'Oosterschelde is de mooiste Zeeuwse parel' 26 (zeeland Zeeland krijgt delen dienstencentrum politie Veiligheidsregio snoeit uitgaven brandweerzorg Nieuwe brandkranen voor spoor Sloegebied SCHEIDEND VOORZITTER John Lilipaly neemt dinsdag afscheid als voorzitter van het Nationaal Park Oos- terschelde. Tijd voor een frisse wind. dinsdag 29 november 2011 door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten zijn akkoord over de fi nanciering van de Veiligheidsregio (VRZ). Het uitgangspunt is dat de kopmende vier jaar in totaal 8 pro cent wordt bezuinigd op de uitga ven voor brandweerzorg. Daarmee wordt de begroting op dit vlak te ruggebracht van 25,6 miljoen euro nu, naar 23,2 miljoen in 2016. De overeenkomst houdt ook in dat de voorgenomen regionalise ring van de gemeentelijke brand weerkorpsen per 1 januari door gaat. Bestuursvoorzitter Koos Schouwenaar hield onlangs in de ze krant nog de mogelijkheid open dat de samenvoeging onder VRZ-vlag opnieuw enkele maan den zou kunnen worden uitge steld. Onder brandweerlieden heerst on rust, omdat voor niet iedereen dui delijk is of er in de nieuwe situatie iets aan hun functie verandert. Met uitstel houdt die onzekerheid alleen maar aan, menen bestuur en directie. Volgens de oorspronke lijke planning had de regionalise ring van de brandweer afgelopen zomer moeten worden doorge voerd. Vicevoorzitter en portefeuillehou der financiën )an Lonink beaamt dat er nog steeds geen sociaal sta tuut ligt voor de 1200 vrijwilligers en het beroepskader. Ook de ar beidsvoorwaarden staan nog niet vast. „Maar dat is vooral een tech nisch probleem. Het enige wat door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) kijkt na drukkelijk naar Zeeland voor de vestiging van (delen) van het nieu we dienstencentrum voor de natio nale politie. Dat zei hij gisteravond tijdens een overleg in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel voor de vorming van een nationale politie. In plaats van 26 korpsen, komt er één lande lijk korps met tien regionale eenhe den. Zeeland wordt samengevoegd met West- en Midden-Brabant. De tien eenheden worden onder steund door een dienstencentrum. Dat telt straks duizenden werkne mers die zich bezig houden met ICT, (salaris)administratie en on dersteunende diensten. PvdA en SGP vinden dat het dienstencen trum niet in de Randstad moet ko men. Ook het CDA pleit voor 'compenserende maatregelen voor regio's als Zeeland' die worden ge troffen door de reorganisatie van rechtbanken en politie. „Het nieuwe centrum moet geen moloch worden", benadrukt Op stelten. „Het bestaat uit verschillen de delen die op verschillende loca ties kunnen worden gevestigd. Waar precies, komt te staan in een inrichtingsplan. Maar ik heb Zee land, Friesland en regio Oost (Zut- phen) specifiek in beeld. Met die regio's voer ik overleg, maar ik heb nog niets toegezegd." De minister zei ook te kijken naar voor al die mensen verandert, is het werkgeverschap. Ze vallen straks niet meer onder de gemeen te, maar onder de Veiligheidsregio. Verder blijft voor hen alles het zelf de. En dat weten ze ook." Volgens Lonink wordt het voor be stuur en directie 'een geweldige op gave om met een fors lagere begro ting hetzelfde veiligheidsniveau te garanderen'. Het uitgangspunt van 25,6 miljoen is gebaseerd op het budget dat de dertien Zeeuwse ge meenten samen in 2012 hebben ge reserveerd voor brandweerzaken. Een heikel punt in het akkoord is nog de verdeelsleutel van de kos ten, zegt Lonink. Zijn eigen ge meente Terneuzen en Borsele zijn nu duurder uit door extra materi eel ten behoeve van de Wester- scheldetunnel. Dat blijft: volgend jaar nog zo. Maar Lonink heeft de bestuurlijke opdracht gekregen zijn collega's voor april op één lijn te krijgen voor de opzet van 'een meer toekomstbestendig betaalme- chanisme'. „Een sleutel die recht doet aan alle lusten en lasten voor één ieder binnen onze veiligheids- regio." En dat ligt gevoelig, onder meer bij Middelburg en Vlissin- gen. Lonink: „Wanneer dat er bij voorbeeld op neerkomt dat het stadsgewest straks structureel 9 ton meer moet betalen, maar daar zelf ook niet meer brandweerzorg voor terugkrijgt, is dat best lastig verkopen. Maar we gaan uit van het solidariteitsbeginsel. Dat bete kent dat je de regionale risico's met elkaar gaat dragen." door Edith Ramakers combinaties met bijvoorbeeld de fensie, rijksgebouwendienst en Openbaar Ministerie. Opstelten benadrukte verder met klem dat hij zich als baas van de nationale politie niet intensief gaat bemoeien met lokale problemen zoals inbraken en overlast van jon geren. Volgens hem blijft de burge meester verantwoordelijk voor de openbare orde in de gemeente. Die heeft daarom een dikke vinger in de pap als het gaat om de inzet van agenten en het bepalen waar ze mee bezig moeten zijn. Maar de Kamer is bang dat landelij ke prioriteiten zoals mensenhan del en bestrijding van computercri minaliteit te veel mankracht op slokken waardoor de aanpak van problemen in wijk en straat onder gesneeuwd raakt. Volgens Opstel ten is daar geen sprake van. Verder hoeft Zeeland niet bang te zijn dat de burgemeester van Til burg als 'baas' van de regio Zee land, West- en Midden-Brabant de dienst uit gaat maken over de Zeeuwse politie, aldus Opstelten. Er was geen moment sprake van dat het wetsvoorstel voor de natio nale politie, een van de belangrijk ste projecten van dit kabinet, zou sneuvelen. Het plan staat immers in het regeerakkoord van WD en CDA en kan rekenen op gedoog- steun van de PW. Ook gaat de Ka mer akkoord met de reorganisatie van rechtbanken en dus met de fu sie van de rechtbanken van Mid delburg en Breda. Als je iets niet bereikt met gezag, dan lukt dat ook niet met macht. Deze uit spraak is op het lijf geschreven van John Lilipaly, de bestuurder die met overleg iets wil bereiken. Dinsdag komt een einde aan twaalf jaar Lilipaly. De provincie zette in 1999 de lob by op om de Oosterschelde aan het rijtje van de Nationaal Parken toe te voegen. Ze zag het als een kans voor de natuur, het toerisme én de Zeeuwse economie. „We moesten de blaren op onze tong praten om mensen te overtuigen dat het keurmerk van een Natio naal Park jaloersmakend is." De vrees leefde dat een Nationaal Park allerlei beperkingen voor de visserij en het toerisme zou beteke nen. „Er werd verwacht dat nie mand meer de Oosterschelde zou mogen beroeren. Dat er overal hek ken neergezet zouden worden en dat vissen verboden was." Hij trof in die tijd vissers, natuur liefhebbers, bestuurders en horeca- eigenaren, die vochten voor hun ei gen belang. „En die belangen bots ten. Ik kan me een vergadering van zo'n twaalf jaar geleden in Kortgene herinneren. De zaal was tjokvol en veel mensen wilden mij weieens duidelijk maken dat het Nationaal Park er nooit zou ko men. Het was erop of eronder en aan het eind van de avond hebben we alle gezichten in dezelfde rich ting gekregen. De Oosterschelde werd een algemeen belang." Zo'n drie jaar later was het be heers- en inrichtingsplan van de Oosterschelde afgerond en werd de Oosterschelde een officieel Na tionaal Park. Er zijn twintig par ken, met de Hoge Veluwe en Velu- wezoom als oudste en bekendste. Alle parken samen beslaan 120.000 hectare, dat is bijna 3 pro cent van Nederland. De Ooster schelde is met stip het grootste park, 35.000 hectaren water en 2000 hectaren land. Lilipaly vindt dat het moeizame begin een soepel vervolg heeft ge kregen. Toch is de Oosterschelde veel minder bekend dan de Velu we. „Dat kan zo zijn, maar we zijn een jong Nationaal park. Er kan nog wel meer promotie gemaakt worden. Door de provincie bijvoor beeld, want met de Oosterschelde bezitten we een prachtige parel." Met de komst van het Nationaal Park Oosterschelde werd een over legorgaan ingevoerd. Iedereen die iets wil met de Oosterschelde is daarin vertegenwoordigd, van de provincie, de zeven gemeenten rond de Oosterschelde, natuurorga nisaties, Rijkswaterstaat, ministe- John Lilipaly VLISSINGEN - ProRail heeft op het emplacement Sloe in Vlissingen 34 nieuwe brandkranen aangelegd. Overal op het emplacement is nu permanent bluswater beschikbaar in geval van een calamiteit. De nieuwe bluswatervoorziening is al in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat de brandweer de nieuwe kra nen heeft getest en goedgekeurd. ProRail is in 2010 begonnen met de aanleg van de brandweerkra nen. Er zijn toen op 23 plaatsen kranen geplaatst. Dit jaar zijn er nog eens 11 brandkranen bijgeko men die verdeeld liggen over het emplacement. Daarnaast is het terrein beter roe des en andere belanghebbende or- ganisaties. „We praten problemen uit en we zijn er altijd nog zonder te stemmen uitgekomen." Hij houdt van besturen, of dat nu is als voorzitter van het Nationaal Park, bestuurder van het Voetbal museum in Middelburg of als Ka merlid. „Maar ik zou nu niet meer in de Kamer willen zitten. De ver ruwing staat me tegen en de heer- John Lilipaly (68 jaar), Middelburg (PvdA). 12 jaar lid Tweede Kamer. Het eerste Molukse Kamerlid. Was 12,5 jaar voorzitter Nationaal Park Oosterschelde. Is nu nog betrokken bij het Zeeuws Archief, Voetbalmuseum, de provinciale klankbordgroep Water. gankelijk gemaakt voor de brand weer. In het omheinende hekwerk zijn 27 brandweerpoorten ge maakt met sleutelkluizen zodat de brandweer er altijd in kan. Deze poorten doen tegelijkertijd dienst als vluchtroute voor mensen in ge val van een calamiteit. Ook is de brandweerweg zo aangepast dat de voertuigen het terrein zowel vanuit het noorden als het zuiden kunnen bereiken. Eerder deze maand heeft de brand weer het emplacement uitgebreid geïnspecteerd. Na afloop heeft de brandweer aangegeven zeer tevre den te zijn met de huidige voorzie ningen. SPORT Al het (inter)-nationale en Zeeuwse sportnieuws vindt u op www.pzc.nl/sport LEZERSFOTO Uw foto op de PZC-site? Ga dan naar www.pzc.nl/foto en stuur uw nieuws-, sport- of natuurfoto in! STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl FEf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26