Zeeland PZC Vijf hectare kersen voor de toerist Controles van huisvuil leiden tot besparing SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 18 ECONOMIE Walcherse fruitkweker strijkt neer in Noordwelle almanak Sprookjesbos Afzinken van nog meer wrakken geeft duiksport extra impuls 17 Woensdag 30 november 2011 Schouwen-Duiveland ligt toeristisch ver voor op Goeree-Overflakkee Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Ton van den Nouweland De formule is even sim pel als slim. De ker- senoogst valt samen met het toeristisch hoogseizoen en het fruit wordt rechtstreeks aan de toe rist verkocht. Vader en zoon Hoekman uit Serooskerke (W) beginnen een toeristische kersenboomgaard van vijf hectare in Noordwelle. „We gaan veertien rassen kweken," legt vader Hans Hoekman uit. „Dan kunnen we in de maanden juni, juli en augustus elke week een an dere kers oogsten." Om excursies mogelijk te maken, legt Hoekman wandelpaden aan tussen de ker senbomen. Op het terrein aan de Weilandweg komt ook een boerde rijwinkel, waar het zelfgekweekte fruit - ook frambozen, bessen en aardbeien - wordt verkocht. In de herfstvakantie groeien er pompoe nen en kalebassen. Hoekman: „Die de toerist zelf mag snijden." De Hoekmannen kochten de land bouwgrond in september. Sinds oktober zijn ze bezig met planten. „Of we volgend seizoen al open gaan, moeten we nog even zien. Onze ervaringen met de gemeente Schouwen-Duiveland zijn tot nu toe positief. De wethouder vindt het heel bijzonder dat iemand nog een agrarisch bedrijf sticht. Maar alle procedures moeten nog begin nen. Volgende maand verwachten we een principebesluit van het ge meentebestuur." Hans Hoekman bezit nabij Seroos kerke op Walcheren kwekerij De Zoete Kers, die volgens dezelfde toeristische formule werkt. Dat be drijf ligt vanwege de nieuwe N57 niet meer direct aan de toeris tische route. Hoekman: „Nee, die impulsaankopen missen we nu. Het besluit om op Schouwen te be ginnen heeft daar wel mee te ma ken. We hebben lang naar een nieuwe plek gezocht. Maar ik moet zeggen dat de schade mee valt. Daarom blijven we in Seroos kerke. Mijn zoon André gaat naar Schouwen. Of ik. Nou, dat zien we nog wel." Bij Noordwelle wordt een kersenboomgaard aangeplant. Vlnr: André Hoekman, Maria de Visser, Hans Hoekman en Martina de Visser. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van de Nouweland ZIERIKZEE - De 'klikopolitie' heeft zijn werk goed gedaan. In de eer ste helft van dit jaar heeft Schou wen-Duiveland 286.000 kilo min der restafval aangeboden bij de ver brandingsovens. Dat is een besparing van 6,1 pro cent ten opzichte van 2010. Tegelij kertijd is de inzameling van recy clebaar afval (glas, papier, textiel en plastic) met 6,35 procent toege nomen. Schouwen-Duiveland is de enige Zeeuwse gemeente die de ze milieubesparing heeft bereikt. Vanwege dit succes laat de gemeen te ook in 2012 controleurs kijken in de kliko's langs de straat. Van de controles moet vooral een pre ventieve werking uitgaan. „Er is af gelopen jaar niet één bekeuring uit geschreven", benadrukt wethou der Wim Stouten. Wel zijn er 588 schriftelijke waarschuwingen ver stuurd. Dat gebeurt als meer dan een kwart van de inhoud van de kliko uit herbruikbaar afval be staat. Bij een hercontrole later van dezelfde containers bleken 31 van de oorspronkelijke 588 overtreders te volharden in het niet scheiden van hun afval. Het apart aanbie den van plastic nam toe met 4r procent. De gemeente denkt deze score nog te kunrten verbeteren. Tip? redactie@pzc.nl Het Kapelse gezin maakte afgelopen zondag dankbaar gebruik van de Ef- telingactie van deze krant. Het was een meer dan geslaagde dag waarbij de generatiekloof tussen de beide laat-veertigers en de pube rende kinderen overigens nog eens stevig werd benadrukt. Gingen depu- berharten sneller kloppen bij de acht banen in het park, het echtpaar keek reikhalzend uit naar het echte sluit stuk van de Winter Efteling, het sprookjesbos in de avonduren. De pubers snapten er helemaal niets van, zo lieten ze dan ook overduide lijk weten. Saai! Ach, weten zij veel. Het Sprookjesbos, dat is de echte Ef teling. Maar daar moet je veertiger voor zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47