221 zeeland FEESTELIJKE KOOPAVOND Nieuwbouw in Zeeland niet zo slecht Or EPZ tegen sluiten wear Weer storing Zeeuws P2000 alarm Vastberaden deDRVKKERY vanavond 30 nov ONDERZOEK ING Economisch Bureau KOLEN De werknemers van EPZ hebben eerder de sluiting van een centrale weten te voorkomen. Delta is gewaarschuwd. woensdag 30 november 2011 Markt 51 www.drukkerijmiddelburg.nl door René Schrier MIDDELBURG - De markt voor nieuwbouwprojecten is in Zee land eigenlijk helemaal nog niet zo slecht. Nieuwbouwhuizen wor den redelijk snel verkocht, vergele ken met andere delen van het land. Grondprijzen en daarmee huizenprijzen zijn in Zeeland vrij laag. Dat heeft het ING Economisch Bu reau onderzocht. Dat bureau heeft op een rijtje ge zet welke gebieden in Nederland het aantrekkelijkst zijn voor pro jectontwikkelaars. Dat blijkt de Noord-Zuid-as Flevoland/Midden- Brabant te zijn. Het onderzoeksbureau heeft als bron Google gebruikt. De belang rijkste bouwsteen voor het onder zoek is geweest, het aantal malen dat in een regio het woord 'nieuw bouw' op Google werd ingetikt. Daaruit leidt het ING Economisch Bureau de belangstelling voor nieuwbouw in die regio af Volgens het onderzoek heeft de be langstelling voor nieuwbouw ook te maken met het aanbod van nieuwbouwprojecten. En dat aan bod is in Zeeland laag. In Zeeuws-Vlaanderen is 0,3 procent van de totale voorraad koopwonin gen nieuwbouw en in de rest van Zeeland is dat 0,55 procent. De ge middelde verkooptijd van een nieuwbouwwoningen is in die ge bieden respectievelijk ruim een jaar en één jaar, blijkt uit de onder- zoekscijfers. Zeeland bevindt zich in een catego rie die in het onderzoek omschre ven wordt als gebieden waarin een beperkt aanbod zorgt voor korte verkooptijden van de aangeboden woningen. Ook wordt gewag ge maakt van niche markten in deze gebieden. Aspecten die een positieve rol spe len voor een aantrekkelijk gebied voor projectontwikkelaars zijn een bovengemiddelde groei van het aantal huishoudens en een grote voorkeur voor nieuwbouw van po- tentiële kopers. Al is voor project ontwikkelaars de belangrijkste overweging natuurlijk, wat ze er aan kunnen verdienen. In Zeeland werden in 2010 in to taal 530 nieuwbouwwoningen ver kocht. Dit is bijna 2 procent van het Nederlandse totaal. Opmerkelijk is dat volgens het ING onderzoek de vergrijzing in Zeeuws-Vlaanderen nog maar be perkt op zal lopen, waardoor de vraag naar andersoortige woon ruimte relatief weinig verandert. Zeeuws-Vlaanderen heeft wel te kampen met een amper groeiende bevolking (0,6 procent) tegen 4,6 procent in de rest van Zeeland. Verder blijkt dat de huizenprijzen van bestaande woningen in Zeeuws-Vlaanderen sterker stijgen dan in de rest van Zeeland. door Ben Jansen Ze zijn nog maar net van de schrik beko men. De mededeling vorige week dat ener giebedrijf Delta, voor 70 procent eigenaar van de Elektri- citeits Productiemaatschappij Zuid- Nederland, overweegt de kolen- annex biomassacentrale in Borsse- le over ruim een jaar te sluiten, viel ze koud op het dak. „We wa ren volop bezig met de voorberei dingen voor de revisie in 2013", zegt Tonny Jobse, ondernemings raadslid van EPZ en werkzaam op de kolencentrale. „Dan komt zo iets hard aan." Jobse is lid van de commissie uit de or die probeert Delta op andere gedachten te brengen. Ook or- voorzitter Huub Koorns en or-lid André de Jong maken er deel van uit. De Jong was ook bestuurslid van de stichting Borssele 2004+ die met succes de voorgenomen sluiting van de kerncentrale Bors sele heeft bestreden. De stichting is kort geleden opgeheven. Te vroeg? De Jong: „Ach we hebben er zo weer een opgericht als dat nodig is." Zover is het nog niet. Koorns heeft er alle vertrouwen in dat Delta op betere gedachten kan worden ge bracht. Hij verwijst naar het conve nant dat de or met Delta, EPZ en Essent/RWE op 1 juli heeft geslo ten bij de aandelentransactie die in een meerderheidsbelang van Delta in de elektriciteitsproducent resulteerde. Daarin is afgesproken dat de kolencentrale tot het einde van de verwachte levensduur (2021) in bedrijf blijft. Advocaten die de or in de arm heeft geno men, hebben bevestigd dat het me dezeggenschapsorgaan daarmee een punt heeft dat voor Delta las tig te negeren is. Koorns: „We gaan ervan uit dat Delta dit ook wel zal inzien." Om te beginnen is Delta-directeur Peter Boerma gevraagd binnen kort uitleg te komen geven in een vergadering van de or. Koorns en de zijnen voelen zich ook gesterkt door de verzekering van de EPZ- directie dat een alternatief voor de sluiting van de kolencentrale zal worden uitgewerkt. Het idee is de huidige centrale, die nu globaal op 84 procent kolen en 16 procent biomassa wordt ge stookt, om te bouwen tot een stroomfabriek die geheel werkt op houtsnippers, cacaodoppen en an dere vernieuwbare brandstoffen die in tegenstelling tot fossiele brandstoffen geen extra CO2 in de atmosfeer brengen. Dat is met een bestaande kolencentrale nog niet eerder vertoond. Jobse: „Maar veel andere centrales zijn er ook mee bezig. Ze moeten wel om te voor komen dat ze vanaf 2013 miljoe nen euro's aan C02-hefftng moe ten betalen." Het centralecomplex van EPZ bij Borssele. foto Willem Mieras Delta kan de borst natma ken. De ondernemings raad van EPZ is niet van plan zich bij een spoedige sluiting van de kolencentrale Borssele neer te leggen. Dat is geen loze mededeling. De medewerkers van EPZ zijn eerder in staat gebleken een schijnbaar in beton gegoten besluit een totaal andere wending te geven. In de jaren negentig van de vorige eeuw hebben personeel en direc tie van het bedrijf zich met succes verzet tegen vervroegde sluiting van de kerncentrale Borssele. Vast beradenheid en slimheid kan de medewerkers van EPZ niet wor den ontzegd. De Kromme Watergang kookt de sterren van de hemel. Gelukkig geeft Michelin er twee terug. Gefeliciteerd! door René Schrier MIDDELBURG - Voor de tweede keer in korte tijd heeft het alarme ringssysteem P2000 er in Zeeland uitgelegen. De storing begon rond 9.00 uur en duurde tot ongeveer 13.00 uur. De meldkamer heeft meteen via de telefoon dienstdoende functio narissen en ambulancepersoneel gealarmeerd en brandweerperso neel op kazernes op laten draven. Spraakverbindingen via het com municatienetwerk C2000 werkten normaal. Hierdoor konden de een heden en functionarissen van de brandweer, ambulance en politie worden gealarmeerd. Ook werd een Regionaal Operatio neel Team in Middelburg bijeenge roepen voor de afstemming tussen de hulpdiensten en de gemeenten. Er was in verschillende regio's van Zeeland sprake van dezelfde uit val. De UMS (Unit Meldkamer Sys temen) van de VtsPN (Voorzie ning tot samenwerking Politie Ne derland) doet onderzoek naar de oorzaak. Het ministerie van Veilig heid en Justitie is verantwoorde lijk voor het netwerk. In het weekeinde van vrijdag 28 op zaterdag 29 oktober was er ook al een storing. Brandweerperso neel van verschillende kazernes heeft toen de nacht op de brand weerpost door moeten brengen. Het ging toen om 140 brandweer functionarissen. Die storing deed zich toen alleen in Zeeland voor. De oorzaak is nog niet bekend. in a elahu www.weazeeland.nl ffïU*Hifht' Oos&utg ver. ';n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42