binnenland 17 900 kilometer 136 kilometer per uur A.F.TH. van der Heijden wint Huygensprijs 'Niet verder korten op onderwijs' ANWB WN Milieudefensie Regering Oppositie Kettingbotsing A28 Overal kantonrechters 'Fraters op de hoogte' Eerder verplichte hulp Amokmaker blijkt directeur verslavingskliniek Bewoner huis steekt twee overvallers neer dinsdag 29 november 2011 Op ruim 900 kilometer snelweg geldt straks 24 uur per dag de norm van 130 km per uur. Op nog eens bijna 500 kilometer snelweg kan dan in de avond en nacht zo hard gereden worden. De ANWB vindt dat de ho gere maximumsnelheid te gemoetkomt aan het ge voel van vrijheid van veel automobilisten. Schultz moet wel waarborgen dat de verhoging niet leidt tot meer ongevallen. Harder rijden betekent meer ongelukken, stelt Veilig Ver keer Nederland. Een hogere snelheid kan alleen als er 'fors geïnvesteerd wordt in aanvullende maatregelen die de negatieve gevolgen wegnemen of compenseren'. Auto's rijden het zuinigst en schoonst rond 80 kilometer per uur en elke kilometer er bij zorgt voor een groei van de uitstoot, vindt Milieude fensie. Minister Schultz kijkt alleen naar meer asfalt en harder rijden. Het CDA steunt de verho ging, mits de leefbaarheid en de veiligheid er niet on der lijden. Coalitiepartner WD juicht, net als gedoog- partner PW. „Een mooie dag voor de automobilist," vindt Leon de Jong (PW). De PvdA hekelt de verho ging als 'symboolpolitiek'; het grootste probleem is vol gens de partij de congestie in en rond de grote steden. „Schultz zet het verstand op nul", stelt Kamerlid Ineke van Cent van CroenLinks. Op 900 kilometer aan snelweg buiten de Randstad gaat de maximumsnelheid naar 130 kilometer per uur. foto Lex van Lieshout/ANP msmmsasmamassmmmtssi den haag - Schrijver A.F.Th. van der Heijden (1951) ontvangt eind januari de Constantijn Huy- gens-prijs 2011 voor zijn hele oeuvre. Dat heeft de Jan Campert Stich ting gisteren bekendgemaakt. De Huygensprijs is een oeuvre- prijs die sinds 1947 jaarlijks wordt uitgereikt. Volgens de jury is Van der Heijden 'er in 33 jaar schrijver schap als geen ander in geslaagd om de wereld met een literaire blik te bezien'. „In zijn romans kan alles literatuur worden." Aan de prijs is een bedrag van 10.000 euro verbonden. De Jan Cam- pert-prijs, die jaarlijks wordt uitge reikt aan een bijzondere dichtbun del, gaat naar Erik Spinoy voor zijn bundel Dode Kamer. Aan auteur Gustaaf Peek wordt dit jaar de F. Bordewijk-prijs voor ver halend proza toegekend, voor zijn roman Ik was Amerika. Volgens de jury dompelt Peek 'zijn lezers on der in een deelaspect van de Twee de Wereldoorlog dat voor de Ne derlandse literatuur volkomen nieuw is: krijgsgevangenkampen voor Duitsers in de VS'. De Nien- ke van Hichtum-prijs voor jeugdli teratuur, die eens in de 2 jaar wordt uitgereikt, gaat naar Benny Lindelauf voor zijn boek De hemel van Heivisj. ASSEN De A28 is gisteravond tussen Assen en Hooghalen voor alle verkeer af gesloten na een ongeval waarbij vijf auto's waren betrokken. Twee automobilisten raakten lichtge wond. Volgens de ANWB ging het gisteravond ook op andere wegen misge. Zo kantelde op de A15 (Nij- megen-Rotterdam) bij Wadenoijen een truck. Gevolg: 12 kilometer file. DEN HAAG Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) houdt vast aan de huidi ge koppeling van kantonrechters aan de zittingsplaatsen van gewo ne rechtbanken. Hij komt daarmee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer, die vindt dat bur gers een kantonrechter bij hen in de buurt moeten hebben. TILBURG Een algemeen overste van de Fra ters van Tilburg heeft midden ja ren '50 in een nieuwsbrief de leden van de congregatie expliciet ge waarschuwd voor kindermisbruik. RTL Nieuws berichtte er gisteren over. „De laatste jaren komt on tucht met kinderen frequenter voor dan vroeger", schrijft overste Canisius in de brief. DEN HAAG Ouders die hun kinderen verwaar lozen of mishandelen, worden snel ler aangepakt Probleemgezinnen krijgen sneller een hulpverlener op bezoek en rechters mogen ouders eerder verplichte hulp opleggen. Dat staat in een actieplan tegen kin dermishandeling van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie). den haag - Nieuwe bezuinigingen op onderwijs zijn onaanvaardbaar. Die boodschap hebben oppositie partijen SP, PvdA, D66 en SGP voor onderwijsminister Marja van Bijsterveldt (CDA). Bij de behande ling van de onderwijsbegroting zullen ze haar morgen oproepen ook na het debat de begroting van haar ministerie met hand en tand te verdedigen, mochten er in 2013 extra bezuinigingen nodig zijn. De PvdA wil juist meer investeren in onderwijs. De verwachting is dat naast de al afgesproken 18 miljard euro aan be zuinigingen meer geld moet wor den bespaard. Het kabinet wil hier over niets zeggen omdat het wacht op berekeningen van het Centraal Planbureau. Blijkt daaruit dat het begrotingstekort groter wordt dan de regering aanvaardbaar vindt, dan moet aanvullend worden be zuinigd. Flet onderwijs moet volledig wor den ontzien, meent de oppositie. „De minister heeft veel ambities om het onderwijs te verbeteren. Als ze haar eigen plannen serieus neemt, investeert ze juist méér", al dus PvdA-Kamerlid Metin CJelik. Voor SGP-Kamerlid Elbert Dijk graaf is de begroting van het minis terie van Onderwijs de enige waar in niet mag worden gesneden. veldhoven - De 31-jarige man die vrijdag op Schiphol werd opge pakt omdat hij in een vliegtuig stennis had geschopt, blijkt een van drie directeuren van een ver slavingskliniek in Veldhoven. Dat heeft de man gisteren zelf gezegd. Volgens een woordvoerder van de marechaussee bracht de man de vlucht van Zuid-Afrika naar Neder land in gevaar. Hij probeerde nood- deuren te openen en de cockpit binnen te dringen. De man ver klaart dat hij in Zuid-Afrika bij een dokter is geweest, die hem ver keerde medicatie heeft gegeven. PURMEREND Een 19-jarige man uit Purmerend is afgelopen weekend aangehouden nadat hij twee mannen had neerge stoken die zijn woning probeerden te overvallen. Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De Purmerender maakt deel uit van een gezin dat in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar woning door vier gewapende mannen werd bedreigd. De 19-jarige man werd hierbij geschopt en geslagen. Toen de overvallers merkten dat een van de gezinsleden de politie had gealarmeerd, sloegen ze op de vlucht. De 19-jarige bewoner stak het tweetal daarop meerdere ma len met een mes. De overvallers, twee 18-jarige Purmerenders, raak ten gewond. Ze vroegen de politie zelf om hulp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7