijna 2,6 miljoen.- Walcheren volgt met 2,5 miljoen overnachtin gen. Op Goeree-Overflakkee blijft het bij 1,5 miljoen overnachtingen. Daar staat tegenover dat vakantie gasten gemiddeld langer verblijven op Goeree-Overflakkee dan in de Zeeuwse regio's. Gemiddeld gaat het om 9,1 dagen terwijl het gemid delde van Zeeland op 7,3 dagen staat. Opvallend is verder dat er weinig hotelovernachtingen zijn op Goeree-Overflakkee, maar dat het aandeel vaste gasten groot is. Van de toeristische overnachtin gen worden de meeste doorge bracht in een bungalow. Hoewel met name de Kop van Goeree veel strand te bieden heeft is 'uit eten gaan' onder de vaste vakantiegas ten het meest populaire uitje. Op Schouwen-Duiveland en Walche ren staat strandbezoek met stip op één, maar op Goeree-Overflakkee staat dat op de derde plaats. Funshoppen is uit de top vijf ver dwenen op het Zuid-Hollandse ei land. Wandelen is ervoor in de plaats gekomen. De vaste gasten van Goeree-Overflakkee laten het geld aardig rollen. Gemiddeld be steden ze er 95 euro per persoon per vakantie en dat is één euro meer dan het gemiddelde in Zee land. Binnen Zeeland is Walcheren een uitschieter. Daar lag de gemiddel de besteding van vaste gasten per vakantie vorig jaar op 181 euro per persoon. Qua waardering van de gasten scoort Schouwen-Duive land gemiddeld een 8 tegen een 7,7 voor Goeree. Eenendertig procent van de gasten vindt de vakantie op het Zuid-Hollandse eiland ech ter een 9 waard. De ligplaatsen van De Maas in het havenkanaal van Zierikzee. door Joeri Wisse zierikzee - Eigenlijk zou hij giste ren komen, maar zo lang de ge meente Schouwen-Duiveland en de Koninklijke roei- en zeilvereni ging De Maas nog in gesprek zijn, houdt de Middelburgse rechter zich nog even afzijdig. „In afwachting van de onderhan delingen is de zaak uitgesteld tot 12 januari 2012", zegt wethouder Wim Stouten. „Maar misschien wordt de zaak weer uitgesteld of zijn we er in de tussentijd uit", zegt hij. De gemeente en De Maas hebben een geschil over de 33 lig plaatsen die De Maas huurt. De ge meente verlengde het huurcon tract niet, omdat ze de ruimte van de Rotterdamse vereniging wil ge bruiken om passanten te herber gen. Het huidige contract loopt 31 december af „Maar we gaan niet tot ontruiming over, zoals dat offi cieel heet. Wat er ook uitkomt, we willen dit als gemeente netjes op lossen", aldus Stouten. door Melita Lanting Niet één maar drie duik- wrakken liggen straks op de bodem van het Grevelingenmeer. Waar schijnlijk nog voor de jaarwisse ling worden twee nieuwe wrak ken afgezonken. Deze kleine wrak ken komen op ongeveer tien me ter diepte te liggen. „Een beetje uit elkaar, zodat je er tussendoor kan zwemmen", zegt Harry Brands van de Nederlandse Onderwater sportbond (NOB). Noem de komst van deze twee wrakken een geluk bij een onge luk. Toen in juli van dit jaar het scheepswrak Le Serpent werd afge zonken ging er wat mis. Het schip kwam niet op de bedoelde tien tot twaalf meter te liggen maar zonk dieper. Veel dieper, want pas op 23 meter kwam het op drift geraakte wrak tot stilstand. Daar ligt het nu, alleen bereikbaar voor duikers met een geschikt duikbrevet. Al vrij snel nadat Le Serpent was afgezonken borrelde het bij de ini tiatiefgroep. Deze groep bestaat uit vertegenwoordigers van het NOB, de provincie Zeeland, Rijkswater staat, gemeente Schouwen-Duive land, het Grevelingenschap en duikcentrum De Kabbelaar. „We hebben gekeken wat er mogelijk was en of er nog ruimte in het budget zat en dat is gelukt", zegt Brands. „Zo valt het hele puzzeltje in elkaar. Er ligt tenslotte nog een fundering voor Le Serpent waar niets mee gedaan wordt." De twee bootjes die nu nog wor den afgezonken zijn een klein vis sersvaartuig (de 'zeehond') uit Vlissingen en een Amsterdamse sleepboot. Dit laatste schip is de grootste van de twee vaartuigen. Van oorsprong heeft dit type sleep boot een houten opbouw, maar op dit exemplaar is een stalen stuurhut gezet. Brands verwacht deze keer geen problemen met het afzinken, zoals wel met Le Serpent is gebeurd. „Deze bootjes zijn veel kleiner en goed controleerbaar. Nee, dat risi co wilden we niet nog een keer lo pen." De beide schepen liggen inmid dels helemaal ontdaan van verf en interieur, op de kade in de jachtha ven van Scharendijke. Daar wordt de laatste hand gelegd aan de bo ten voor ze onder water verdwij nen. Alle gaten waar deuren en ra men hebben gezeten worden voor zien van een stalen hekwerk, zo dat duikers niet naar binnen kun nen. Dat is voor de veiligheid. Als de schepen eenmaal op de bo dem liggen worden hierop web- cams bevestigd. Op die manier kunnen landrotten ook het onder waterleven op en rond de schepen goed bekijken en dat was een van de doelstellingen waarmee het he le project 'Serpent' is begonnen. Want oorspronkelijk was het de bedoeling om op Le Serpent web- cams te monteren. Nu het schip zo diep ligt, hebben de initiatiefne mers dit plan moeten laten varen. Uit proeven is gebleken dat er op de beelden niets te zien valt om dat het stikdonker is. De verwachting is dat de beelden van de webcams op de nieuwe schepen wel goede beelden leve ren. Deze schepen liggen zo on diep, dat daar nog zonlicht kan ko men. Hierdoor zullen de boten ook snel begroeid raken en een walhalla zijn voor de biologiedui- ker of onderwaterfotograaf Le Serpent is inmiddels een begrip in de duikwereld. Het voormalige vrachtschip is in korte tijd razend populair ge worden onder duikers uit binnen- en buitenland. Ondanks de grote diepte (en duisternis) waarop het schip ligt, raakt het toch al aardig begroeid. Anemonen en zakpijpen zijn te zien. Ook dieren zoals krab ben en platvissen zijn gesigna leerd. Heel bijzonder is de zee hond, die vaak in de stuurhut zit. Het dier heeft al vele duikers aan het schrikken gemaakt met zijn verschijning. Daarnaast heeft de zeehond een spelletje ontwikkeld: hij trekt soms aan de flippers van de duikers als die wegzwemmen. www.leserpent.nl Le Serpent vlak voordat het schip zonk naar de bodem van het Grevelingen meer. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema MODE Langstraat 73 Amemuiden tel.Ot18-606200 RMGEIS »XPRESSO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48