61 binnenland Kleding laten wassen is erg duur De nieuwe norm PvdA Noord-Holland: Jossef (9) niet uitzetten Bezuiniging op passend onderwijs zou in Zeeland 200 banen kosten TEHUIZEN Prijzen 'nog steeds niet realistisch' Anton Corbijn ontvangt cultuurprijs MAXIMUMSNELHEID De maximumsnelheid op bijna 60 procent van de snelwegen wordt per 1 september 2012 de hele dag of een deel van de dag 130 kilometer per uur. dinsdag 29 november 2011 MiWriiil"r i|' IHMMWItllll'IIIIMI'lil l Sommige verpleeg- en verzor gingshuizen vragen voor het doen van de was meer dan 200 euro per maand. Cliëntenorganisatie LOC stelt dat mensen met een mini muminkomen dan weinig zak en kledinggeld overhouden. DEN HAAG - Bewoners van ver pleeg- en verzorgingshuizen beta len extreem hoge waskosten. Er zijn tehuizen die maandelijks meer dan 200 euro vragen voor de kledingwas, het viervoudige van wat sommige andere vragen. Ook moeten sommige bewoners erg lang wachten op hun schone kle ding. Dat dwingt hen tot de aan schaf van extra kleren. De landelijke cliëntenorganisatie LOC kreeg de afgelopen maanden 75 meldingen en bezorgde tele foontjes binnen. „Maar de proble men zijn veel groter dan het aantal meldingen", erkent plaatsvervan gend LOC-directeur Marthijn La- terveer. „Op bijeenkomsten in het land blijft de was een vast terugke- ALKMAAR - De PvdA in Noord-Hol land wil dat Provinciale Staten pro beert uitzetting van de 9-jarige asielzoeker Jossef te voorkomen. Als signaal aan de landelijke poli tiek dient de fractie volgende week een motie in, zo maakte de PvdA gisteren bekend. De Statenfracties van D66 en CDA steunen het initiatief van de PvdA vooralsnog niet. Zij noemen het asielzoekersbeleid een landelijke zaak. WD-fractieleider Cees Log gen wilde nog geen officiële reac tie namens zijn partij geven, maar is persoonlijk voorstander van het bevriezen van alle procedures en een breed maatschappelijk debat zie onze website:binnenland Protest tegen uitzetting van Jossef op de markt in Alkmaar rend onderwerp van zorg." De helft van de bewoners in verpleeg- en verzorgingshuizen leeft van een minimuminkomen, stelt hij. „Die houden door deze exorbitan te bedragen bijna geen zak- en kleedgeld meer over." De absolute uitschieter is een tehuis dat 225 eu ro per maand rekent, aldus LOC. Pijnlijk is dat deze problemen al veel langer spelen. De Nederland se Zorgautoriteit (NZa) stelde in ja nuari al vast dat tehuizen zeer uit eenlopende prijzen rekenen. Vol gens de NZa moet een instelling de was verzorgen tegen een 'realis tische kostprijs'. Veel huizen beste den de klus uit aan een wasserette. Ze horen hierbij meerdere offertes op te vragen, maar de NZa heeft niet de indruk dat dit gebeurt. Cliëntenraden worden door tehui zen voor een voldongen feit ge plaatst. Ook brengen sommige in stellingen waskosten in rekening die al door de AWBZ worden ge dekt. Zo moet het wassen van het beddengoed en handdoeken door het tehuis zelf worden betaald. Maar er zijn bewoners die hier toch voor worden aangeslagen. over minderjarige asielzoekers. Daarna zou er 'stevige regelgeving' komen die voor iedereen duidelijk is, aldus Loggen. PW-fractievoorzitter Hero Brink man blijft voor uitzetting van de asielzoeker. De 9-jarige Jossef uit Eritrea en zijn moeder verblijven in het asielzoekerscentrum in Alk maar. De twee wonen sinds acht jaar in Nederland en mogen hier niet blijven, maar hoeven niet nog eens eerst te verhuizen naar een COA-locatie in Katwijk. Minister Schultz van Hae- gen voert de maximumsnel heid op de rijkswegen op naar 130 kilometer per uur. In de praktijk wordt pas na de 136ste kilometer bekeurd. door Gerard den Elt Op 900 kilometer van het rijkswegennet bui ten de Randstad mag met ingang van sep tember volgend jaar permanent 130 kilometer per uur worden gere den. Binnen de Randstad wordt die snelheidslimiet gehanteerd in de avond- en nachtelijke uren, maar geldt overdag 100 kilometer per uur. Minister Melanie Schultz van Hae- gen (Infrastructuur en Milieu) laat nog onderzoeken of de limiet ook in de buurt van natuurgebieden naar 130 kilometer kan. Dan gaat het om 19 procent van de snelwe gen. De norm daar wordt afhanke lijk van andere milieuverzwarende aspecten, zoals de stikstofuitstoot bij varkens- en pluimveebedrijven. „Ik verwacht dat op driekwart van de rijkswegen 130 kilometer per uur kan worden gereden", aldus Schultz van Haegen gistermiddag bij de presentatie van haar plan nen. Zij komt met de snelheidsverho ging na een succesvolle proef op acht plaatsen, die sinds februari van dit jaar is gehouden. Dat expe riment heeft volgens haar nauwe lijks geleid tot extra ongelukken, gewonden of verkeersdoden. Aan vankelijk werd becijferd dat snel heidsverhoging jaarlijks circa ze ven verkeersdoden en 34 gewon den extra zou kosten. Schultz van Haegen verwacht niet dat hogere snelheden op meer plaatsen zal lei den tot meer verkeersslachtoffers. Schultz van Haegen maakt met mi nister Ivo Opstelten (Veiligheid en Maximum snelheden 1 september 2012 Variabel 100-130 km per uur of 120-130 km per uur 130 km per uur 130 km per uur, mits de aanwezige natuur het toelaat Verhoging naar 100 km per uur Overige Rijks A-wegen infographic CRW bron Rijksoverheid.nl Justitie) afspraken over aanscher ping van controles. „Normaliter zou de norm voor foutmarge bij de metingen liggen op 139 kilome ter, maar wij zullen 136 kilometer hanteren." Met de snelheidslimieten gaan ook de boetes voor snelheidsover tredingen omhoog. De 8o-kilometerzones rond de gro te steden verdwijnen. Daar gaat per 1 juli 2012 het maximum naar 100 kilometer. Dit is volgens de mi nister beter voor de doorstroming. Alleen voor Rotterdam wordt een voorbehoud gemaakt. Daar loopt op de A20 nog een experiment met dynamische snelheden. Milieutechnisch is de snelheidsver hoging geen probleem, meent de bewindsvrouw. Volgens haar is de luchtkwaliteit sterk verbeterd, on der meer door schonere motoren. Op plaatsen waar dat nodig is, ko men extra lucht- en geluidsscher men. Daarvoor wordt 35 miljoen uitgetrokken, ook voor de aanleg van geluidsarm zoab-asfalt. zie onze website:binnenland Schultz: 'Mensen gaan vaak maar een paar km harder' AMSTERDAM - Anton Corbijn ontving gisteren uit handen van prinses Maxi ma de Prins Bernhard Cultuurfonds Prijs 2011. De in 1955 geboren foto graaf en filmer geldt volgens het cultuurfonds als 'een internationaal voor beeld voor fotografen, ontwerpers en art directors', foto Koen van Weel/ANP DEN HAAG - Gelderland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant worden het hardst getroffen door de bezuinigingen op het passend onderwijs, het on derwijs voor leerlingen met een stoornis of handicap. In deze pro vincies gaan duizend tot 1600 ba nen verloren, zo blijkt uit bereke ningen van de Algemene Onder wijsbond (AOb). De verschillen tussen de provin cies zijn groot. Zo heeft Drenthe het minste last van de plannen, stelt de AOb. Daar gaan zestig ba nen verloren. In Zeeland zouden volgens de bond tweehonderd ba nen verloren gaan. Het bezuini gingsbedrag op passend onderwijs zou in Zeeland 6,6 miljoen euro bedragen, heeft de AOb berekend. Het kabinet wil in 2013 100 mil joen bezuinigen op het passend onderwijs, een jaar later 200 mil joen en vanaf 2015 jaarlijks 300 miljoen. Volgens minister van On derwijs Marja van Bijsterveldt is dat nodig omdat het systeem te duur wordt. Dat komt omdat het aantal leerlingen dat speciale zorg nodig heeft sinds 2003 met 65 pro cent is gestegen. Deze leerlingen kunnen sinds een aantal jaren terecht op reguliere scholen. Ouders van leerlingen krijgen een 'rugzakje' met geld om op die school speciale zorg in te ko pen. Dat rugzakje verdwijnt en het geld gaat dan rechtstreeks naar de scholen. Ouders, docenten en schoolbesturen vrezen dat scholen door de bezuinigingen te weinig geld overhouden om zowel regulie re leerlingen als de zorgleerlingen fatsoenlijk les te geven en te bege leiden. Ook zijn ze bang dat de wachtlijs ten voor het speciaal onderwijs langer worden en meer kinderen thuis blijven en niet naar school gaan. De AOb berekende al eerder dat door de plannen negendui zend leraren hun baan zouden ver liezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6