81 buitenland Strijd over aanpak extreemrechts w Gematigde islamieten winnen in Marokko Nog veertig vermisten na instorten brug Amnestie Jemen voor 'gekheid en vergissingen' Zeecruise van Rotterdam naar NOORSE FJORDEN anemaaitijden BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm maandag 28 november 2011 JAKARTA - Reddingswerkers speuren naar vermis- stortten in de rivier. Er zijn zeker vier doden ge- Arbeiders waren bezig bouten aan te draaien ten nadat zaterdag een druk bereden brug op het vallen, onder wie een zes maanden oude baby. toen een stalen steunkabel knapte en de tien jaar Indonesische eiland Kalimantan bezweek. Een Nog veertig mensen worden vermist. Volgens oude en ruim zevenhonderd meter lange brug bus, verscheidene auto's en zeker twaalf motoren een politiewoordvoerder zijn 39 mensen gered, het begaf. foto Dwi Ardianto/EPA RABAT - De gematigd islamitische Partij voor Gerechtigheid en Ont wikkeling (PJD) heeft zoals ver wacht de parlementsverkiezingen in Marokko gewonnen. De partij kreeg afgelopen vrijdag 107 van de 395 zetels in het parlement. Dat heeft het ministerie van Binnen landse Zaken bekendgemaakt. De uitslag betekent dat PJD-leider Abdelilah Benkirane hoogstwaar schijnlijk de nieuwe premier van Marokko wordt. Het resultaat van de PJD is voor Marokkaanse maatstaven uitzon derlijk hoog. In het uittredende parlement heeft de partij 47 zetels. Generaal Abdelilah Benkirane schatte vrijdagavond laat al in dat zijn PJD de andere partijen achter zich zou laten en eiste de overwin ning op. De afgelopen jaren heb ben de gematigde islamieten zich gepresenteerd als eerlijke buiten staanders die het opnemen tegen de corrupte gevestigde orde. Om streden morele stokpaardjes als de hoofddoek en een alcoholverbod kregen minder aandacht. De verzameling van liberale, rege ringsgezinde partijen van minister van Financiën Salaheddine Me- zouar lijkt meer stemmen te heb ben vergaard dan de PJD. Maar om dat de nieuwe grondwet voor schrijft dat de grootste zelfstandige partij het voortouw krijgt bij de vorming van een nieuwe regering kan de P]D de onderhandelingen gaan leiden. Marokko lijkt met de uitslag het voorbeeld te volgen van onder meer Tunesië, waar het gema tigd-islamitische Ennahda onlangs aan de macht kwam. Religieuze partijen lijken te profite ren van de democratisering die de Arabische Lente de regio heeft ge bracht. Naar verwachting zal de Moslimbroederschap de parle mentsverkiezingen in Egypte win nen. Die verkiezingen beginnen vandaag. SANAA - De Jemenitische presi dent Ali Abdullah Saleh heeft giste ren per decreet een bijna algehele amnestie afgekondigd voor alle personen 'die gekheid en vergissin gen hebben begaan in de crisis'. Met de crisis duidt hij op de ui terst gewelddadige periode van protesten tegen zijn regime sinds januari. Hij tekende uiteindelijk af gelopen woensdag toch een ak koord over zijn vertrek van het met lijken bezaaide politieke to neel. Daarmee gaf hij al zijn bevoegdhe den op, maar gisteren lanceerde hij desondanks het amnestiede creet. De amnestie geldt volgens Saleh niet voor figuren die verant woordelijk zijn voor de aanslag op zijn paleis in juni. Daarbij raakte Saleh zeer ernstig gewond. Hij werd tot begin september in Sau- di-Arabië verpleegd. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - In Duitsland is een hevi ge politieke strijd losgebarsten over de aanpak van extreem rechts. Minister van Binnenlandse Zaken Hans-Peter Friedrich (CSU) eist dat telefoon- en internetgege vens vijftien jaar lang kunnen wor den bewaard voor de opsporing van extremisten, nu is gebleken dat telefoonbedrijven alle gege vens over de terroristen hebben ge wist, zoals de wet verplicht. „Dat is geen obsessie van veiligheidsfa natici", aldus Friedrich. Duitse telefoon- en internetbedrij ven mogen communicatiegege- vens slechts enkele dagen of we ken opslaan, ten behoeve van de afrekening van gemaakte kosten. Het op voorraad houden van de data zonder verdenking mag sinds een uitspraak van het Grondwette lijk Hof uit 2010 niet meer. De zeer beperkte mogelijkheden om communicatiegegevens op te slaan gelden als een mogelijke oor zaak voor het falen van politie en geheime diensten bij het opsporen van de neonazistische terreurcel uit Zwickau. De terroristen zou den tien mensen hebben ver moord en diverse aanslagen en overvallen hebben gepleegd. De Duitse autoriteiten blijken de grootste moeite te hebben om de werkwijze en het netwerk rond de terreurcel te ontrafelen. De federa le recherche deed veertig verzoe ken om informatie bij telefoniebe drijven en internetproviders, maar die hadden in de meeste gevallen de gegevens van de terroristen al verwijderd. Daardoor kan de re cherche bijvoorbeeld niet achterha len met wie Uwe Mundlos en Uwe Böhnhardt belden vlak voor ze zichzelf van het leven beroof den op 4 november. De Europese Unie wil dat inter net- en telefoondata in de hele EU zes maanden opgeslagen worden. Maar Duitsland treuzelt al heel lang bij het maken van nieuwe wetgeving. Dat ligt vooral aan het verzet van minister van Justitie Sa bine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP). Zij pleit voor een 'quick freeze', het snel kunnen bevriezen van gegevens wanneer iemand ver dacht is. Maar dat helpt volgens de federale recherche niets. „De twee verdachten zijn dood. Ze kunnen dus niet meer bellen en mailen", aldus recherche-chef Jörg Ziercke. De liberale coalitiepartner FDP ziet evenwel niets in uitbreiding van de opslagmogelijkheden. „We willen meer veiligheid op het inter net, maar niet dat de staat alle bur gers zonder reden als verdachten ziet", zei FDP-leider Philipp Rosier. Dataopslag is in Duitsland zeer omstreden vanwege de ervaringen met het Hitlerbewind en de gehei me dienst Stasi in het voormalige Oost-Duitsland. Luxe 8-daagse zeecruise per ms Rotterdam INCLUSIEF 7 nachten cruise aan boord drankenkaart* v in Pinnacle Grill 5-STERREN CRUISE van de HOLLAND AMERICA LINE Ontdek het waanzinnige landschap van Noorwegen! In samenwerking met de rederij Holland America Line bieden wij u een geweldige cruise aan vanuit Rotterdam naar de Noorse Fjorden. Geniet van de natuur en ontdek prachtige steden als Bergen en Alesund, li boekt deze luxe 8-daagse cruise al vanaf slechts 899 inclusief alle maaltijden aan boord, 1 exclusieve lunch* én een drankenkaart t.w.v. 25 of 50 p.p.*! Vertrek is gegarandeerd. Wees er dus snel bij, want deze reis is nu al bijna volgeboekt! 8 "^8 waarom zou je meer betalen Dag 1: inscheping in Rotterdam, start cruise om 17.00 uur. Dag 2: geniet van een heerlijke, ontspannen dag op zee. Dag 3: tijd voor een kennismaking met de Hanzestad Bergen. Dag 4: spectaculaire vaartocht naar Geiranger door het Geirangerfjord, één van de smalste fjorden van Noorwegen. Dag 5: de stad Alesund met haar 'Art Nouveau' architectuur. Dag 6: dag op zee inclusief passage door het Hardangerfjord. Dag 7: ontdek Eidfjord, omgeven door prachtige natuur. Dag 8: ontscheping in Rotterdam, op eigen gelegenheid naar huis. ms ROTTERDAM geniet van de ruim ingerichte hutten, de unieke service aan boord, mooie zwembaden, de enorme kunstcollectie én maaltijden, die door topkoks zijn bekroond. Juni 30 €1169 September 8 €899 Juli 28 899 Prijs o.b.v. 2-pers. binnenhut (30 juni o.b.v. 2-pers. buitenhut), 'drankenkaart en exclusieve lunch (lunch niet inbegrepen voor 30/6) alléén van toepassing voor le en 2e persoon in de hut. Zie www.kras.nl/32568 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8