zeeland 127 FEESTELIJKE Delta's ladiesnight blijft gezellig deDRVKKERY brieven morgenavond 30 nov •'Sa: dinsdag 29 november 2011 Vertrekkend voorzitter van Nationaal Park Oosterschelde John Lilipaly: Er werd verwacht dat niemand meer de Oosterschelde zou mogen beroeren. foto Marcelle Davidse sende omgangsvormen zijn niet de mijne. Je moet er altijd pratend uitkomen, met argumenten en res pect voor eikaars standpunt." Het Nationaal Park Ooster schelde is niet meer weg te denken, is zijn overtui ging. „Het is een geschenk voor Zeeland. De natuur is altijd de du pe als er geen goed beheersplan is. We hebben de discussie over bij voorbeeld de zandhonger aange zwengeld. Dat werd echt te gek." (Zandhonger: door de Deltawer ken is het getij in de Oosterschelde verminderd, waardoor de zandpla ten kleiner worden en het voedsel- gebied voor vogels en zeehonden afneemt). Over de stort van staalslakkèn bij de Zeelandbrug echter, waarvan lange tijd onduidelijk bleef wat de gevolgen voor de natuur zouden zijn, is het Nationaal Park minder fel van leer getrokken. Het moet toch een enge gedachte zijn ge weest dat de stort al het bodemle ven zou kunnen vernietigen. „Dat was geen eenvoudige kwestie. Het ministerie had toestemming gege ven voor de stort. Dat doet het niet voor niets. Dan moet je alles goed onderzoeken en niemand on nodig bang maken. We zijn attent geweest, wel wat op de achter grond, en gelukkig is nu uit onder zoek gebleken dat de stort geen on herroepelijk schade aan de natuur toebrengt." Hij is ervan overtuigd dat de Oos terschelde met dit keurmerk juist toegankelijker is geworden en dat de betrokkenheid van de gebrui kers voor de natuur is gegroeid. „We zijn zuinig op de Oosterschel de. Dat merken we ook met het initiatief gastheerschap/gast vrouwschap. Campinghouders of horecaeigenaren krijgen een cur sus om toeristen op de mooie plek ken te wijzen. De cursussen zitten telkens vol. De gastheren zijn de beste ambassadeurs van ons park." En als hij dan toch iets moet aan wijzen waarop hij scherper had kunnen reageren dan is het de dis cussie over het vissen met sleep netten. „We horen nu ook van kreeftenvissers dat de bodem hele maal kapot is gemaakt door deze manier van vissen. Dat is treurig." Hij neemt afscheid op een mo ment dat de natuur onder druk staat. „Iedereen moet bezuinigen in crisistijd, maar dit is een kaal slag. Als iets eenmaal kapot is, kan het niet meer gemaakt worden. Staatssecretaris Bleker wil ons met 25 procent korten. Niet langer is het Rijk, maar zijn de provincies verantwoordelijk voor het natuur beheer. Het is nog ongewis hoe veel de provincie de organisaties te gemoetkomt." Lilipaly treedt terug omdat zijn tijd als voorzitter verstreken is. Hij gaat zijn vrouw helpen bij een af valverwerkingsproject in Saparua op de Molukken. „De Molukkers leven tussen het afval. Ik ben ook betrokken bij het Voetbalmuseum en het Zeeuws Museum en zit in de klankbordgroep kader richtlijn Water van de provincie. Ik heb ge noeg te doen en het is na 12,5 jaar tijd voor een ander geluid." door Nadia Berkelder Over straling, zegt Annemieke Stal- laert van Delta. „Om een voorbeeld te noemen - we zijn tenslotte met vrouwen onder elkaar - als je bijvoorbeeld achter een granieten aanrecht staat, reali seren weinig mensen zich dat zo'n ding straling afgeeft." Energiebedrijf Delta treft geen kri tiekloos publiek op de speciale la diesnight voor kernenergie. De vra gen zijn soms pittig; sommige vra- genstelsters - actiecomité Borsse- le2Nee is vertegenwoordigd - zelfs ronduit vasthoudend. Maar onge zellig wordt het nooit: Delta ser veert feestelijke petits fourtjes en borrelhapjes. „Het is een verkoop praatje", zegt een vrouw in het pu bliek. „Maar dat wisten we inder daad van te voren." Directeur Peter Boerma van Delta - de enige man in de studio van Zeelandnet gisteravond - sluipt na zijn introductiepraatje stilletjes naar buiten. „We hebben gemerkt dat vrouwen nieuwsgieriger zijn dan mannen", zei hij even daar voor eufemistisch: vrouwen zijn gewoon vaker tegenstander van kernenergie dan mannen. Stallaert legt uit dat de behoefte aan energie steeds maar toeneemt, dat duurzame energie niet genoeg oplevert en dat gas en kolen te veel uitstoot van CO2 veroorza Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezereredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezereredacteur@pzc.nl Elektriciteitsvoorziening Regelmatig zijn er onrealistische uitspraken van politici over elektri citeit. Zelfs van Diederik Samsom die toch beter moet weten, in de krant van zaterdag gaat hij voorbij aan de eisen die de elektriciteits voorziening stelt: 17.000 megawatt continu op een koude windstille winteravond in Nederland! Dat kan op geen enkele manier zonder centrales. Bij wind komt er nog het nodige bij door extra afkoeling en cv-kachels die langer moeten branden! Centrales zijn onmisbaar, maar volgens de groenen de wor tels van het kwaad! Deze mensen jagen de kosten voor de elektrici teitsvoorziening steeds meer op! 18 oktober stond in de krant dat die over 20 jaar bijna verdubbeld zijn door de vergroening! Daaraan dra gen de enorme subsidies voor nut teloze windmolens sterk bij. Ik zou een actiegroep willen voor kern energie en tegen de enorme verspil ling door onrealistische, onzekere en onmogelijkheden. Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Schouwburg In de krant van woensdag wordt medegedeeld dat het plan voor een schouwburg aan het Molenwater binnenkort opnieuw onderwerp van gesprek wordt in de gemeente raad. Sinds de eerste gesprekken is er veel veranderd. Er heerst veel verzet. Dat verzet kwam al tot uit drukking in het stemgedrag van omwonenden bij de laatste raads verkiezingen. De coalitiepartijen haalden daar toen samen nog niet de helft van het totale aantal stem men, 2006 behaalden zij in stern- district 2 nog 56 procent. Vooral het aantal PvdA-stemmers daalde opmerkelijk. Ook vergeleken met Middelburg totaal kan ik niet an ders dan tot de conclusie komen, dat omwonenden een duidelijki signaal hebben afgegeven en dat ernstig betwijfeld moet worden of er nog voldoende draagvlak voor de plannen aldaar bestaat. A.M. van den Broecke Beukenlaan 1, Middelburg Bonussen De krant (18 november) denkt dat het 'experiment' is gedoemd te mis lukken. De redactie onderschat ech ter de hebzucht als drijfveer. De WD gelooft daar Wel in: 'de vrije markt en eigenbelang lossen alles op'. Maar juist daarom zit de EU en de wereld in de ergste crisis ooit. Ik denk (hoop) nog steeds dat de mens een lerend wezen is. Grie ken en Italianen keren hopelijk het tij, maar niet wij. De WD voert de verderfelijke bonuscultuur in het onderwijs juist in. Van leraren zou je juist een voorbeeldfunctie mo gen verwachten, maar straks moe ten ze die WD-ideologie gewoon verdedigen in de klas, omdat ze er zelfhaat bij denken te hebben. En weer: 'Waar de rede ontbreekt, brengt het monsters voort'. Wat een 'on-verstand', terwijl zelfs het onderwijsveld verdeeld is of tegen. J.F.Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande Verzorgingsplek In de krant (23 november) lezen we over het tot stand komen van een bijzondere 'verzorgingsplek' (ik noem het een parkeerplaats, die een 'up-grade' heeft onder gaan) langs de N59 bij Bruinisse. En wat is daar dan zo bijzonder aan? Een toilet dat doorspoelt, wordt met regenwater, gescheiden afval in ondergreondse bakken, 60 procent van het gebruikte asfalt is oud asfalt. Volgens Rijkswaterstaat is deze voorziening de duurzaam ste in Nederland. En wat doet de toerist die niet bekend is met de si tuatie als hij daar in het donker rijdt? Hij is de afslag voorbij voor hij er erg in heeft. De afslag wordt niet verlicht. Raar maar waar! Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse Kunst Iedereen houdt van kunst. Galerie houders zijn vrije ondernemers die voor eigen rekening en risico hun ruimte en tijd ter beschikking stellen. In een galerie wordt op waarde getaxeerde kunst, zonder enige verplichting, aan het publiek getoond. Dit is een andere inspan ning dan die van de gesubsidieerde kunstsector die de, door politieke keuzes aangestuurde, maatschappe lijke opdracht vervult. Voor kunste naar en galeriehouders is het zuur om de uitwerking van die onte rechte politieke keuzes keer op keer uit te moeten leggen aan het publiek. En het is bijzonder te prij zen dat tijdens de Middelburgse Kunst- en Cultuurroute iedere eer ste zondag van de maand het Zeeuwse publiek in grote getale zijn interesse in de kunst toont. Die bezoekers komen uit alle lagen van de bevolking. Want iedereen houdt van kunst. Dimp Nelemans Gortstraat 43, Middelburg ken. En dat kernenergie - blijkbaar ondanks de twijfels die Delta zelf onlangs uitte over de betaalbaar heid van de tweede kerncentrale bij Borssele - goedkoop is. „Als je kijkt naar de de kosten per energie- soort, zie je dat kernenergie als eer ste betaalbaar zal zijn." Een ladiesnight is natuurlijk geen ladiesnight zonder goodies, dus is er een quiz (petje-op/petje-af) over kernenergie. Waar de helft van de vrouwen al afvalt bij de eer ste vraag: hoeveel kerncentrales zijn er in Nederland. Drie dus: ook nog in Petten en in Delft. En ook cabaretière Katinka Polder man houdt het na de pauze gezel lig: door het onderwerp kernener gie luchtigjes aan te snijden. Markt 51 www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27