De beste scambait ooit II woensdag 30 november 2011 lywood, rijk maar wel een 'nerd', een eenzame zielepiet. De scam- mer dacht: die kan ik mooi mani puleren. Toen ik geen tijd meer had, hebben een vriend uit Leiden en een jongen uit Australië het overgenomen. Zogenaamd als de criminele vader van Scooby Doo en een FBI-agent die achter hem aanzat. Complete paniek bij de scammer, want hij werd uiteinde lijk opgejaagd door een schurk en een geheim agent." Rest de vraag hoe het komt dat op lichters hier in vredesnaam instin ken? „Die scammers zijn helemaal geob sedeerd door geld en door het feit dat ze een mogelijk slachtoffer te pakken hebben", verklaart Vidako- vic. „Bovendien kun je het ook omdraaien: hoe komt het dat men sen nog altijd verleid worden geld over te maken aan scammers." zie onze website:buitenland Scambaiters worden terug gepakt door eigen 'slachtoffers' De ultieme baiter stuurt het 'slacht offer' ook nog op reis, een safari in het jargon. De trip wordt door ve le duizenden scambaiters wereld wijd met groot vermaak gevolgd. De scenario's die scambaiters ver zinnen, zijn vaak ingenieus, ze moeten uiteindelijk voldoende ge loofwaardig zijn. Zo kreeg scambai- ter Alexander Vidakovic uit Bever wijk ooit een mail van een scam mer die een laptop via openhan- del.nl wilde kopen met een valse cheque. Vidakovic is van oudsher vormge ver en wist met veel fotoshoppen een geloofwaardig scenario in el kaar te draaien. „Toen de scammer me per mail vroeg waar zijn bestel ling bleef, heb ik hem geantwoord dat het vliegtuig in Marokko was neergestort. Compleet met getruc- te foto van het wrak en een zelfver- zonnen krantenbericht. „De scambait eindigde met vuur werk", glundert Vidakovic. „Ik deed me onder de naam Scooby Doo voor als een designer uit Hol- Een van de beste scambaits aller tijden werd opgezet door drie Amerikanen die een Nigeriaanse internetoplichter, Adamu genaamd, op safari stuurden. Ze ope reerden onder hun valse namen Jojobean, Professor So and So en YeahWhatever. Ze zetten hun 'aas' uit door te stellen dat ze functionarissen waren van een kerkgenoot schap. Ze beloofden Adamu 200.000 dollar als hij een tak van hun kerk zou opzetten, maar daarvoor moest hij wel naar buurland Tsjaad reizen. Tsjaad is een erg instabiel land met mijnenvelden, elkaar bestrijdende milities en bandieten. Als Adamu op enig moment meldt dat hij al vier dagen niet heeft gegeten en gedronken en in een busstation in de Tsjadische hoofd stad N'Djamena slaapt, tonen Jojobean en YeahWhatever geen medelijden: „Leugens, want hij heeft wel geld om e-mails te ver sturen. Die lui hebben liegen als hun baan." De mailwisseling wordt door de Ameri kaanse scambaiters uiteraard op hun forum gezet, wat hun wereldwijd een hoop virtue le schouderklopjes en high fives oplevert Vervolgens sturen Jojobean, Professor So and So en YeahWhatever Adamu naar Abe- che, een Tsjadische stad vlakbij de grens met de onrustige Sudanese regio Darfur. Daar is het nog gevaarlijker dan in N'Djame na. Adamu (inmiddels vergezeld van zijn broer) wacht drie weken in Abeche, terwijl normaal een paar dagen al een hele presta tie is voor scambaiters. En nog zijn ze niet klaar met hem. Ze lokken hem terug naar N'Djamena. Vandaaruit worden de mails steeds wanhopiger: Adamu's broer is aan zijn been gewond en ze zijn ternauwer nood ontvlucht aan een gevecht tussen le ger en rebellen. De scambaiters besluiten Adamu (na drie maanden!) de genadeklap te geven, waardoor hij weer naar Nigeria zal terugkeren: ze melden hem dat zijn moe der in Lagos is overleden. Daarna loopt het spoor dood.... Op hun forum lopen de reacties uiteen. Sommigen vinden de actie van de scambai ters te ver gaan. Maar zijzelf vinden dat on zin: „Je moet het spelen zoals de criminelen dat ook doen." Jojobean komt later opnieuw in contact met Adamu, uiteraard met een andere bait-naam. De Nigeriaan blijkt weinig ge leerd te hebben en is back in business. In een nieuwe scambait deinst hij er niet voor te rug geld voor zichzelf op te eisen dat anders naar een (uiteraard verzonnen) levensge vaarlijk ziek kind zou gaan, vertelt Jojo bean. Wanneer Adamu merkt hij met dezelf de persoon te maken heeft als die hem naar Tsjaad heeft gestuurd, antwoordt hij: „Mail me nooit meer, je bent een fraudeur en een dief! Je zal een schaamtevolle dood ster ven." De pot verwijt de ketel....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11