21 zeeland Arbeidsmarkt in Zeeland wordt krap Waterschap boekt 1 miljoen Pietachtigen PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! Het wordt voor werkgevers in Zeeland in de toekomst lastiger om geschikt personeel te vinden. Dat komt door de vergrijzing. Vergrijzing en krapte op de Zeeuwse arbeidsmarkt I maandag 28 november 2011 door Wim Hofman Nog niet zo lang geleden zag ik een vrolijke en feestelijke sinterklaas optocht. Sinterklaas met een grote witte baard en met mijter en tabberd op een wit paard, gevolgd door een aantal Zwarte Pieten, ook te paard. Soms zaten op één paard twee Pieten. Verder wat mooie oude voertui gen, en wagens van ondernemers, want al sinds enige tijd is Sint Ni- colaas niet meer de patroon van de zeevaarders, maar meer van de middenstand. Verder Zwarte Pie ten op de fiets en Zwarte Pieten te voet met in hun hand jutezak ken met snoepgoed. Ze vroegen aan de kleine kinde ren langs de weg: En, ben je lief geweest? De kinderen zeiden niets, ze wa ren te beduusd en daarom ant woordden de ouders meestal maar: Ja, erg lief geweest. En dan kregen de kinderen een handje pe pemootjes. Ik heb de indruk dat het aantal Zwarte Pieten en Pietachtigen met het jaar toeneemt Ook veel kinderen lopen er als kleine Pie- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 ten bij. Straks zijn er nog meer Zwarte Pieten dan brave kinderen die cadeautjes moeten krijgen! Ooit speelden we op school een sinterklaastoneelspeL Een leraar had het stuk geschreven en om zo veel mogelijk rollen te kunnen verdelen had hij een toneelstuk geschreven over een familie Sin terklaas en een Familie Zwarte Piet. Er was een vader Sinterklaas en een moeder Sinterklaas en een heel stel kinderen, broertjes en zusjes. Ze droegen allemaal een mijtertje en een baardje, 's Avonds als ze naar bed gingen zongen ze een lied en zetten ze hun schoen met een wortel erin. Naast deze bizarre familie woon de de familie Zwarte Piet met een vader en een moeder en nogal wat Zwarte Pietjes. Daaraan moest ik weer eens den ken toen ik al die, soms rasonzui- vere Pieten zag. Het blaasorkest speelde swingen de sinterklaasliedjes. De zon scheen en het was een fleurige en kleurige optocht. En misschien was die leraar van mij een soort profeet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kütist via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 pgr"kwartaal (na2B) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 0139910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treil u nadere Informatie aan ARBEIDSMARKT door Nadia Berkelder Het gaat wringen op de arbeidsmarkt. Vanaf volgend jaar neemt het aantal mensen dat werkt in Zeeland sneller af dan het aantal banen. Vooral in het onderwijs en in de zorg krijgen werkgevers steeds meer moeite om goed perso neel aan te trekken. Dat komt doordat een grote groep wat oudere werknemers - de zoge naamde 'babyboomers' met pen sioen gaat. Die plaatsen kunnen niet allemaal worden opgevuld door jongere werknemers: want die zijn er simpelweg niet. De ar beidsmarkt in Zeeland is - ook in- verhouding tot andere regio's in Nederland - sterk vergrijsd: er zijn relatief veel werknemers tussen de 45 en de 60 jaar oud. Problemen worden vooral ver wacht in de zorg, bij de overheid en het onderwijs. Personeel in de bouw en de industrie is ook rela tief oud, maar in die bedrijfstak ken krimpt de werkgelegenheid: ouderen hoeven dus niet vervan gen te worden door jongeren. Bij komend probleem is dat oudere werknemers in bijvoorbeeld de in dustrie lastig aan het werk komen als ze hun baan kwijt raken. De krappe arbeidsmarkt biedt kan sen voor mensen die werk zoeken, maar alleen voor diegenen die vol doende gekwalificeerd zijn. Het is niet per definitie zo dat de lonen 'Duur of arbeidsintensief werk verdwijnt bij een krappe arbeidsmarkt' gaan stijgen, verwacht Rob Euwals van het Centraal Plan Bureau (CPB). „Dat geldt alleen voor de marktsectoren. Dat is moeilijker voor de overheid, of het onder wijs. Als de krapte daar echt groot wordt, vraagt dat scherpe keuzes. Politieke keuzes inderdaad; we moeten die salarissen collectief op brengen." In marktsectoren zoals handel of industrie zal geen banenoverschot ontstaan, verwacht hij; de werkge legenheid neemt daar vanzelf af als werk voor bedrijven duurder wordt. „De minst productieve ar beid valt weg. Het kan bijvoor beeld zijn dat de arbeidsintensieve re landbouw nog meer verdwijnt en wordt vervangen door kapitaals- intensieve landbouw, waarbij het werk door machines wordt ge daan. Alles wat arbeidsintensief is, of duur, verdwijnt." De krapte op de arbeidsmarkt kan worden opgelost door de deelna me van vrouwen, ouderen en al lochtonen op de arbeidsmarkt te bevorderen, denkt het UWV. De arbeidsparticipatie van die groe pen blijft nog achter bij de rest van het land. De vergrijzing heeft trouwens niet alleen gevolgen voor het aantal banen: ook het aan tal zelfstandig ondernemers neemt de komende jaren af, ver wacht de Kamer van Koophandel. Het effect daarvan is niet zo dra matisch omdat het in veel gevallen om eenmansbedrijven gaat. Potentiële beroepsbevolking naar leeftijd 2000 Werkenden (in loondienst) per sector naar leeftijd <27 jr. 27-45 jr. >45 jr. financ. instellingen zakelijke dienstverl. overheid onderwijs zorg en welzijn overige dienstverl. j| 0 5000 10.000 15.000 20.000 25.000 30.000 Donja Odijk bron; UWV door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Zeeuwse water schap Scheldestromen houdt reke ning met een verlies van één mil joen euro op de invoering van een nieuw automatiseringssysteem. Het internationale bedrijf Logica lijkt niet in staat het netwerkpro gramma op te leveren. Dat had vol gens afspraak op 1 januari 2009 moeten gebeuren. Niet alleen het Zeeuwse water schap raakt gedupeerd bij het spaak lopen van het ict-contract. De bedoeling was dat alle 26 water schappen op het nieuwe systeem voor belastinginning zouden over stappen. In totaal wordt gevreesd voor een schadepost van 25 mil joen euro, meldde de Volkskrant zaterdag. De overeenkomst is na mens de schappen aangegaan door het overkoepelende Water schapshuis. Tot dusver hebben de waterschap pen 11 miljoen euro betaald aan Lo gica voor ontwikkeling van het sys teem. In een juridische procedure probeert het Waterschapshuis het verder oplopen van die kosten te voorkomen. Tegelijk wordt gepro beerd investeringen terug te vorde ren. Zo lang die procedure loopt, wil geen van de betrokken partijen rea geren op de kwestie. Ook de Zeeuwse dijkgraaf Toine Poppel- aars verkiest te zwijgen. Hij be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2