zeeland3 Watersnoodslachtoffers Deltares 25% Delscher DELT Zomervakantie korting op topmerken Katseveer is lid van de Alliance Castronomique commentaar 'Wind op zee is drie a vier keer zo duur als kernenergie en is zonder aanzienlijke subsidie voor Delta niet rendabel te krijgen' Mirjam van Zuilen, woordvoerder energiebedrijf Delta Delta streeft ernaar om in 2050 C02-neutraal te zijn. In de overgang naar een samenleving die energie volledig duurzaam op wekt, ziet het energiebedrijf kern energie als een noodzakelijke stap. Eén van de grote milieuvraagstuk ken is de vermindering van de uit stoot van CO2. Volgens Delta stoot een kerncentrale geen CO2 uit. „Wij willen een tweede kerncen trale bouwen omdat we een com mercieel bedrijf zijn dat een gat in de markt ziet en daarmee geld wil verdienen", zegt woordvoerder Mirjam van Zuilen van Delta. „Dat gat in de markt bestaat uit een toe nemende vraag naar energie en een niet toereikende hoeveelheid opgewekte energie in Europa in de komende decennia." Delta zegt te geloven in een toe komst waarin duurzame energie centraal staat. „Maar we zien dat de technologie nog onvoldoende is om aan die to tale verduurzaming te voldoen. Wind op zee bijvoorbeeld is drie a vier keer zo duur als kernenergie en is zonder aanzienlijke subsidie voor Delta niet rendabel te krij gen. Om in de tussentijd 24 uur per dag elektriciteit bij onze klan ten te kunnen leveren en CO2- neutraal te produceren, kiezen we voor kernenergie." Delta zal naar verwachting in de tweede helft van volgend jaar een vergunning aanvragen voor de bouw van een kerncentrale. Minis ter Maxime Verhagen (Energie) wil de regels zo aanpassen dat de door het Rijk gemaakte kosten kunnen worden doorberekend aan Delta, zodra het energiebedrijf een vergunning heeft aangevraagd. Dat kan nu nog niet. Zodra het Rijk kosten gaat maken, zal het die al in rekening gaan brengen bij Delta. Wat als het Rijk Delta geen vergun ning geeft of Delta de aanvraag in trekt omdat ze de plannen niet rond krijgt? Dan moet Delta toch een belang rijk deel van de door het Rijk ge maakte kosten betalen, stelt minis ter Verhagen in een brief aan de Tweede Kamer. woensdag 30 november 2011 urennormen en vakanties, heeft zij eindelijk een politiek compromis bereikt. De Tweede Kamer is akkoord met een kor tere zomervakantie voor het voortgezet onderwijs. Als de Eerste Kamer ook instemt, heb ben leerlingen en leraren vanaf volgend jaar zes weken zomer vakantie in plaats van zeven. De lesurennorm verandert niet. Ouders zullen vooral moeite hebben met de kortere zomer vakantie. Voor hen is speelruim te bij het plannen heel belang rijk. Nu het in zes weken moet, zal het nog lastiger worden om school en werk, vaak verschil lende scholen en meerdere ba nen, op elkaar af te stemmen. De koers van Van Bijsterveldt heeft meer vervelende gevol gen. Voor de economie van een toeristische provincie als Zee land is een kortere zomervakan tie ronduit slecht. WILHELMINADORP - Na driesterren restaurant Oud Sluis is Katseveer uit Wilhelminadorp ook uitgeno digd voor de vereniging Alliance Castronomique. Het is daarmee het tweede Zeeuwse restaurant. „We zijn er heel trots op", zegt Jes sica van der Weel, gastvrouw van Katseveer. „Vooral omdat we ge vraagd moeten worden door colle ga's voor dit kwaliteitsmerk." De Alliance Gastronomique is een samenwerkingsverband van ambi tieuze en creatieve cuisiniers en restaurateurs van iets meer dan dertig vooraanstaande restaurants in Nederland en België. De vereniging wil de gastronomie in het algemeen en in Nederland en België in het bijzonder bevorde ren. De Alliance Gastromonique is een kwaliteitsmerk. Katseveer heeft deze week op nieuw een Michelinster gekregen. Als je toegelaten wordt tot de Alli ance Gastronomique dan is dat 'een eerbetoon aan de culinaire be leving'. „Wij wilden graag bij deze alliance horen." De Alliance Gastronomique bestaat al 41 jaar. door René Schrier MIDDELBURG - Als onderdeel van de actualisering van de waterveilig heidsnormen heeft Deltares de ver wachte aantallen slachtoffers bij een overstroming op een rij gezet. Wat Zeeland betreft wordt daar de kanttekening bij gemaakt dat door de aanwezigheid van de Deltadam- men en de Stormvloedkering een overstroming in grote delen van Zeeland 'zeer onwaarschijnlijk' is. In de berekeningen van Deltares is rekening gehouden met demografi sche ontwikkelingen, zoals krimp. Daarom is een bereking gemaakt voor 2020 en een voor 2040. Factoren in die berekeningen wa ren onder meer de grootte en diep te van de polders, het feit dat een deel van de bevolking al geëvacu eerd is en stroomsnelheden. Volgens Deltares vallen in 2020 (en tussen haakjes de berekenin gen voor 2040) in: Zuid-Beveland-west 217 (210) slachtoffers; Walcheren-oost 152 (145); Zuid-Beveland-oost 104 (105); Zeeuws-Vlaanderen-oost 101 (96); Schouwen-Duiveland-oost 52 (54); Tholen en Sint Philipsland 49 (61); Schouwen-Duiveland-west 10 (10); Zeeuws-Vlaanderen-west 9 (7); Noord-Beveland 4 (4) en Walcheren-west 4 (4). De huidige wettelijke normen voor bescherming tegen (groot schalige) overstromingen vinden hun basis grotendeels in de jaren zestig van de vorige eeuw. De ken nis om overstromingsrisico's (kan sen en gevolgen) te berekenen is inmiddels toegenomen. Ook de economische waarden en bevol kingsaantallen zijn gestegen. miljoen euro is volgens Delta nodig om de eerste stap op weg naar een tweede kerncentrale te zetten. Minister Marja van Bijsterveldt heeft haar zin. Na jaren discussiëren over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3