6| Rjpbcrfr Trem dinsdag 29 november 2011 Denis Rijsbergen Het is eigenaardig dat het enige land ter wereld dat in 1945 zelf door twee atoombommen werd getroffen nog geen vijfjaar later de Atomic Robot Man op de markt bracht. Toch was deze Japanse, 'nucleaire' robot meteen een wereldwijde hit. Dat kwam ook omdat de Japanners de eersten waren die batterijen in speelgoed stopten. Ën dus kon Atomic Robot Man bewegen. Via internet zijn replica's te koop van deze legendarische, blikken robot. Een exemplaar van 13,5 centimeter kost 14,95 euro via www.vandekaartshop.nl. Nu pakjesavond weer in het verschiet ligt, is het voor sommigen onder ons dromen over vroeger. Hoe je het pakpapier van een enorme doos rukte en in extase raakte van een fonkelnieuwe racebaan. En hoe dat uit de kluiten gewassen, blikken vliegtuig met knipperende lichtjes jaren speelplezier betekende. En dan hebben we het nog niet eens over die robuuste Tonka kiepwagen. Ja nostalgie. Voor een veertiger als ik, is er dan ook niets leukers om een stukje speelgoed van vroeger voor mijn kinderen in de zak van Sinterklaas te stoppen. Bovendien is nostalgisch speelgoed eigenlijk best hip. Toen in de huiskamer nog geen televisie stond of hooguit een zwart-witje met twee kanalen, toen kwamen we de avonden nog door met een gezellig bordspel. Ganzenbord, kent iedereen wel, maar je kunt ook nog steeds het nostalgisch paardenracespel kopen. Je kunt het met twee, drie of vier spelers spelen. Gooi met de dobbelsteen en laat je paard zo snel mogelijk de finish halen. Daarbij moetje natuurlijk wel enkele hindernissen nemen. Dit ouderwetse bordspel kost 7,75 euro en is te koop via www.kidswinkelonline.nl. de honderd keer uit een Ghinese fabriek. Nee, neem de knuffels van vroeger. Die waren met zorg gemaakt. De armpjes en beentje kon je draaien en ze zagen er prachtig uit. Het Belgische merk Pomme-Pidou doet oude tijden weer herleven en is gespecialiseerd in nostalgische poppen en knuffels. Zo'n nostalgische beer is de 22 centimeter lange Oscar. Jawel... armpjes en beentjes van deze beer zijn te draaien en de kleding zit los en kan dus aan en uit. De beer heeft bovendien een rugzakje op zijn rug. Hij kost 13,95 euro. Meer info: www.pomme-pidou.be Welk kind heeft vroeger niet met treintjes gespeeld? Fabrikant Marklin heeft de 39392 BR 39 stoomlocomotief in het assortiment. Een nostalgisch model van de Deutsche Reichsbahn- Gesellschaft (DRG). De echte locomotief werd vanaf 1922 gebouwd als serie P10 van de Preussische Staatsbahnen. Maar laat je niet door het nostalgische uiterlijk van het modeltreintje misleiden. Marklin heeft de 39392 BR 39 stoomlocomotief namelijk twaalf digitale functies meegegeven, waaronder geluids- en rookeffecten en led-lampjes. De locomotief kost 429,95 euro. Meer is te lezen op www.marklin.nl Op oude prenten zie je de tafereeltjes al: kinderen die met zweepje en tol in de weer zijn. Dit oud-Hollands speeltje is nog steeds in allerlei speelgoedwinkels te koop. Misschien wordt het ooit weer eens een rage om te tollen, tot die tijd zullen de meeste kinderen zich afvragen wat ze met dat houten 'bolletje' en dat stukje touw moeten doen als ze een tol in hun schoen vinden. Leuk om ze uit te leggen dat papa en mama er vroeger mee speelden. Een nostalgische, houten tol met zweep is voor 3,50 euro verkrijgbaar in allerlei kleuren via www.spelendehollander.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66